Dzīvojamo ēku būvniecības tirgus Rīgā ir ļoti starptautisks, tas ilgtermiņā pozitīvi veicinās arī pilsētvides attīstību, domā Ilo Adamsons (Ülo Adamson), Estera Development līdzdibinātājs un izpilddirektors.
Rīgā darbojas attīstītāji gan no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Skandināvijas, gan citām Eiropas Savienības (ES) un pat arābu valstīm, stāsta I.Adamsons. Visi šie dažādie starptautiskie spēlētāji Rīgā izmantos savu labāko pieredzi, kas ilgākā laika periodā būtiski uzlabos situāciju tirgū, spriež Estera Development līdzdibinātājs un izpilddirektors, piebilstot, ka jau šobrīd Rīga ir centrālākā Baltijas galvaspilsēta. Latvijas galvaspilsētā jau ir visplašāk savienotā Baltijas lidosta, un ar laiku tā gūs būtiskus ieguvumus arī no Rail Baltica, kas padarīs Rīgas atrašanās vietu vēl nozīmīgāku un piesaistīs starptautiskos uzņēmumus, teic I.Adamsons. Starptautiskajās pilsētās pasaulē novērojami visaugstākie izaugsmes rādītāji, un tas attiecīgi veicinājis arī dzīvojamā īpašuma cenu pieaugumu, tāpēc, manuprāt, Rīgai ir liels potenciāls, norāda I.Adamsons.
Estera Development Latvijas tirgū darbojas jau gandrīz deviņus gadus. Kā jums šajā laikā veicies?
Latvijā strādājam kopš 2016. gada, šajā laikā esam uzbūvējuši 500 dzīvokļus, un mūsu projekti ir guvuši lielu atsaucību klientu vidū. Jāsaka, ka mūsu uzbūvētie īpašumi ir uzrādījuši arī ievērojamu vērtības pieaugumu, un par to mēs esam gandarīti. To veicinājusi ne tikai kopējā tirgus izaugsme, bet arī tas, ka visās mūsu ēkās cenšamies izmantot ilgtspējīgus un kvalitatīvus būvniecības risinājumus, kas laika gaitā lieliski saglabā savu vērtību. Ja savukārt runājam par izaicinājumiem, ar ko esam saskārušies mūsu darbības laikā Latvijā, jāsaka, ka tie galvenokārt saistīti ar neefektivitāti būvniecības nozarē un banku sektorā, kā arī ar sabiedriskās infrastruktūras stāvokli, kas prasa ievērojamas investīcijas. Šī iemesla dēļ nereti būvniecības izmaksas, attīstot jaunus dzīvojamos īpašumus Latvijā, ir ļoti līdzīgas Igaunijas vai Lietuvas izmaksām. Tajā pašā laikā dzīvokļu pārdošanas cenas ir līdz pat 35% zemākas. Tas padara jaunu dzīvojamo īpašumu attīstību Latvijā pašlaik diezgan izaicinošu. Tomēr, raugoties nākotnē, ir daudz iemeslu uzskatīt, ka situācija varētu mainīties.
Saprotu, ka šobrīd jūs strādājat gan Latvijā, gan Igaunijā. Kā tirgi šajās abās valstīs atšķiras?
2007. gadā Latvijas mājokļu nekustamā īpašuma tirgus piedzīvoja lielāku krīzi nekā citās Baltijas valstīs, kā rezultātā daudzus īpašumus pārņēma bankas, kas vēlāk tos pārdeva tirgū par zemām cenām, jo otrreizējiem darījumiem netika piemērots pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Tā rezultātā līdz pat 2017. gadam Latvijas mājokļu tirgū gandrīz netika īstenoti jauni projekti. Banku aizdevumu portfeļi lielā mērā tika norakstīti, un rezultātā Latvijai šodien ir viszemākais kredītu apmērs mājokļu iegādei privātpersonām attiecībā pret iekšzemes kopproduktu (IKP) visā eirozonā. Igaunijā un Lietuvā 2007. gada krīze savukārt bija daudz mazāk izteikta, un dzīvojamo nekustamo īpašumu tirgus atguvās jau 2014. gadā. Estera Development pašlaik attīsta savus projektus Igaunijā un Latvijā, taču mūsu komandu veido profesionāļi, kuri pēdējo 20 gadu laikā ir strādājuši ne tikai šajā reģionā, bet arī citās Austrumeiropas valstīs. Salīdzinot ar Igauniju, Latvijā uzņēmējdarbības vide nav tik vienkārša un tieša. Bieži vien ir vairāk birokrātijas, bet uzņēmējdarbības kultūra ir mazāk atklāta un godīga. Papildus tam jānorāda, ka šobrīd gandrīz ikviena Igaunijas un Lietuvas iedzīvotāja mērķis ir iegādāties savu mājokli. Cilvēki nevēlas tērēt naudu īrei, un dzīvokļa iegāde īpašumā ir ļoti labs ieguldījums, jo pēdējo desmit gadu laikā cenas ir vairāk nekā divkāršojušās. Tā kā lielākā daļa jauno mājokļu tiek iegādāti, izmantojot banku aizdevumus, banku kredītportfelis Igaunijā un Lietuvā pēdējo desmit gadu laikā ir divkāršojies, sasniedzot vidējo līmeni eirozonā. Domāju, ka nākotnē Latvijas tirgus varētu attīstīties līdzīgi kā Igaunijā. Lai aizdevumu līmenis būtu salīdzināms ar Igauniju, Latvijā būtu nepieciešams piešķirt jaunus aizdevumus mājokļa iegādei 7,5 miljardu eiro apmērā, kas būtu liels stimuls mājokļu tirgum šajā valstī. Kad ekonomiskā situācija uzlabosies, procentu likmes kļūs labvēlīgākas un cilvēki kļūs pārliecinātāki, pieņemot ilgtermiņa lēmumus un iegādājoties mājokli, tas nozīmēs ļoti aktīvu mājokļu tirgu Rīgā ar strauji augošām dzīvokļu cenām. Tas radīs labus apstākļus dzīvojamo ēku attīstības biznesam.
2025. gadā Estera Development plāno sākt dzīvojamā kvartāla Tērbatas dārzs būvniecību. Kādi ir jūsu plāni šī projekta ietvaros?
Šobrīd esam uzsākuši rezervācijas Tērbatas Dārza pirmajai daudzdzīvokļu mājai. Būvniecību plānojam sākt 2025. gadā un pirmos dzīvokļus nodot pircējiem 2027. gada pirmajā pusē. Tērbatas Dārza apbūves projekta ietvaros kopumā būs pieejamas sešas modernas energoefektīvas ēkas ar 800 dzīvokļiem, kas tuvāko astoņu līdz desmit gadu laikā radīs pilnīgi jaunu pilsētas kvartālu starp Tērbatas un Krišjāņa Barona ielu. Šim projektam ir ļoti centrāla atrašanās vieta, un tas ir viens no retajiem lielajiem zemesgabaliem visā UNESCO aizsargātajā Rīgas vēsturiskajā centrā, kur iespējama plaša mēroga jaunu dzīvojamo projektu īstenošana. Tērbatas Dārza attīstība balstās uz unikālu zaļā iekšpagalma koncepciju, kuru izstrādājuši SIA Labie koki speciālisti. Tajā būs apūdeņoti ainaviski iekšpagalmi un inovatīvas sistēmas lietus ūdens uzkrāšanai un izmantošanai. Dzīvokļu īpašniekiem būs iespēja nodarboties ar dārzkopību tieši savu māju pagalmā. Pirmajos stāvos atradīsies kafejnīcas, restorāni, skaistumkopšanas saloni, kā arī liels lielveikals. Mēs uzskatām, ka tas viss padarīs šo projektu par unikālu un ļaus tam izcelties citu projektu vidū.
Visu rakstu lasiet 3.decembra žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.
#1/3
Ilo Adamsons (Ülo Adamson), Estera Development līdzdibinātājs un izpilddirektors
#2/3
Tērbatas Dārza apbūves projekta ietvaros kopumā būs pieejamas sešas modernas energoefektīvas ēkas ar 800 dzīvokļiem, kas tuvāko astoņu līdz desmit gadu laikā radīs pilnīgi jaunu pilsētas kvartālu starp Tērbatas un Krišjāņa Barona ielu.