Piesaistot finansējumu, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts un SIA V.L.T. izstrādājuši inovatīvas un uz zināšanām bāzētas metodes un tehnoloģijas, kā arī radījuši inovatīvus iepakojuma materiālus.
Projekts guvis atzinību arī Finanšu ministrijas (FM) organizētajā konkursā Reģionu zvaigznes 2024, kura mērķis ir apbalvot un godināt Eiropas Savienības (ES) finansētus augstas pievienotās vērtības projektus Latvijā, kuros ir demonstrēta izcilība un jaunas pieejas reģionālajai attīstībai. Konkurss arī ir aicinājums pievērst uzmanību projektiem, tādējādi iedvesmojot citus projektu īstenotājus un iesaistītās puses. Konkursā tika apbalvoti trīs izcilākie projekti piecās kategorijās, kas atbilst Kohēzijas politikas 2021.–2027. gada perioda prioritātēm: Konkurētspējīga un vieda Eiropa, Zaļa Eiropa, Savienota Eiropa, Sociāla un iekļaujoša Eiropa, kā arī Iedzīvotājiem tuvāka Eiropa.
Kopumā FM organizētajā konkursā Reģionu zvaigznes 2024 pieteicās 116 ES fondu līdzfinansētie projekti, Dienas Bizness rakstu sērijā iepazīstinās ar pieciem labākajiem. Vienu no šiem godalgotajiem projektiem īstenojis Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts un SIA V.L.T., un tas atzīts par augstas pievienotās vērtības projektu. Kategorijā Zaļa Eiropa uzmanības centrā bija projekti, kuri veicina tīru un taisnīgu enerģētikas pārkārtošanu, zaļās un zilās investīcijas, aprites ekonomiku, klimata pārmaiņu seku mazināšanu un pielāgošanos tām, risku novēršanu un pārvaldību, kā arī ilgtspējīgu mobilitāti pilsētvidē. Kā pirmās vietas ieguvējus žūrija nominēja Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtu un SIA V.L.T. Balva piešķirta par veiksmīgi īstenoto ES fondu projektu Bionoārdāmi šķiedru iepakojuma materiāli.
Savukārt iepriekšējos izdevumos iepazīstinājām, kā, piesaistot Eiropas finansējumu, VSIA Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) veikusi vairākus ievērojamus infrastruktūras pārkārtojumus, uzlabojot pacientu pieredzi un darbinieku labbūtību, un kā, piesaistot Kohēzijas fonda atbalstu un valsts publisko finansējumu, SIA Daugavpils satiksme īstenojusi projektu, kura ietvaros Daugavpilī uzlabota tramvaju infrastruktūra, un kā Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestāde Ventspils muzejs īstenojis projektu, lai veicinātu kultūras, dabas un radošā tūrisma attīstību Ziemeļkurzemē, radot tematiski saskaņotus un papildinošus tūrisma produktus un pakalpojumus.
Izmanto sēnes
Projekta Bionoārdāmi šķiedru iepakojuma materiāli Nr.1.1.1.1/20/A/113 ietvaros tika izstrādātas inovatīvas, uz zināšanām bāzētas metodes un tehnoloģijas, kuras var izmantot esošajā šķiedru materiālu (papīra un presētā kartona) rūpniecībā, lai palielinātu ražošanas uzņēmumu un visas jomas ekonomiskos rādītājus kopumā un paplašinātu ekoloģisku un bionoārdāmu produktu klāstu. Projekta īstenotāji norāda, ka veiksmīgai papīra kā iepakojamā materiāla izmantošanai nepieciešams uzlabot mitrumizturību. Līdz šim mitrumizturības uzlabošanai tika izmantotas fosilās piedevas vai pārklājumi, bet šī projekta ietvaros tika izstrādāti 100% dabīgi, ekoloģiski un kompostējami iepakojamā materiāla (olu kastītes) prototipi ar īpaši paaugstinātām mitrumizturības īpašībām, izmantojot biopolimēra – hitozāna – piedevu, tādējādi nodrošinot alternatīvu plastmasas iepakojamiem materiāliem. Tika attīstīta hitozāna iegūšana no vietējiem resursiem – sēnēm (piemēram, piepēm). Projekta ietvaros tika radīti arī pilnīgi jauni inovatīvi biokompozītu iepakojamie materiāli no sēņu micēlija, kas sasaista biomasas (koksnes skaidas, kaņepju šķiedras, makulatūra) daļiņas kā līmviela. Biokompozītus iespējams izaudzēt vēlamajā formā un izmērā. Tika izstrādāts sekundārais iepakojums un iepakojuma piepildīšanas granulas, kas pasargā trauslus materiālus transportēšanas laikā.
Visu rakstu lasiet 11.februāra žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.