SIA Gallusman plāno attīstīt Ovostar Union ražotnes projektu, kurā putnu turēšanas metode ir kūtī bez sprostiem. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) atzīst, ka tā rīcībā nav informācijas par vairāku miljonu dējējvistu fermām, kurās turēšanas metode ir turēšana kūtī.
«ES dalībvalstīs nav tipiski būvēt, uzturēt dējējvistu fermas, kurās turēšanas metodes ir turēšana kūtī vai brīvā turēšana ar milzīgu putnu skaitu,» skaidro PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītājas vietniece Rudīte Vārna.
Latvijā ir spēkā Ministru kabineta noteikumi, kuros noteiktas labturības prasības dējējvistu novietnēm ar dažādiem turēšanas veidiem, tajā skaitā arī turēšanai kūtī. Noteikumos nav specifisku ieteikumu, cik lielai, ar kādu putnu skaitu ir jābūt dējējvistu fermai, kur dējējvistu turēšanas metode ir turēšana kūtī.
Uz jautājumu, vai putnu gripa tik lielās fermās var būt risks, PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākā eksperte Tatjana Ribakova atbild: «Slimības, tai skaitā, putnu gripa, «nešķiro» novietnes pēc lieluma – slimības ienešanas risks pastāv jebkurai novietnei – kā pavisam mazai, tā arī ļoti lielai. Līdz ar to biodrošības pasākumi ir jāievēro, neatkarīgi no novietnes lieluma. Attiecīgi izstrādāti un ievēroti biodrošības pasākumi šo slimības ienešanas risku samazina.»
SIA Gallusman ir iecere, īstenot Ovostar Union ražotnes projektu Latvijā un uzcelt dējējvistu fermas Tukuma un Ogres novados, kurās var turēt līdz 10 miljoniem vistu. Sākotnēji iecerēts izveidot 3 milj. lielu vistu fermu, kurā putni tiktu turēti kūts sistēmā, neizmantojot sprostus.
Ja Gallusman ieceri izdosies īstenot, uzņēmums var kļūt par lielāko olu ražotāju Latvijā un arī vienu no lielākajiem lauksaimniecības blakusproduktu piesārņotājiem, radot siltumnīcas gāzu emisiju pieaugumu.
«Eiropa tieši lielās slodzes uz vidi dēļ neveido tik lielus uzņēmumus. Lai līdzsvarotu ietekmi, iesaka veidot vairākas vidējas fermas, nevis vienu lielu. Arī mūsu asociācijas vīzija ir, ka Latvijā attīstās reģionāli nelieli uzņēmumi, nevis viens liels uzņēmums, kas ir liels slogs apkārtējais videi,» pauž Latvijas olu ražotāju asociācijas vadītāja Solvita Gulbe.
Pērn decembrī Vides pārraudzības valsts birojs (VPVB) izdeva programmu ietekmes uz vidi novērtējumam SIA Gallusman vistu novietņu kompleksa izveidei Tukuma novadā, Jaunsātu pagastā. Šā gada februārī VPVB izdeva programmu ietekmes uz vidi novērtējumam vistu novietņu kompleksam Ogres novadā, Madlienas pagastā.
Ietekmes uz visi novērtējums nepieciešams, lai SIA Gallusman saņemtu A kategorijas piesārņojošās darbības atļauju. Kopumā Latvijā 100 uzņēmumiem ir izsniegtas A kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas.
Vēl pirms atļaujas saņemšanas Ovostar Union paziņoja, ka olu ražotnei Latvijā iegādājies iekārtas 26 miljonu eiro vērtībā. Uzņēmums uzsvēra, ka iegādātās iekārtas ļaus novietnēs nodrošināt putnu brīvu pārvietošanos bez to turēšanas sprostos, kā arī citas starptautiski atzītas dzīvnieku labturības prasības, ko atbalsta dzīvnieku aizsardzības organizācijas.