Privāto pirmsskolas izglītības iestāžu nozarei pēdējie gadi nesuši izaugsmi, liecina Lursoft dati.
Uzņēmumu vidējais apgrozījums četru gadu laikā palielinājies vairāk nekā divas reizes, pieaugot no 24,328 tūkstošiem eiro 2010.gadā līdz 49,273 tūkstošiem eiro pērn, savukārt krīzes laika zaudējumi pēdējos divos gados pārvērtušies peļņā un 2013.gadā vidējā nozarē strādājošā uzņēmuma peļņa bijusi 3130 tūkstoši eiro.
Pagājušajā gadā 31 pirmsskolas izglītības iestāde strādājusi ar apgrozījumu, kas bijis lielāks par 100 tūkstoši eiro, savukārt visaugstāko rādītāju uzrādījusi Jūrmalā reģistrētā SIA Edinburgas Skola, kuras gada neto apgrozījums sasniedzis 711 tūkstošus eiro. Paredzams, ka tuvākajā laikā to bērnudārzu skaits, kuri apgrozījuši vairāk nekā 100 tūkstošus eiro tikai pieaugs, jo patlaban savus pārskatus par darbību 2013.gadā vēl nav iesniegušas vairākas pirmsskolas izglītības iestādes, kuras iepriekšējos gados lepojušās ar gana ievērojamu apgrozījumu.
Raugoties uz pastāvošo mītu, ka privātās pirmsskolas izglītības iestādes visas kā viena strādā ar ievērojamu apgrozījumu un peļņu, jānorāda, ka arī šajā nozarē uzņēmumi cīnās par izdzīvošanu, cenšoties balansēt starp ieņēmumiem un izdevumiem. Veiksmīgākie un drosmīgākie laika gaitā ir spējuši augt un attīstīties, paplašinoties un izveidojot jaunas filiāles, savukārt citi strādājuši ar piesardzīgāku taktiku, kas arī atspoguļojas nozares finanšu rādītājos, jo, pēc Lursoft datiem, no visiem pirmsskolas izglītības iestādes uzņēmumiem, kuri patlaban iesnieguši savus pārskatus par 2013.gadu, ceturtā daļa strādājusi ar apgrozījumu, kas bijis mazāks par 20 tūkstošiem eiro.
Līdz pat 2007.gadam interese par šo uzņēmējdarbības sfēru ir bijusi samērā minimāla, jo ik gadu nozarē strādājošajiem piepulcējušies vien aptuveni 1-3 jauni uzņēmumi, taču sākot ar 2006.gadu piedzīvota ievērojama augšupeja, kā rezultātā 2011.gadā nozarē reģistrēti pat nepilni 20 jauni uzņēmumi.
Gluži tāpat kā uzņēmējdarbībā kopumā, arī pirmsskolas izglītības iestāžu jomā, reģistrējot jaunu uzņēmumu, aizvien biežāk uzņēmēji izvēlas reģistrēt mazkapitāla SIA, ko vislabāk arī apliecina fakts, ka patlaban no visām pirmsskolas izglītības iestādēm jau nepilni 26% ir mazkapitāla SIA, savukārt no visiem nozarē strādājošajiem uzņēmumiem, kuri reģistrēti kopš 2010.gada, SIA ar samazinātu pamatkapitālu ir 70%. Vidējais nozarē strādājošā uzņēmuma pamatkapitāls, pēc Lursoft aprēķiniem, patlaban ir 2845,74 eiro, visbiežāk uzņēmumu dibina viens dalībnieks.
Līdztekus Rīgai, kurā reģistrēts lielākais privāto bērnudārzu skaits, atsevišķi uzņēmumi, kuri darbojas pirmsskolas izglītības iestāžu sfērā, izveidoti arī Jelgavā, Jūrmalā un Liepājā, kā arī Rīgas tuvumā esošajos novados, piemēram, Ādažu, Ķekavas, Mārupes novados, tiesa gan, atsevišķi uzņēmumi atrodami arī no galvaspilsētas tālākos novados, kā, piemēram, Talsu, Saldus.
Privāto pirmsskolas izglītības iestāžu skaita pieaugumu galvenokārt veicina divi faktori: pieaugošais jaundzimušo skaits, kuru nespēj akumulēt attiecīgo pašvaldību bērnudārzi, kā arī valsts un pašvaldību piešķirtais līdzfinansējums.