Rietumu dialogs ar Irānu var nozīmēt pistāciju cenas samazināšanos
Jau ilgstoši pierasts, ka Irānas vārds tiek saistīts ar tās vēlmi bagātināt urānu, kas savukārt novedis pie ievērojamām Rietumvalstu sankcijām pret šo valsti. Irāna ir septītā lielākā jēlnaftas ieguvēja pasaulē, kas nozīmē, ka tas, kas notiek ap šo valsti, jūtami ietekmē uz attiecīgā resursa cenu. Pašlaik Irānas un Rietumvalstu dialogs, šķiet, kļūst arvien konstruktīvāks, kas daudziem izejvielu analītiķiem liek izdarīt prognozes, ka nākotnē globālajā tirgū pakāpeniski atgriezīsies šīs valsts melnais zelts. Lielākām naftas piegādēm savukārt vajadzētu rezultēties ar zemākām cenām.
Saistībā ar Irānas ietekmi uz pārējo pasauli pirmkārt tiek spriests par naftu, un tas ir saprotams, lai gan interesanti, ka šai valstij ir milzīga ietekme arī uz atsevišķu pārtikas izejvielu cenu. Mazāk zināms ir fakts, ka Irāna ar ASV sacenšas par pasaules lielākā pistāciju audzētāja godu. Jāatgādina, ka Rietumvalstu sankciju ietekmē stopkrāns tika norauts ne tikai Irānas naftas, bet arī šīs valsts pistāciju eksportam (tā ir valsts otra nozīmīgākā eksporta prece aiz jēlnaftas).
Pieejamā informācija liecina, ka pistāciju piegāžu iztrūkuma rezultātā to cena pēdējo piecu gadu laikā ir palielinājusies par aptuveni 40%, un Bloomberg ziņo, ka līdz ar Rietumvalstu-Irānas kompromisu, visticamāk, būs aktuāls ievērojams to cenu kritums, kas varētu būt zināms prieciņš pistāciju un dažādu riekstu maisījumu mīlētājiem.
Plašāk lasiet rakstā Pistācijām svarīgais Irānas jautājums piektdienas, 8. maija, laikrakstā Dienas Bizness (7. lpp.)!