Elektronisko nikotīna ievades sistēmu (elektronisko cigarešu) tiesisko regulējumu vēl plānots iztsrādāt, bet jau tagad skaidrs, ka elektroniskās cigaretes nevarēs pārdot nepilngadīgajiem, tomēr akcīzes nodoklis par tām nav jāmaksā.
Latvijas normatīvajos aktos būtu jānosaka, ka elektroniskās nikotīna ievades sistēmas (elektroniskās cigaretes) nedrīkst pārdot personām, kas nav sasniegušas 18 gadu vecumu. Jauniešiem nedrīkstēs pārdot arī elektronisko cigarešu sastāvdaļas, piemēram, maināmos kārtridžus, šķidrumus kārtidžu uzpildei (tostarp elektroniskās nikotīna ievades sistēmas un to sastāvdaļas, kas nesatur nikotīnu), piedāvāts Veselības ministrijas (VM) sagatavotajā ziņojumā, kas pieteikts valsts sekretāru sanāksmei.
Tajā arī minēts, ka pašlaik Eiropas Savienībā (ES) elektroniskās cigaretes nav uzskatāmas par tabakas izstrādājumiem, tādējādi uz tām neattiecas akcīzes nodokļa jomu reglamentējošie normatīvie akti, kas nosaka tabakas izstrādājumu ražošanas, piegādes, izplatīšanas, kā arī akcīzes nodokļa piemērošanu. Neviena no ES dalībvalstīm neplāno elektroniskās cigaretes aplikt ar akcīzes nodokli. Ziņojums, lai noteiktu elektronisko cigarešu statusu un līdzvērtīgus ierobežojošos nosacījumus šo produktu realizācijai, reklāmai, lietošanai un aplikšanai ar akcīzes nodokli, sagatavots, ņemot vērā pasākumu plānu ēnu ekonomikas apkarošanai. Tas paredzēja izvērtēt iespējas ierobežot elektronisko cigarešu realizāciju, reklāmu un lietošanu, kā arī piemērot akcīzes nodokli. Līdz šim Latvijā nav specifisku normatīvo aktu, kas noteiktu elektronisko cigarešu regulējumu.
Atbilstoši Eurobarometer 2012. gada pētījumam Latvijas iedzīvotāji ir trešie informētākie ES par elektronisko cigarešu esamību. Kopumā vairāk nekā divas trešdaļas (69%) ES iedzīvotāju ir dzirdējuši par elektroniskajām cigaretēm. Vislielākā informētība par šo produktu ir Somijā (92%), Grieķijā (90%) un Latvijā (88%). Visvairāk elektroniskās cigaretes atpazīst ES iedzīvotāji vecuma grupā no 15 līdz 24 gadiem.
Pēc pētījuma datiem, 7% respondentu visās aptaujātajās valstīs ir lietojuši elektroniskās cigaretes. 2% respondentu elektroniskās cigaretes lieto regulāri, 3% elektroniskās cigaretes ir lietojuši vismaz vienu reizi. Latvijā 10% aptaujāto apgalvo, ka ir lietojuši elektroniskās cigaretes vienu līdz divas reizes.
Plānots, ka VM līdz 2013. gada 31. janvārim izveidos darba grupu, lai izstrādātu elektronisko nikotīna ievades sistēmu tiesisko regulējumu. Grozījumus likumos, lai aizliegtu elektronisko cigarešu tirdzniecību nepilngadīgajiem, paredzēts sagatavot līdz 2015. gada 1. janvārim.