Apstādināt enerģijas izmaksu augšanu nav iespējams, taču, ierobežojot nesamērīgo atbalstu zaļajai enerģijai, var palēnināt cenu celšanos, intervijā žurnālam Playboy atzinis ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.
«Pieņemu, ka tas neizklausīsies pievilcīgi, bet varu apsolīt, ka, pateicoties manai darbībai, enerģijas izmaksas Latvijas iedzīvotājiem augs lēnāk. Tās augs, bet ne tik ātri,» atzīst ministrs.
Zaļā enerģija ir ļoti laba lieta – gan biodegviela, gan elektrība. Un it sevišķi laba tā ir tādai valstij kā Latvija, kurai nav savu fosilo resursu. Tomēr ir kaut kāds izmaksu līmenis patērētājam, pie kura tā zaudē jēgu. Latvijā no tā milzīgu virspeļņu gūst ļoti šaurs cilvēku loks, savukārt visi pārējie par to maksā. Turklāt maksā vairāk, nekā tas būtu tad, ja atbalsta sistēma būtu citāda. Pret šo atbalsta sistēmu es arī karoju, un jebkurš, kurš saka, ka es karoju pret zaļo enerģiju, vai nu neko nav sapratis, vai nodarbojas ar demagoģiju, skaidro Pavļuts.
Pirmais tests esot bijis «biodegvielas stāsts» – tur pretim ir konkrēti uzvārdi, uzņēmumi un intereses. «Brīdī, kad tika pateikts «nē» subsīdijām, bija ļoti labi jūtams, ka pretim ir skaidri organizēti spēki ar spēcīgu PR resursu un vēlmi aizstāvēt savas intereses. Taču Latvijā nav džungļi, Palermo vai Krievija, un vairs nav deviņdesmitie gadi,» ir pārliecināts ministrs. Skaidrojot, kāpēc atbalsta sistēma ir tik dāsna un patērētājiem nedraudzīga, viņš uzsver, ka viens no iemesliem ir tas, ka patērētājs nesaprot, kā veidojas cena. «Kad tas viss pirms gadiem astoņiem dzima, tika pieņemts lēmums to dāsni atbalstīt. Tikai jautājums – ar kādiem nosacījumiem? Tagad jau ir skaidrs, ka Latvijā šis atbalsts bija viens no dāsnākajiem Eiropā, atbalsta termiņi visgarākie un tā tālāk. Un ir skaidrs, ka šaurai cilvēku grupai tas bija zināms, un šīs grupas interešu realizācija saauga kopā ar politiku,» skaidro ministrs. Tomēr konkrētus uzvārdus, kas būtu vainojami greizajā politikā, viņš nenosauc.
Pavļuts stāsta, ka patlaban ir apturēta jaunu atļauju izsniegšana enerģijas ražošanai pēc vecajiem, dāsnajiem noteikumiem, bet jaunie vēl nav apstiprināti. «Un te ir divi varianti – ja kāds tagad nogāž valdību, mēs vienkārši nepagūstam izstrādāt jaunos noteikumus, kas nozīmē, ka pēcnācējiem tas netraucē atjaunot veco sistēmu vai pat padarīt to vēl dāsnāku. Bet šaubos, vai šis būs iemesls gāzt valdību, lai gan tas, protams, būs neapmierinātības avots veselai politziedotāju grupai. Otra iespēja – mēs šos jaunos atbalsta principus izstrādājam un ieviešam likumdošanas līmenī,» teic Pavļuts. Enerģētika ir pakārtota nozare, no kuras izmaksām mainās ekonomikas konkurētspēja kopumā. Tas, cik mūsu uzņēmumi un mājsaimniecības maksā par enerģiju, nosaka, cik konkurētspējīgi ir uzņēmumi un sabiedrība. Un jāsaprot, ka Latvijā izmaksu struktūrā ir gan zaļā enerģija, gan atbalsts gāzes koģenerācijai – tas viss saņem valsts atbalstu. Un sabiedrībā nav bijušas diskusijas par to, cik tas ir pamatoti.