Aizvadītajā gadā firmas, kas izveidotas viltus uzņēmējdarbības veikšanai valstij nav samaksājušas 142 miljonus pievienotā vērtības nodokļa (PVN). Finanšu shēmu autori nebaidās firmas reģistrēt svešos dzīvokļos, bezpajumtnieku patversmēs un pat cietumos. Šobrīd patversmēs deklarētas vairāk nekā 720 dažādas firmas.
Kā vēsta TV3 raidījums Nekā Personīga, visbiežāk dzīvokļa īpašnieks nemaz nezin, ka viņa īpašums jau kādu laiku ir fiktīvas firmas juridiska adrese. Šogad vien policija jau saņemusi vairāk nekā 250 iedzīvotāju iesniegumus kriminālprocresa iesniegšanai, trešajā daļā lietas izbeigtas noilguma dēļ. Tiesībsargi atzīst, ka problēmas risinājumā neko daudz nevar izdarīt.
Pārdaugavā, Dagmāras ielā 9 ir visvairāk fiktīvo firmu – vairāk nekā astoņdesmit. Dzīvokļa saimniece saka, ka par firmām uzzinājusi brīdī, kad sākuši nākt dažādi izsaukumi uz finanšu policiju un ieņemumu dienestu.
Raidījums atgādina, ka nu jau gadu kā mainīta kārtībā, kādā firmas reģistrē adreses - Uzņēmuma reģistrs prasa saskaņojumu ar dzīvokļa īpašnieku un viņa parakstu. Dagmāras ielas dzīvokļa gadījumā saimnieka paraksti ir viltoti. Nevienā no iesniegumiem tie nesakrīt. Paraksta īstumu uzņēmumu reģistrs nepārbauda.
Caur patversmēs reģistrētiem uzņēmumiem notiek simtiem darījumu par miljoniem latu. Raidījums norāda, ka Rīgas Patversmē ir grūti atrast kādu kam nebūtu kāda firma. Viens no iemītniekiem PVN pēcapmaksā valsts viņai fiktīvajai firmai pat palikusi parādā.
Viens no Rīgas Patversmes iemītniekiem - direktoriem ir Arsēnijs Kuderkins. Pēdējos gados viņš kļuvis par valdes priekšsēdētāju 13 firmās. Firmu darbība ir visdažādākā Asantrans it kā nodarbojas ar kravu parvadāšanu, Devimig ar pārcelšanās pakalpojumiem, Arted it kā tirgo sausiņus un cepumus. A. Kuderkina kompānijas pēc uzņēmuma reģistra datiem nodarbojas ar interneta portāliem, tektilizstrādājumiem, zinātniskiem pakalpojumiem un daudz ko citu.
Kā atklātu ņirgāšanos par valsts izveidoto kompāniju juridisko adrešu reģistrācijas sistēmu var uzskatīt faktu, ka pirms vairākiem gadiem desmit firmas tika pieteiktas bijušā KNAB vadītāja Alekseja Loskutova dzīvoklī.
Finanšu policija atzīst, ka shēmu autori gūst iespaidīgu un ātru peļņu. Finanšu policijas priekšnieks Kaspars Čerņeckis atklāj, ka tagad fiktīvo uzņēmumu dibināšanā parādījusies jauna tendence. Firmas tiek reģistrētas uz Afganistānas un Uzbekistānas pilsoņiem, svešās adresēs. Vēlāk sadzīt pēdas uzņēmuma īpašniekiem ir neiespējami.
VID ierosinājis Uzņēmumu reģistram noteikt trīs gadu aizliegumu jaunu firmu reģistrēšanai uz cilvēka vārda, uz kuru atklāts fiktīvs uzņēmums. Uzņēmumu reģistrs uzsver, ka darbojas saskaņā ar likumu. Viņu uzdevums ir jaunu uzņēmumu reģistrēšana.