Jaunākais izdevums

Šogad situācija kokrūpniecības nozarē līdzinās situācijai pērn, aģentūrai LETA pastāstīja kokmateriālu ražošanas un tirdzniecības uzņēmuma SIA "Pata" valdes loceklis Jānis Mierkalns.

Viņš minēja, ka eksporta tirgos joprojām ir zems pieprasījums pēc skujkoku izstrādājumiem, kurus patērētāji izmanto ēku būvniecībai, renovācijai, remonta darbiem, kā arī mēbeļu un apdares ražošanai.

Tāpat nozarē joprojām jūtama Eiropas Centrālās bankas, ASV Federālās rezervju sistēmas un Japānas Centrālās bankas īstenotā politika ekonomikas bremzēšanai un inflācijas mazināšanai. Lai gan pakāpeniski tiek mazinātas procentu likmes, kas lēnām palielina patērētājiem pieejamos resursus un naudu tirgū attīstības projektiem, patlaban būtiskas izmaiņas nav jūtamas.

Viņš prognozēja, ka reālu pieprasījuma pieaugumu varētu novērot tikai šā gada beigās vai nākamā gada pirmajā pusē.

Mierkalns atzina, ka daudziem kokrūpniecības nozares uzņēmumiem šis bija sarežģīts laiks, bet jāņem vērā, ka tā ir šīs nozares specifika. Kokrūpniecības nozare ir viens no Latvijas tautsaimniecības balstiem, kas veido aptuveni 20% Latvijas preču eksporta. Tas nozīmē, ka nozare ir ļoti atkarīga no globālās ekonomikas un tās cikliskuma.

Tāpēc jāņem vērā, ka pēdējos gados būtiski samazinājies mežizstrādes darbu apjoms, kas nozīmē, ka, ekonomikai augot, var veidoties situācija, kurā pieprasījums ir augstāks nekā piedāvājums, būtiski kāpjot produktu gala cenām.

Tāpat viņš atzīmēja, ka pēdējos divos gados bija iespējams valstiski sakārtot jautājumus, kas veicina nozares ražojošo un eksportējošo uzņēmumu konkurētspēju ārvalstu tirgos. Sakārtoti jautājumi saistībā ar lētākas elektroenerģijas iegūšanu, atslēdzoties no AS "Sadales tīkls" un pieslēdzoties AS "Augstspriegumu tīkls" elektroenerģijas pārvadei, kvalificēta darba spēka pieejamību, īpaši specializāciju elektronikā un mehānikā, kā arī kapitāla pieejamību.

Jau ziņots, ka 2023.gadā "Pata" strādāja ar 234,801 miljona eiro apgrozījumu, kas ir par 29,7% mazāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa saruka vairākkārt - līdz 1,639 miljoniem eiro.

Kompānija reģistrēta 1999.gadā, un tās pamatkapitāls ir 16,135 miljoni eiro. "Pata" vienīgais īpašnieks ir Uldis Mierkalns.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Finanšu tehnoloģijas - lielā iespēja risinājumiem, ko bankas nesaprot

Armands Liseks, finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmuma “inGain” līdzdibinātājs,12.04.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Finanšu tehnoloģiju nozare radās pirms aptuveni 14 gadiem. Tradicionālie finanšu nozares spēlētāji, piemēram, bankas ar bažām skatījās, kas nu notiks. Tas bija laiks, kad tirgū ienāca daudzi mazi spēlētāji, piedāvājot ļoti specifiskus produktus un mēģinot gigantiem atņemt kaut nelielu tirgus daļu. Viņus dēvēja par nozares izaicinātājiem (disruptors - no angļu val.) un likās, ka nupat finanšu joma mainīsies līdz nepazīšanai.

Tagad mēs redzam, ka izmaiņas ir notikušas, bet nekas strauji nav sagrauts. Vieta ir atradusies visiem. Turklāt mainās izpratne par to, kas vispār ir finanšu tehnoloģijas.

Jauni laiki

Finanšu tehnoloģijas šobrīd lielākoties ir par risinājumu finanšu problēmai nevis par tehnoloģijām, jo tās ir pieejamas. Ir pagājuši tie laiki, kad jauna finanšu produkta piedāvāšanai vajadzēja taisīt pašam savu sistēmu, kas bija līdz pat vienam gadam ilgs projekts ar mērķi uzbūvēt minimālu dzīvotspējīgu produktu. Izmaksas bija no 300 līdz 400 tūkstošiem eiro. Un tikai pēc šīm investīcijām un deviņu līdz 12 mēnešu darba uzņēmums sagādāja sev iespēju iziet tirgū un izmēģināt ideju. Mūsdienu tehnoloģiju attīstības ātrums ir tāds - ja šodien tev ir iespēja, tad pēc gada tās var arī nebūt. Kāds jau tavu ideju ir paņēmis un realizē.

Komentāri

Pievienot komentāru
Mežsaimniecība

Par Latvijas Mežizstrādātāju savienības izpilddirektoru apstiprināts Reinis Muižnieks

Db.lv,28.06.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Par Latvijas Mežizstrādātāju savienības izpilddirektoru ir apstiprināts Reinis Muižnieks, kuram ir vairāk nekā 15 gadu pieredze, strādājot ar meža nozares jautājumiem, informē Latvijas Mežizstrādātāju savienība.

Jaunais vadītājs par būtisku darba prioritāti uzskata ne vien mežizstrādātāju interešu pārstāvniecību attiecībās ar valsti, bet arī meža īpašnieku likumisko tiesību aizstāvību.

“Ar biedrības darbu mēs aktualizēsim ilgtspējīgas mežu apsaimniekošanas nozīmi, noturot balansu starp ekonomiskām, saimnieciskām un uz dabas aizsardzību vērstām interesēm. Mežs visos laikos ir bijis iztikas avots, tieši tādēļ mums ir pārliecība, ka ikvienam privātā meža īpašniekam pašam jābūt lēmējam par sava īpašuma racionālu izmantošanu, kas nav pretrunā ar valstī esošu likumdošanu,” norāda R. Muižnieks.

Reinis Muižnieks meža nozarē strādā vairāk nekā 15 gadus. Šobrīd R. Muižnieks “PATA Strenči” vada meža resursu daļu. R. Muižnieks ieguvis mežsaimniecības inženiera kvalifikāciju Latvijas Lauksaimniecības universitāte (šobrīd - Latvijas Biozinātņu tehnoloģiju universitāte).

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Kokrūpniecība iesoļo nākamajā attīstības stadijā

Kristaps Klauss, Latvijas kokmateriālu ražotāju un tirgotāju asociācijas valdes loceklis, Latvijas kokrūpniecības federācijas viceprezidents,31.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai arī no meža nozares šogad esam dzirdējuši skepsi par sliktajiem tirgiem būvniecības krīzes dēļ mums aktuālākajā pasaules daļā - Eiropā, ko pamatā nosaka augstās Euribor likmes, nozarē ir arī labas ziņas. Kokrūpniecība pēdējos gados ir veikusi būtiskus ilgtermiņa ieguldījumus augstākas pievienotās vērtības ražošanā.

Iepazīstoties ar Luminor ekonomista Pētera Strautiņa pētījumu “Pavasaris būs pavasarī” redzam, ka kopš 2021. gada ieguldījumi rūpniecībā Latvijā ir auguši un izaugsme pamatā ir pateicoties tieši kokrūpniecībai. Pamatoti vai mazāk pamatoti nozare ir ilgstoši saņēmusi kritiku par ne īpaši augsto pievienoto vērtību Latvijas ekonomikas rādītāju dažādos šķērsgriezumos pēdējās desmitgadēs. Tomēr tagad - pēdējos gados - tā liecina P. Strautiņa pētījums, dati norāda par pretējo. Kokrūpniecībā ieguldījumi, ik gadu palielinoties, ir auguši no 120 milj. eiro 2021. gadā līdz 400 miljoniem eiro šogad. Arī nākamajos gados ir pieteiktas investīcijas lielos un būtiskos projektos, kas papildinās tos uzrātos 2 miljardus eiro ilgtermiņa ieguldījumus atlikušajā vērtībā, ko VID statistika uzrāda kokrūpniecības uzņēmumiem 2023. gadā.

Komentāri

Pievienot komentāru