Līdzās dažādiem atbalsta instrumentiem arī pašvaldības veicina jaunu uzņēmumu veidošanos savās teritorijās ar īpašiem grantu konkursiem.
"Aptuveni 90% gadījumu pašvaldībām ir grantu konkurss jauno uzņēmēju atbalstam konkrētajā teritorijā – pašvaldības izraugās savus biznesa uzsācējus, kam piešķirt finansiālu atbalstu," teic Andra Feldmane, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece uzņēmējdarbības jautājumos. Ir pašvaldības, kas krīzes ietekmē grantu programmas ir paplašinājušas un tās ir pieejamas ne tikai jaunajiem uzņēmējiem, bet arī vecākiem, kas raduši iespēju transformēt savu biznesu un atraduši jaunas noieta platformas, izstrādājuši jaunus produktus vai pakalpojumus. Finansējuma apmērs ir dažāds, bet vidēji tie ir divi līdz trīs tūkstoši eiro. Visbiežāk tie tiek gradēti pa vietām, piemēram, pirmajai vietai 3000 eiro, otrajai 2500 eiro, bet trešajai – 2000 eiro. Ir arī pašvaldības, kas trim labāko ideju autoriem piešķir vienādu summu.
"Pašvaldības atbalsts varētu palīdzēt esošajiem un topošajiem jaunajiem uzņēmējiem arī ārkārtas situācijā, mudinot attīstīt jaunas biznesa idejas novadā," uzskata Auces novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītājs Ilmārs Matvejs.
Arī Madonas novada pašvaldības Attīstības nodaļas vecākā speciāliste uzņēmējdarbības jomā Ilze Vogina uzskata, ka šī brīža ārkārtējās situācijas laikā palielinās jebkāda veida atbalsta programmu nozīme. "Pašvaldība ir saņēmusi pastiprinātu interesi par konkursa nosacījumiem un mēs ticam, ka krīzes situācijas mudina cilvēkus uz pārmaiņām. Iespējams, kādam tā kalpos kā stimuls nozīmīga lēmuma pieņemšanai un savas uzņēmējdarbības uzsākšanai – būs iespēja īstenot sen lolotu sapni!" tā Ina Stupele, Siguldas novada Uzņēmējdarbības atbalsta punkta vadītāja.
Savukārt Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Ekonomikas nodaļas vadītājs Arnis Vītols uzskata, ka ārkārtas situācijas laikā uzņēmumiem ir nepieciešami cita veida atbalsta instrumenti, lai to pārdzīvotu, piemēram, nodokļu atlaides vai to atlikšana, dīkstāves kompensācijas u.c. "Mazo un vidējo komersantu atbalsta programmas attīstībai būs nepieciešamas, kad situācija būs skaidrāka," tā viņš.
Siguldas un Krimuldas novados ir grantu konkurss "Māmiņa. Siguldiete. Uzņēmēja." Tajā sava biznesa projekta attīstīšanai var pretendēt uz finansējumu līdz diviem tūkstošiem eiro. Šis konkurss norisinās jau piekto gadu un līdz šim atbalstu saņēmušas 18 biznesa idejas. Šogad konkurss ir paplašinājies un tajā iesaistījies arī Krimuldas novads, kas dod iespēju iesaistīties plašākam māmiņu lokam.
"Siguldas novadu par savu dzīvesvietu izvēlas ģimenes ar bērniem. Ik gadu mūsu novadā pieaug jaundzimušo skaits. Šajā īpašajā laikā sievietes saskaras ar izaicinājumu, kā apvienot pašrealizāciju ar bērnu audzināšanu. Nereti šis ir laiks, kad sieviete uz pasauli sāk skatīties citādāk un inovatīva un radoša domāšana nes daudz ideju, kuru realizācijai nepieciešams atbalsts. Kaut arī strādājot savā uzņēmumā, darba laiks ir 24/7, tā tomēr ir iespēja plānot savu laiku un pakārtot to savu bērnu dienas kārtībai. Rūpējoties par jaunajām māmiņām un mazajiem siguldiešiem, Siguldas novada pašvaldība aizsāka grantu konkursu, dodot sievietēm impulsu savas darba vietas radīšanai, uzsākot uzņēmējdarbību, vienlaikus veicinot uzņēmējdarbības un jaunu produktu attīstību novadā," norāda I. Stupele. Viņa uzsver, ka arī tās biznesa ideju autores, kas kādu iemeslu dēļ neiegūst finansējumu, tik un tā ir ieguvējas, jo atlases kārtās notiek konsultācijas ar mentoriem un ar Siguldas novada Uzņēmējdarbības atbalsta punktu.
Līdzīgi konkursi notiek arī citos novados. Piemēram, jau vairāk nekā desmit gadus Liepājā tiek organizēts mazo un vidējo komersantu projektu līdzfinansējuma konkurss. Tā mērķis ir veicināt komercdarbību Liepājā un palīdzēt uzņēmumiem ātrāk attīstīties un radīt jaunas darba vietas. Divpadsmit gadu laikā atbalstīti 130 projekti. "Ņemot vērā šā brīža situāciju konkurss vēl nav izsludināts," teic Arnis Vītols, Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Ekonomikas nodaļas vadītājs.
Pērn notika pirmais Auces novada pašvaldības grantu konkurss "Attīsti uzņēmējdarbību Auces novadā", paredzot tam pašvaldības budžeta finansējumu sešu tūkstošu eiro apmērā. Arī šogad šim mērķim Auces novada pašvaldības budžetā ir plānoti seši tūkstoši eiro. "Ņemot vērā, ka pirmajā gadā grantu konkursam pieteicās divi uzņēmēji, ceram, ka šogad būs lielāka interese no jauno uzņēmēju puses," teic I. Matvejs.
Madonas novada pašvaldības Attīstības nodaļas vecākā speciāliste uzņēmējdarbības jomā Ilze Vogina stāsta, ka ir četri dažādi projektu konkursi, kuru ietvaros uzņēmēji var saņemt pašvaldības grantu.
Biznesa ideju konkursa "Madona var labāk!" ietvaros biznesa idejas īstenošanai pieejamais grants ir līdz četriem tūkstošiem eiro. Tas tiek īstenots jau astoto gadu līdz šim atbalstītas 115 biznesa idejas. Piekto gadu tiek īstenots Uzņēmēju sadarbības projektu konkurss, piešķirot finansējumu uzņēmumu kopīgiem sadarbības projektiem mārketinga aktivitātēm, uzņēmumu konkurētspējas veicināšanai un preču noieta tirgus paplašināšanai. Līdz šim grantu mārketinga aktivitātēm saņēmis 51 uzņēmums.
Ir arī grantu konkurss "Sertifikācijas un standartu ieviešana uzņēmumā", kā ietvaros tiek piešķirts pašvaldības līdzfinansējums līdz tūkstoš eiro. Tas tiek īstenots trešo gadu un līdz šim grantu izmantojuši seši novada uzņēmumi. Tāpat tiek realizēts projekts "Jauniešu karjeras izvēle un amata prasmju apguve", kur 2020. gadā pašvaldība līdzfinansēs 35 darbavietas Madonas novada uzņēmumos, kas tiek piedāvātas vai ir izveidotas jauniešiem vasaras periodā. Šis projekts tiks īstenots jau septīto gadu un līdz šim grantu izmantojuši 183 novada uzņēmumi un darba pieredzi apguvuši un novada uzņēmumus iepazinuši 215 jaunieši.
Runājot par to, kādi ir pašvaldības ieguvumi no šādiem konkursiem, I. Stupele norāda, ka Siguldas un Krimuldas novadu grantu konkursa "Māmiņa. Siguldiete. Uzņēmēja." gadījumā tie ir vairāki. Pirmkārt, sociālais. Mammas var attīstīt savas idejas, esot mājās ar bērniem, bet turpinot pašattīstīties. Otrkārt, tiek radītas jaunas darba vietas. Treškārt, tiek radīti jauni produkti. Ceturtkārt, tiek veicināta Siguldas atpazīstamība.
"Pateicoties mūsu aizrautīgajām un radošajām māmiņām, kuru produkti ceļo arī ārpus Latvijas robežām, tam līdzi ceļo arī Siguldas vārds," norāda I. Stupele. Arī I. Matvejs uzskata, ka pašvaldībai ir jāveido uzņēmējdarbības atbalsta instrumenti un jāveicina jauno uzņēmēju attīstība.