Ņemot vērā augsto nelegālās nodarbinātības līmeni sezonas laukstrādnieku vidū, valdība nolēmusi ieviest atsevišķu nodokli.
Tadējādi lauksaimniecībā sezonāli strādājošie cilvēki, kuru ienākumi pārsniegs 70 eiro mēnesī, būs sociāli apdrošināti pensijai, informē Labklājības ministrija (LM).
Nostrādātā darba periodi veidos apdrošināšanas stāžu vecuma pensijai un veiktās valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai palielinās pensijas kapitālu.
Tāpat sezonas laukstrādnieku ienākuma izmaksātājam (darba devējam) būs pienākums par saviem līdzekļiem apdrošināt lauksaimniecībā strādājošos pret nelaimes gadījumiem.
Katru cilvēku, kas maksās sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli, darba devējs reģistrēs Valsts ieņēmumu dienestā, kā arī iesniegs ziņas par viņa ienākumiem un aprēķināto nodokli.
Plānots, ka laukstrādnieku ienākuma nodokli sezonas darbos strādājošajiem būs jāsāk maksāt no 2014.gada 1.aprīļa.
Pieņemtie grozījumi likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) paredz kā alternatīvu jau esošajiem darbaspēka nodokļiem ieviest sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli 15% apmērā, bet ne mazāk kā 0,5 lati (0,7 eiro) par katru nostrādāto dienu. Darba devējs, kura saimnieciskā darbība ir saistīta ar augļu, ogu un dārzeņu audzēšanu, sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli varēs piemērot ienākumam, kuru izmaksās darbiniekam, kas nodarbināts augļkoku, ogulāju un dārzeņu sējā un stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, kā arī ražas novākšanā un šķirošanā.
Līdz grozījumiem paredzēts mazināt augsto nelegālās nodarbinātības līmeni, kā arī augsto administratīvo slogu, kas saistīts ar šai nozarei raksturīgu nevienmērīgo sezonas darbinieku plūsmu, skaidro Finanšu ministrija (FM). Nodokli plānots piemērot no 1. aprīļa līdz 15. novembrim.
Latvijā tikai 32 uzņēmumi, kam būtu jānodarbina cilvēki sezonā, to dara legāli, žurnālistiem klāstīja FM Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne. 2011.gadā šajos uzņēmumos legāli nodarbināti tika 232 cilvēki, taču reāli, ņemot vērā lauksaimniecības platības valstī, būtu jābūt nodarbinātiem aptuveni 38 tūkstošiem cilvēku, viņa skaidroja. Atbilstoši FM datiem nelegālā nodarbinātība augļkopības un dārzkopības nozarē nesamaksātu nodokļu veidā rada aptuveni 1,75 miljonu latu lielus zaudējumus valsts budžetam.
Pašlaik legāli tiek nodarbināti 7% laukstrādnieku, bet FM iecerējusi trīs gadu laikā panākt 20% legālu nodarbinātību. Īslaicīgajos sezonālajos darbos 2011.gadā bija nodarbināti 232 cilvēki.
Atbalstītie likuma grozījumi paredz, ka augļkopības un dārzkopības nozares uzņēmumiem būs reizi mēnesī jāsniedz Valsts ieņēmumu dienestā darba devēja ziņojums par pārskata mēnesī sezonas darbos nodarbinātajām personām, šo personu ienākumu un aprēķināto sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli un tā sadalījumu pa budžetiem.
Par likumprojektu vēl lems Saeima.