Pēc tam, kad pavasarī Rīgas būvvalde apturēja uzsāktos vēsturiskās zeķu fabrikas Aurora pēdējā korpusa nojaukšanas darbus, pašlaik tie atkal atsākušies, novēroja portāls Db.lv.
Rīgas pilsētas būvvaldes vadītāja biroja pārstāvis Edgars Butāns Db.lv informē, ka Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments ir izvērtējis Būvvaldes izsniegtās būvatļaujas ēku nojaukšanas darbiem Cieceres ielā 4, Rīgā tiesiskumu un atcēlis būvatļaujā ietverto punktu par tehnisko un īpašo noteikumu saņemšanu no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI). Tieši jautājums par VKPAI atzinuma nepieciešamību bija iemesls, kādēļ Būvvalde 31.03.2017. lēma par nojaukšanas darbu apturēšanu.
Pamatojoties uz departamenta lēmumu un iesniegto tehnisko atzinumu, kurā norādīts, ka ēka ir potenciāli bīstama un atzīstama par graustu, Būvvalde ir atļāvusi atsākt nojaukšanas darbus.
Samērojot sabiedrības intereses, kas prasa tiesiskuma ievērošanu, un privātās intereses, kas prasa tiesiskās paļāvības aizsardzību, Būvvalde uzskata, ka ēkas saglabāšana nav vienīgais risinājums, kā nākamajām paaudzēm sniegt vēstījumu par šo kultūras mantojumu, proti, pēc Būvvaldes pieprasījuma teritorijas īpašnieks ir veicis ēkas fasāžu uzmērīšanu, ar mērķi nākotnē fasādes pēc uzmērījumu rasējumiem izveidot no jauna, integrējot jaunajā būvapjomā. Tāpat Būvvalde uzdevusi iespēju robežās saglabāt un nākotnes būvapjomā izmantot ēkas vēsturiskos ķieģeļus, informē E.Butāns.
Viņš arī piebilst, ka Būvvaldē pašlaik nav iesniegta neviena būvniecības iecere, kas paredz šīs teritorijas attīstību.
Jau vēstīts, ka Rīgas pilsētas būvvalde pieprasīja bijušās rūpnīcas īpašniekam - SEB bankas nekustamo īpašumu uzņēmumam SIA Latectus (īpašumu izsolē iegādājās 2011.gadā) - līdz šā gada 21.aprīlim iesniegt ēkas tehniskās apsekošanas slēdzienu, arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju, kā arī Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) atzinumu, vēstīja Leta.
VKPAI jau pērn rudenī saņēma lūgumu sniegt atzinumu par apbūves teritorijā, kurā kādreiz atradās zeķu fabrika Aurora, Rīgā, Cieceres ielā 4 nojaukšanas pieļaujamību. Šī apbūve nav iekļauta valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, tādēļ Inspekcija par būvju nojaukšanu lēmumu nepieņem, tomēr tā atrodas Rīgas pašvaldības noteiktā apbūves aizsardzības teritorijā Āgenskalns, kur nosacījumus apbūves aizsardzībai kontrolē pašvaldība.
Inspekcijas speciālisti vērsa uzmanību, ka ražošanas korpuss un administratīvā ēka ir kultūrvēsturiski vērtīgas eklektisma stila būves, kas pārstāv Pārdaugavas industriālā mantojuma arhitektūru, un ieteica ēkas īpašniekam izskatīt iespēju tās saglabāt, veikt ēku konservāciju, nākotnē vēsturiskos būvapjomus integrējot jaunajā apbūvē.
VKPAI norāda, ka veiksmīgi piemēri vēsturisko industriālo būvapjomu saglabāšanā Rīgā ir apartamentu komplekss Ģipša fabrika un VEF teritorijā esošās apbūves reģenerācija.
Gala lēmums par to, vai atļaut ēku nojaukšanu, ir jāpieņem pašvaldībai.
Jau rakstīts, ka veļas un zeķu ražotājs SIA Aurora Baltika savu ražotni no 2006.gada 1.janvāra pārcēla uz Ogri. Gandrīz 3,9ha lielajā teritorijā savulaik tika plānots vērienīgs dzīvojamo namu komplekss, ko grasījās īstenot lietuviešu kompānijām – būvfirmai Ranga IV un investīciju kompānijai Hermes Capital piederošā SIA Mazā Nometņu 16. No kādreizējās apbūves tika plānots saglabāt vēsturisko rūpnīcas korpusu.
papildināts teksts 2.-5.rindkopā