Lai ātrāk un tehniski pareizāk iemācītu studentus peldēt, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas asociētais profesors Imants Upītis izgudrojis enkurveida trenažieri
Ideja par palīglīdzekli I. Upītim radusies, mācot peldēt studentus. «Cilvēki uz augstskolu atnāk ar dažādām peldēšanas iemaņām. Ir tādi, kas neprot nemaz peldēt vai prot ļoti vāji. Mums viņi ir jāiemāca - bez tā akadēmiju nevar pabeigt. Kā var būt sporta speciālists, kas neprot peldēt!?
Ko nozīmē iemācīties ātrāk? Pasniedzējs uzsver, ka pirmām kārtām jābūt skaidrībai, kā tiek definēta peldētprasme - vai tie ir divi metri, nopeldēti uz muguras, vai 25 metri - brasā. «Es uzskatu, ka cilvēkam būtu jāspēj nopeldēt 200 metrus un ne uz muguras, bet gan brasā vai kraulā. Obligāti, lai katrā ciklā galva būtu iegremdēta ūdenī,» I. Upītim ir diezgan augsti kritēriji.
Pasniedzējs uzsver: ļoti svarīgi, lai cilvēks, kas mācās peldēt, ūdenī jūtas pēc iespējas brīvāk. Tieši tam - panākt atbrīvotību ūdenī un vienlaikus iemācīties saskaņot elpošanu ar roku kustībām - ir domāts I. Upīša jaunākais izgudrojums. Pēc izskata tas atgādina enkuru: apakšā T veidā savienotas caurulītes, augšā pludiņš. Tas, kas mācās peldēt, uz katra enkura zara atbalsta kājas, un pludiņš kājas notur virs ūdens. «Apmācības sākumbrīdī tiek izslēgta kāju darbība - tā ir šīs uzpariktes jēga. Kājas tiek nofiksētas, un tas, kurš mācās peldēt, var visu uzmanību pievērst elpošanai un tās saskaņošanai ar roku darbību,» stāsta izgudrotājs.