VID veikto pasākumu cīņā ar algu izmaksām aploksnēs rezultātā reģistrēto darba ņēmēju skaits šogad palielinājies vairāk nekā par 4 000 un budžetā papildus iemaksāti vairāk kā divi miljoni latu.
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) šī gada sešos mēnešos veikto preventīvo un represīvo pasākumu cīņā ar algu izmaksām aploksnēs rezultātā darba ņēmēju skaits valstī pieaudzis par 4 097 darba ņēmējiem, kā rezultātā valsts budžetā papildus nomaksai nodokļu maksātāji paši aprēķinājuši 2.3 miljonus latu, tai skaitā 1.4 miljonus latu valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas un 0.9 miljonus latu iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Cīnoties ar algu izmaksām aploksnēs VID regulāri īsteno virkni preventīvo pasākumu, lai mudinātu uzņēmumus reģistrēt savus darbiniekus un aicinot fiziskās personas reģistrēt savu saimniecisko darbību. Šī gada pirmajos sešos mēnešos VID 6 052 nodokļu maksātājiem lūdzis paskaidrojumus, jo konstatēti iespējami aplokšņu algas riski, ar 1 387 uzņēmumu vadītājiem veicis pārrunas par aplokšņu algām, 643 fiziskajām personām, kuras veic nereģistrētu saimniecisku darbību, nosūtījis uzaicinājumus reģistrēties kā nodokļu maksātājiem, kā arī organizējis 729 izglītojošus seminārus nodokļu maksātājiem.
Ja nodokļu maksātāji nereaģē uz VID veiktajiem preventīvajiem pasākumiem, kuru rezultātā nodokļu maksātājiem neseko sods, tad VID veic represīvos pasākumus.
Viens no bargākajiem nodokļu kontroles veidiem cīņā ar algu izmaksām aploksnēs ir nodokļu audits, kura rezultātā VID var aprēķināt pēdējo trīs gadu laikā nepareizi aprēķināto nodokļu summu, kā arī soda naudu. Šī gada pirmajos sešos mēnešos nodokļu auditi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas pareizību veikti 302 gadījumos, kā rezultātā papildus aprēķināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis un soda nauda 18.5 miljonu latu apmērā. Savukārt nodokļu auditi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu aprēķināšanas pareizību veikti 207 gadījumos, kā rezultātā papildus aprēķinātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un soda naudas 244.8 tūkstošu latu apmērā. Kopumā šī gada sešos mēnešos VID veicis 682 nodokļu auditus, kā rezultātā nomaksai valsts budžetā papildus aprēķināti 75 miljoni latu.
Kontrolējot darba devējus, VID regulāri veic tematiskās pārbaudes. Kopumā šī gada sešos mēnešos VID veicis 4 508 darba devēju tematiskās pārbaudes, no kurām 1 937 gadījumā konstatēja pārkāpumus. Vairākumā gadījumu - 1091 pārbaudē tika konstatēti darbu regulējošo normatīvo aktu pārkāpumi, 617 pārbaudēs tika konstatēts, ka nepareizi tiek aprēķināti un maksāti nodokļi no darbinieku algām, 388 gadījumos konstatēti pārkāpumi darba laika uzskaitē, 186 pārbaudēs konstatēts, ka nav noslēgti darba līgumi ar 611 darba ņēmējiem, kā arī atklāti citi būtiski pārkāpumi - nav iesniegtas ziņas VID par darba ņēmēju kustību, sniegtā informācija neatbilst darba devēju grāmatvedības datiem.
No iepriekš minētajām darba devēju tematiskajām pārbaudēm 99 tematiskās pārbaudes veiktas pēc informācijas saņemšanas uz VID uzticības tālruni.