Vēl joprojām 591 Latvijā reģistrētajā SIA, kuru 100% īpašnieks ir ārvalstīs reģistrēta kompānija, uzņēmumu reģistrā nav iesniegusi informāciju par patiesajiem labuma guvējiem – fiziskajām personām, tā balansējot uz pastāvēšanas robežas.
DB jau vēstīja, ka grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas likumā būtībā tiem, kuri ir paslēpušies, izmantojot dažādas uzņēmumu ķēdes pat vairākās valstīs, liek izvēlēties – atklāt patiesā labuma guvējus vai arī piedzīvot likvidāciju. SIA Lursoft pētījums* rāda, ka 591 SIA vidū ir gan veiksmīgi uzņēmumi ar vairāku miljonu apgrozījumu un peļņu, kā arī nodarbinātiem vairākiem desmitiem darbinieku, gan arī tādi, kuriem jau uzsākts likvidācijas process. Apkopotie dati parāda, ka to uzņēmumu vidū, kuri vēl aizvien nav atklājuši patiesā labuma guvējus un to dalībnieku sastāvā ir ārvalstu juridiskās personas, ir atrodami tādi, kas veic aktīvu saimniecisko darbību. Par to galvenokārt liecina gan šo uzņēmumu finanšu dati, gan strādājošo skaits. «Tādējādi var secināt, ka gadījumā, ja tiks uzsākta šo uzņēmumu vienkāršotā likvidācija, tas ietekmēs arī citus Latvijas uzņēmumus, kuriem kā klientiem, piegādātājiem vai sadarbības partneriem ar šādiem uzņēmumiem ir noslēgti darījumi,» situāciju ieskicē Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa.
Viņa norāda, ka tas savukārt nozīmē, ka jau šobrīd ikvienam uzņēmumam, kuram ir sadarbība ar uzņēmumu, kam nav reģistrēti patiesā labuma guvēji, būtu jāizvērtē papildu riski un savlaicīgi jāreaģē uz iespējamām izmaiņām. Jāņem vērā, ka šo uzņēmumu likvidācijas uzsākšana var radīt ietekmi gan uz budžetā samaksāto nodokļu, gan arī nodrošināto darba vietu skaitu. Šāds pieņēmums balstīts uz pētījumā apkopotajiem datiem, kas parāda, ka šie uzņēmumi 2018.gadā kopumā ir nodrošinājuši vairāk nekā 1000 darba vietas un nodokļos pērn samaksājuši vairāk nekā 14,1 miljonu eiro.
Vielaikus jārēķinās, ka attiecībā uz patieso labuma guvēju pietiekami daudziem uzņēmumiem ir redzams ieraksts «Juridiskās personas patieso labuma guvēju noskaidrot nav iespējams». Pēc SIA Lursoft datiem, šādu kompāniju skaits ar ārvalstu kapitālu ir 411 un kopā ar vietējā kapitāla uzņēmumiem jau 1488.
Neskaitāmi brīdinājumi
DB jau vairākkārt vēstīja par patiesā labuma guvēju atklāšanu un sekām, ja tas netiek izdarīts. Tā 03.07.2019. Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāre Guna Paidere uzsvēra, ka par paaugstināta riska juridiskajām personām ir atzītas SIA, kuru īpašnieki ir ārvalstu kompānijas, to skaits 2017. gada rudenī pārsniedza 5000, taču 2019. gada jūlijā ir sarucis līdz 900. «Šīs SIA Uzņēmumu reģistrs ir informējis visādos veidos, gan izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta EDS, gan arī tiks sūtītas vēstules,» uz jautājumu, vai šīs kompānijas ir informētas par tām draudošajām briesmām, atbildēja G. Paidere. Viņa atzina, ka šīm kompānijām ir atlicis ļoti maz laika, jo brīdinājuma vēstulēs noteiktais laiks laboties būs mēnesis, tātad šā gada augusts. «Ja patiesā labuma guvēji netiks atklāti, tad augusta otrajā pusē tiks piemērota vienkāršotā likvidācija,» brīdina G. Paidere. Šāda kārtība tika attiecināta uz SIA un akciju sabiedrībām, bet neattieksies uz zemnieku saimniecībām, individuālajiem komersantiem.
Likvidējas teju katrs piektais
SIA Lursoft pētījums rāda, ka no 591 SIA, kas analizētas pētījuma ietvaros, 17,6% uzsākts likvidācijas process. Lielākoties likvidācijas process uzsākts tām SIA, kuras vairākus gadus nav iesniegušas gada pārskatus, taču starp tām ir arī uzņēmumi, kuri vēl 2018.gadā strādājuši ar apgrozījumu un pat guvuši peļņu. Piemēram, apģērbu mazumtirgotājs SIA Audimas LV, kas pieder lietuviešu AS Audimas. Pirms sešiem gadiem dibinātais uzņēmums pagājušajā gadā apgrozīja 374,82 tūkst. eiro, taču visus darbības gadus tas strādājis ar zaudējumiem. Līdzīgi ir arī ar akustisko sistēmu kabinetu ražotāju SIA DYNAUDIO LATVIA, kas pētījuma sagatavošanas laikā likvidēts, jo, neskatoties uz augsto kvalitātes līmeni un pasūtījumu apjomu, uzņēmums nav spējis strādāt ar peļņu. Vēl 2018.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 2,8 milj. EUR, kas to ierindoja 10. vietā starp Grobiņas novadā reģistrētajiem uzņēmumiem pēc tā apgrozījuma, taču zaudējumi sasnieguši 447,56 tūkst.eiro. Pēc Lursoft rīcībā esošās informācijas, dāņu AS Dynaudio piederošais uzņēmums 2018.gadā nodarbināja 42 darbiniekus. DB jau vēstīja, ka šī uzņēmuma īpašnieki mainīja savu stratēģiju un pārtrauca Latvijā ražoto mēbeļu iepirkšanu.
* Dati uz 23.07.2019.
Visu rakstu lasiet 5. augusta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!