Darbinieku atlases aģentūru speciālisti nosauc nākotnes perspektīvāko profesiju Top 5, kuras studējot, bez darba nepaliks, raksta laikraksts Dienas bizness.
Ir sākusies dokumentu pieņemšana studijām vairumā augstskolu, un, kā jau ierasts, pirmajās dienās pie galvenās Latvijas Universitātes (LU) ēkas veidojas gara jo gara studēt gribētāju rinda. LU Studentu servisa direktors Jānis Saulītis prognozē, ka tāpat kā pērn, arī šogad populārākās studiju programmas būs vadības zinību programma, komunikāciju zinātnes, tiesību zinātnes, ekonomikas bakalaura un angļu filoloģijas programma.
Arī pēc pirmās pieteikumu pieņemšanas dienas pilna laika pamatstudiju programmās Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) vispopulārākā studiju programma ir Uzņēmējdarbība un vadīšana, kur dienas laikā bija iesniegts 221 pieteikums, aiz sevis atstājot Būvniecību ar 153 pieteikumiem un Muitas un nodokļu administrēšanu ar 127 pieteikumiem.
Taču, cik perspektīvas ir šīs profesijas un vai pēc četriem, pieciem gadiem, kad studenti absolvēs šīs studiju programmas, tās būs pieprasītas Latvijas darba tirgū, cenšas analizēt darbinieku atlases aģentūru Eiropersonāls un WorkingDay Latvia speciālisti.
Nepieciešami līderi
Eiropersonāla vadošā konsultante Arta Biruma par pašreizējām pieprasītākajām profesijām Latvijas tirgū nosauc informācijas tehnoloģiju speciālistus, biznesa analītiķus, finanšu vadītājus, labus pārdošanas speciālistus un vadītājus - līderus ar specifiskām spējām, piemēram, biznesa attīstīšanā.
Savukārt, analizējot, kādas profesijas būs pieprasītas pēc 4 - 5 gadiem, kad šā brīža studenti tikai izvēlas savu sapņu profesiju un iesniedz dokumentus izvēlētajā augstskolā, speciāliste secina, ka joprojām pieprasīti būs informācijas tehnoloģiju speciālisti, jo to Latvijā jau tagad trūkst, perspektīva un labi atalgota varētu būt arī medicīnas joma, pieprasīti būs mārketinga un zīmolu vadītāji, personāla resursu vadītāji ar labām zināšanām šajā jomā, kā arī aktuālas būs inženiertehniskās jomas.
Tam piekrīt arī WorkingDay Latvia mārketinga direktors Māris Silinieks: «Ņemot vērā pašreizējo Latvijas darba tirgus situāciju, perspektīvas var būt studijas šādās jomās: ekonomika un finanses; informācijas tehnoloģijas; inženierzinātnes; transports un pārvadājumi, kā arī ar tirdzniecību saistītas profesijas, piemēram, mārketings. Jāteic, ka arī veselības aprūpe pārredzamā nākotnē varētu atgūt savu prestižu un tuvināties vidējam līmenim Eiropā arī atalgojuma ziņā.»
Svarīgs viedoklis
Māris Silinieks kā galveno studiju izvēles kritēriju min personisko patiku pret kādu profesiju: "Man negribētos ieteikt kādu noteiktu nozari, jo katram jaunietim vispirms ir jājautā sev, kādā amatā viņš sevi saskata, ko viņš varētu darīt ar prieku dienu dienā, daudzus gadus no vietas.
Šobrīd ir ļoti izteikta tendence, ka jaunieši pēc vidusskolas beigšanas izvēlas augstāko izglītību ļoti haotiski, pēc mirkļa iespaida kritērijiem - kura augstskola prestižāka, kur mazāks konkurss, ja netikšu šeit, tad iešu citā nozarē." Arī Arta Biruma uzskata, ka izvēlēties pareizo un atbilstošāko profesiju ir svarīgi, lai nākamos darba gadus nav jāizjūt vilšanās: "Šķiet, ka jauniešiem šajā vecumā pašiem ir grūti saprast, kas patiešām patīk un kādu darbu gribētos veikt, tāpēc viņi ļoti ietekmējas no apkārtējo viedokļa - kādas profesijas tiek uzskatītas par prestižām, labi atalgotām un tā tālāk, taču šis viedoklis var izrādīties arī maldīgs. Piemēram, komunikāciju un tiesību zinātnes vienmēr ir bijušas ļoti aktuālas, pieprasītas studentu vidū, taču jau tagad ir vērojams, ka pēc nekustamo īpašumu krīzes daudzi juristi ir palikuši bez darba, arī tik daudziem žurnālistiem Latvijā darba nav un viņi pāriet uz sabiedriskajām attiecībām."
Jāpalīdz izvēlēties
Māris Silinieks uzskata, ka jauniešiem būtu jāpalīdz šī grūtā lēmuma pieņemšanā, sniedzot viņiem maksimāli daudz informācijas par pieprasītām profesijām: "Ar jauniešiem būtu jāveic izglītojošs darbs, lai skaidrotu, ka šodienas profesijas izvēle ir tas, ar ko viņiem būs jādzīvo visu atlikušo dzīvi vai arī jāsāk viss no sākuma. Ir pārāk daudz speciālistu, kas ar augstāko izglītību strādā par sekretāru vai pārdošanas speciālistu. Jāatzīst, ka Latvijas darba tirgus specifika ir tāda, ka darba devējs pieprasa ļoti atbilstošu augstāko izglītību savā nozarē. Amerikā, piemēram, iegūstot augstākās izglītības grādu, ir ļoti viegli dabūt darbu pārkvalificējoties uz kādu citu jomu, bet Latvijā tas tā pagaidām nav."
Viņš arī piebilst, ka nākotnē Latvijā var izveidoties situācija, ka konkursi augstskolās uz vienu studiju vietu var kļūt daudz spraigāki, ko var izraisīt studēt gribētāju pieplūdums no ārvalstīm. Citviet pasaulē iegūt augstāko izglītību maksā desmit un pat vairāk reižu dārgāk nekā Latvijā. "Ja šāda situācija veidosies, būs vēl rūpīgāk jāstrādā ar jauniešiem, konsultējot profesijas izvēlē, rīkojot atvērto durvju dienas un ēnu dienas uzņēmumos, jo kārdinājums izvēlēties augstskolu ar mazāku konkursu uz vienu studiju vietu būs vēl lielāks," uzskata WorkingDayLatvia speciālists.
Nākotnes nozaru Top 5:
Ekonomika un finanses;
Informācijas tehnoloģijas;
Inženierzinātnes;
Pārdošana – mārketinga/zīmolu vadītāji;
Veselības aprūpe.