Pretrunīgi vērtētais Polijas jaunais banku nodoklis apdraud ne tikai finanšu sektora rentabilitāti, bet arī valsts kopējo ekonomikas izaugsmi, pirmdien brīdināja starptautiskā reitingu aģentūra Moody’s.
Jaunais nodoklis rada riskus negatīvi ietekmēt kredītu izaugsmi, jo tas samazina banku kapitāla radīšanas iespējas, kas savukārt rada draudus būtiski ietekmēt Polijas ekonomiku un radīt lēnāku iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmi, norāda aģentūra.
Polija prognozē, ka valsts ekonomika šogad pieaugs par 3,8%, salīdzinot ar 3,5% pērn.
Moody’s lēš, ka jaunais nodoklis banku sektoram šogad izmaksās aptuveni 4,4 miljardus zlotu (vienu miljardu eiro), kas ir līdzvērtīgi aptuveni 32% no banku ienākumiem pērnā gada pirmajos desmit mēnešos.
Tāpat aģentūra brīdina, ka ienākumu kritums samazinās banku spēju amortizēt satricinājumus.
Kā ziņots, Polijas parlaments pērnā gada nogalē apstiprināja pretrunīgi vērtēta nodokļa ieviešanu finanšu sektorā, lai palīdzētu finansēt pirmsvēlēšanu solījumus attiecībā uz iedzīvotāju labklājību.
Šis apstiprinājums paredz, ka no 1.februāra banku un apdrošināšanas uzņēmumu aktīviem tiks piemērots gada nodoklis 0,44% apmērā.
Oficiālie aprēķini liecina, ka šis nodoklis valsts ienākumos nodrošinās vairāk nekā četrus miljardus zlotu.
Tikmēr kritiķi brīdina, ka šis nodoklis paaugstinās banku pakalpojumu, aizdevumu un apdrošināšanas cenas, bet drūmākās prognozes pat paredz Polijas finanšu sistēmas katastrofu.
Šī nodokļa ieviešana bijusi svarīga konservatīvajai partijai "Likums un taisnīgums", kas oktobrī notikušajās Polijas parlamenta vēlēšanās izcīnīja absolūto vairākumu.
Partijas līderis Jaroslavs Kačiņsks savā priekšvēlēšanu kampaņā izteica vairākus solījumus, tostarp panākt ģimeņu pabalstus, kas veidos 500 zlotus par vienu bērnu mēnesī.