Šodien Rīgā tiek atvērts jauns muzejs – Modes muzejs; tā ir privāta arhitektes Nataļjas Muzičkinas iniciatīva, kas īstenota sadarbībā ar modes vēsturnieku Aleksandru Vasiļjevu
Jau sen N. Muzičkinai bija ideja par muzeju, bet nebija skaidrības par tā tematiku un virzienu. «Man liekas, ka jauns muzejs Rīgai ir aktuāls, jo te ir liels tūrisma potenciāls un varētu būt vairāk muzeju. Es meklēju telpas un vienlaikus satikos ar A. Vasiļjevu, kurš ierosināja veidot tieši Modes muzeju,» viņa stāsta. Viņi abi ir seni draugi, tāpēc ķērās pie šī projekta kopīgi. Visi tajā redzamie tērpi ir no A. Vasiļjeva kolekcijas. Ir iecere nākotnē piesaistīt arī citus modes kolekcionārus, bet ar A. Vasiļjevu ir vienkarši sadarboties, jo viņam ir liela izstāžu pieredze. Iespējams, ar citiem kolekcionāriem varētu būt sarežģītāk vienoties par detaļām.
Līdz šim Latvijā jau ir notikušas vairākas A. Vasiļjeva kolekcijas izstādes, tostarp Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, arī turpmāk tās joprojām tur notiks. Modes vēsturnieka kolekcijā ir 55 tūkst. priekšmetu, tāpēc Modes muzeja projektu vadītāja Agrita Grīnvalde teic, ka pietiks visiem. «Mēs draudzējamies, nevis konkurējam, mums ir labas attiecības,» viņa saka.
Muzejs tapa divus gadus, jo tā telpas bija diezgan sliktā stāvoklī. «Man tās ļoti patika, bet te bija ārkārtīgi daudz darba,» neslēpj N. Muzičkina. Viss muzeja aprīkojums izgatavots pēc individuāla pasūtījuma – sākot no podestiem, uz kuriem atrodas manekeni ar skaistajām kleitām, un beidzot ar vitrīnām un kumodēm, kur redzami modes dāmu kosmētikas un aksesuāru krājumi. Prasības aprīkojumam bija visai neparastas – lai ar to spētu tikt galā sievietes pašas saviem spēkiem.
Visu rakstu Kultūras fenomens, ne tikai skaisti tērpi lasiet 21. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.