Esmu niecīgākais grāmatizdevējs Latvijā ar lielākajām ambīcijām, par sevi smaida Judīte Putāne, kura Ogrē atvērusi grāmatu antikvariātu, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Lai arī sākums nav bijis viegls, šīs vasaras vidū izveidotā antikvariāta Papagaiļa rūme saimniece, SIA Divpadsmit vadītāja Judīte Putāne negrasās mest plinti krūmos. Viņai ir būtiski, lai cilvēki vairāk lasa un grāmatas dzīve nebeidzas plauktā īsi pēc nopirkšanas. «Ja ģimenei ir atlikti, piemēram, 20 eiro grāmatu iegādei, pirmkārt, tiks nopirkta kāda grāmata bērniem, ja tādi ir, vai arī kaut kas, ko ļoti, ļoti ir gribējies izlasīt. Pēc grāmatas izlasīšanas tā nogulst plauktā, varbūt tiek iedota radiem un draugiem izlasīt. Atļauties citu grāmatu tu vairāk nevari,» ikdienas realitāti, ar ko diemžēl saskaras daudzi, ieskicē Judīte. Lai grāmatām dotu otru, trešo, pat ceturto dzīvi, radies antikvariāts. Tajā rodamas ne vien pavisam senas vai padomju laikos izdotas grāmatas, bet arī pa kādai, kas gozējas aktuālajos vislabāk pārdoto grāmatu sarakstos Latvijā. Izskaidrojums tam vienkāršs – ja grāmata nopirkta masīvas reklāmas ietekmē, bet izlasot nācies secināt, ka tā tomēr nav īstā, atnesot uz antikvariātu ir iespējams ne vien atgūt kādu daļu no samaksātā, bet kādam citam dot iespēju to izlasīt pa zemāku cenu. «Tādā veidā grāmatas var izlasīt daudzi,» saka Judīte, kura pati grāmatas krāj. Mājas bibliotēkā viņai esot ap pieciem tūkstošiem grāmatu, tostarp, iespējams, lielākā bērnu grāmatu pirmizdevumu kolekcija Latvijā.
Mainīt izpratni
Vai ogrēniešiem ir interese par antikvariātu? Jā, saka Judīte. «Inteliģentiem cilvēkiem,» viņa uzreiz piemetina. Ir gan arī tādi, kuri iziet no antikvariāta dusmīgi, jo domājuši, ka tur grāmatas nopērkamas teju par velti vai arī – ka uzreiz tiek samaksāts par katru atnesto izdevumu. Judīte uzsver – grāmatas tiek ņemtas komisijā, samaksu par tām iespējams saņemt tikai pēc tam, kad grāmata pārdota.
Pati pirmā Papagaiļa rūmē pārdotā grāmata bija Selmas Lāgerlēvas Nila Holgersona brīnišķīgais ceļojums. To iegādājies kāds kungs gados. Cilvēkus interesē arī latviešu oriģinālliteratūra, piemēram, Ārijas Elksnes dzeja, Ilzes Indrānes romāns Lazdu laipa, dažāda tehniska literatūra, padomu grāmatas.
Visu rakstu Grāmatas audzina cilvēku lasiet 22. septembra laikrakstā Dienas Bizness.