Pērn salīdzinājumā ar 2023. gadu par 17% pieaudzis juridisko personu maksātnespējas procesu skaits un par 12% pieaudzis tiesiskās aizsardzības procesu skaits, bet par 1% ir krities fizisko personu maksātnespējas procesu skaits.
To liecina Maksātnespējas kontroles dienesta (MKD) informācija. Tādējādi Latvijā 2025. gada sākumā kopumā bija 2092 aktīvie maksātnespējas procesi un 109 tiesiskās aizsardzības procesi.
Ierosina vairāk, nekā pasludina
Lai arī 2024. gadā salīdzinājumā ar 2023. gadu par 17% pieaudzis pasludināto juridisko personu maksātnespējas procesu skaits, tomēr jāņem vērā, ka pērn ierosinātas 368 juridiskās personas maksātnespējas procesa lietas, bet pasludināti 283 juridiskās personas maksātnespējas procesi, kas nozīmē, ka 23% gadījumu tiesa nav pasludinājusi maksātnespējas procesu. Biežākais iemesls, kāpēc tiesa to nepasludina, ir tas, ka pēc maksātnespējas pieteikuma iesniegšanas tiesā puses vienojās par parāda nomaksu, līdz ar to kreditors atsauc maksātnespējas procesa pieteikumu, liecina Maksātnespējas kontroles dienesta informācija.„Fakts, ka pasludināti tiek aptuveni 77% no ierosinātajiem juridiskas personas maksātnespējas procesiem, norāda uz to, ka maksātnespējas procesa pieteikumi joprojām tiek izmantoti kā piedziņas līdzeklis. Visticamāk, lielākajā daļā gadījumu, kad tiesa nepasludināja maksātnespējas procesu, pieteicējs bija kreditors, kuram pēc pieteikuma iesniegšanas parādnieks bija samaksājis,” situāciju raksturo maksātnespējas eksperts Helmuts Jauja.
Visu rakstu lasiet 28.janvāra žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.