Rekonstruējams vēsturisks namīpašums Vecrīgā var būt diezgan problemātisks kā no pārdošanas, tā no izmantošanas viedokļa.
Vecrīgas vēsturisko ēku piedāvājums nekustamā īpašuma tirgū ir skaitāms uz rokas pirkstiem, un, kā norāda nekustamā īpašuma speciālisti, šis nav plaša patēriņa segments, kur pircēji rindās stāv. Vēsturiskās apbūves cenu līmenis ir diezgan augsts, problemātiska var kļūt arī ēkas pareizās funkcijas izvēle, un pircēju šādam īpašumam var gaidīt pat vairākus gadus.
Sludinājumu portālos un nekustamā īpašuma kompāniju mājas lapās atrodami vien daži Vecrīgā pārdošanā esoši namīpašumi – arhitektūras pieminekļi. Viens no ievērības cienīgākajiem ir 1696. gadā būvētais Dannenšterna nams Mārstaļu ielā, kas ir Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un izcils baroka laikmeta arhitektūras paraugs. Piemēram, sludinājumu portālā ss.lv esošā informācija liecina, ka Dannenšterna nams tiek pārdots par 2,04 miljoniem latu; tā pašreizējais īpašnieks kopš 2008. gada ir SIA BNI, kas 100% pieder ceļu būves uzņēmumam Binders.
Uzņēmuma pārstāve Vita Noriņa DB pastāstīja, ka Dannenšterna nams ir pārdošanā jau vairākus mēnešus - kopš šā gada sākuma. Viņa uzsvēra, ka vēsturiskā ēka tiek uzturēta atbilstošā kārtībā, lai nepieļautu tās bojāšanos. Ēkai tiek meklēts investors, kas respektēs un saglabās tās vēsturisko vērtību, tā V. Noriņa.
Šobrīd caur Rent in Riga un arī citām nekustamā īpašuma kompānijām pārdošanā izsludināto Dannenšterna namu Rent in Riga valdes loceklis Jānis Lipša atzīst kā diezgan problemātisku no realizācijas viedokļa. “Tā ir vēsturiski bagāta māja, kas jārenovē, tai ir salīdzinoši augsta cena, un interese par šādu objektu ir maza,” viņš atzīst. Cilvēki lielākoties apjūsmo vēsturiskas ēkas un atzīst to vērtību, taču darījumi ar šādām ēkām praktiski nenotiek - neviens nav gatavs pirkt vienkārši “gleznu” Vecrīgā, saka J. Lipša.
Atjaunotai, normālā stāvoklī esošai ēkai Vecrīgā ar pabeigtu iekšējo apdari cena var sasniegt apmēram 2000-2500 EUR par kvadrātmetru, tā pauž Arco Real Estate valdes loceklis, 1. vērtēšanas nodaļas vadītājs Māris Laukalējs. Taču viņš uzsver, ka aktuāls ir jautājums ir par to, kādu vēsturiskai ēkai piešķirt funkciju, kas ļautu atpelnīt īpašumā ieguldītos līdzekļus. Pēc viņa domām, vienīgais, kas šobrīd Vecrīgā var atpelnīt ieguldījumus, ir dzīvojamā māja. “Ja ēkai paredzēts piešķirt sabiedriskas izmantošanas funkciju, ierīkojot tajā, piemēram, viesnīcu vai birojus, tad jārēķinās ar daudz lielākiem ieguldījumiem, turklāt tad pārdošanas cenai jābūt pietiekami zemai, lai kādu ieinteresētu šajā objektā investēt,” viņš uzskata.