Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts vērsies Valsts kontrolē ar lūgumu izvērtēt Rīgas domes un tās kapitālsabiedrības SIA Rīgas ūdens rīcību, ieguldot Aqua Riga pamatkapitālā vismaz 100 tūkstošus latu, informē Ekonomikas ministrija.
Ministrs aicinājis Valsts kontroli pārbaudīt uzņēmumu saistībā ar plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju, ka Rīgas domes plāni izveidot pašai savu dzeramā ūdens ražotnes uzņēmumu Aqua Riga ir iesaldēti, jo izveidots jaunā uzņēmuma administratīvais aparāts, sākot iekārtu iegādi un mārketinga rīku izstrādi, bet pēc pāris mēnešiem dome paziņojusi par projekta apturēšanu.
Jāuzsver, ka Ekonomikas ministrija uz šāda jauna uzņēmuma dibināšanas prettiesiskumu norādīja vēl pirms Rīgas dome pieņēma lēmumu. Iebildumus par šādu Rīgas domes rīcību bija izteikusi arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kas norādīja, ka Aqua Riga dibināšana neatbilst Valsts pārvaldes iekārtas likuma normām un pieprasīja Rīgas domei atcelt lēmumu par SIA Rīgas ūdens jauna meitasuzņēmuma dibināšanu dzeramā ūdens fasēšanai un tirdzniecībai.
D. Pavļuts uzsver, ka Rīgas dome, ignorējot ne vien oficiālās vēstules, bet arī saprāta balsi, devusi atļauju SIA Rīgas ūdens dibināt jaunu uzņēmumu, lai sāktu biznesu un nodarbotos ar dzeramā ūdens fasēšanu. Toreiz Rīgas dome norādīja, ka visas tiesiskās sekas ir izvērtētas un šāda uzņēmuma dibināšana atbilst valdībā apstiprinātajām koncepcijām par valsts un pašvaldību uzņēmumu iesaistīšanos komercdarbībā. Pēc tam, kad uzņēmuma izveidē ir ieguldīti vismaz 100 tūkstoši latu, Rīgas domes amatpersonas pēkšņi secinājušas, ka problēmas ar likumu tomēr varētu rasties. Tāpēc Valsts kontrolei būtu jāizvērtē, vai šajā gadījumā nav notikusi līdzekļu izšķērdēšana un nesaimnieciska rīcība, saka ministrs.
Ekonomikas ministrija jau 2012.gada 11.jūnijā nosūtīja vēstuli Rīgas pilsētas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam un Rīgas pilsētas domes priekšsēdētāja vietniekam, SIA Rīgas ūdens kapitāla daļu turētāja pārstāvja pilnvarotajam pārstāvim Andrim Amerikam, norādot, ka SIA Rīgas ūdens plānotā meitas sabiedrības Aqua Riga dibināšana, ņemot vērā šai sabiedrībai noteikto mērķi un piedāvāto risinājumu, būtu tiesiski nepamatota rīcība.
Turklāt šāda rīcība nebūtu atbilstoša ne saskaņā ar tajā brīdī spēkā esošo normatīvo aktu regulējumu, ne arī ar Ministru kabineta 2012.gada 15.maija sēdē apstiprināto Publisko personu komercdarbības koncepciju, pamatojoties uz kuru tika izstrādāti un Ministru kabineta 28.maija sēdē apstiprināti likumprojekti Publisko personu kapitālsabiedrību un kapitāla daļu pārvaldības likums un grozījumi Valsts pārvaldes iekārtas likumā. Turklāt Ekonomikas ministrija toreiz uzsvēra un arī šobrīd nav mainījusi viedokli, ka ņemot vērā, ka fasētā ūdens ražošanas tirgus segmentā pastāv pietiekama konkurence un patērētājiem ir pieejams daudzpusīgs piedāvājums, nav pamatota jauna pašvaldības uzņēmuma dibināšana ar mērķi gūt papildus finanšu līdzekļus SIA Rīgas ūdens sniegto sabiedrisko pakalpojumu nodrošināšanai. Ekonomikas ministrija aicināja Rīgas domi rast citus risinājumus, kā izmantot ūdens saimniecības resursus tiesiskā, konkurenci nedeformējošā un lietderīgā veidā.
Rīgas pilsētas dome savā atbildes vēstulē savukārt norādīja, ka SIA Rīgas ūdens ir veicis priekšizpēti, izvērtējot atbilstību normatīvo aktu prasībām, meitas kapitālsabiedrības dibināšanas un darbības juridisko pamatojumu, konkurences tiesību aspektu, kā arī ir veikta izmaksu un ieguvumu analīze un prognozētā rentabilitāte, tostarp, rūpīgi izvērtēta arī Ministru kabinetā apstiprinātā Publiskās personas komercdarbības koncepcija, kas vēlāk kalpoja par pamatu Publisko personu kapitālsabiedrību un kapitāla daļu pārvaldības likumprojektam.