Skandināvu telekomunikāciju koncerns TeliaSonera, piesaistot Latvijas mobilajam telefonam iPhone, skaidri parāda, ka rēķinās ar uzņēmuma kontroli nākotnē.
Tā uzskata Db aptaujātie telekomunikāciju eksperti. iPhone šobrīd ir viens no atzītākajiem zīmoliem pasaulē, pēc kura ir milzīgs pieprasījums un kurš tā ražotājiem un izplatītājiem nesot milzu peļņu.
Iezīmē intereses
«TeliaSonera, piesaistot iPhone sev daļēji piederošajam LMT, savā ziņā parāda, ka rēķinās ar šo uzņēmumu nākotnē,» piekrīt bijušais Lattelecom valdes priekšsēdētājs Nils Melngailis, vienlaikus piebilstot, ka skandināvu koncernam gan citu variantu Latvijā īsti nebija, jo Lattelecom ar iPhone izplatīšanu diez vai nodarbotos, ņemot vērā, ka kompānijai nav mobilo sakaru tīkla. Jāatgādina, ka šobrīd jau daudzus mēnešus turpinās peripetijas ap Lattelecom un LMT privatizāciju. TeliaSonera patlaban pieder 49% Lattelecom daļu, bet Latvijas valstij - 51%. Skandināvu koncernam pieder arī 49% LMT daļu, vēl 28% LMT daļu pieder valstij - 23% ar LVRTC un 5% ar Privatizācijas aģentūras starpniecību, bet atlikušie 23% LMT daļu pieder Lattelecom. Arī Latvijas Telekomunikāciju asociācijas izpilddirektors Jānis Lelis, komentējot TeliaSonera iespējamos motīvus, uzticot Latvijas Mobilajam telefonam izplatīt vienu no pēdējā laika atpazīstamākajām preču zīmēm pasaulē, atzina, ka Telia Sonera ir pārliecināta, ka LMT paliks šīs kompānijas īpašumā. «Viņi ir pārliecināti, ka LMT būs viņu rokās - daļēji vai pilnībā, bet būs. Un patiesībā viņiem caur Lattelecom jau tagad pieder vairāk nekā puse LMT, viņi tikai to nav atzinuši,» teica J. Lelis. Eksperti uzsver - iPhone varētu būt kā odziņa uz Telia Sonera piederošās LMT putukrējuma tortes, kas varētu nodrošināt labu peļņu jau tuvākā nākotnē.
Gards kumoss
Db.lv ir ziņojis, ka LMT jau šobrīd ir viens no pelnošākiem uzņēmumiem Latvijā, un pagājušajā gadā peļņa sasniedza 63.4 miljonus latu, kas ir lielākā uzņēmuma vēsturē. «Skaidrs, ka TeliaSonera grib palikt pie LMT stūres,» norāda telekomunikāciju eksperts un žurnālists Juris Kaža.
Paši noslēpumaini
TeliaSonera jau nākusi klajā ar paziņojumu, ka parakstījusi vienošanos ar kompāniju Apple par tās produkta iPhone izplatīšanu. Līgums paredz, ka TeliaSonera kompānijas Apple telefonu iPhone izplatīs Zviedrijā, Norvēģijā, Dānijā, Somijā, Lietuvā, Latvijā un Igaunijā jau šogad. Tiesa, nedz LMT, nedz TeliaSonera atsakās komentēt, vai līgums ar Apple par iPhone izplatīšanu tai dod ekskluzīvā izplatītāja tiesības, kā arī nekomentē, uz kuriem iPhone modeļiem attiecas šis līgums. Līdz ar to informācija par iespējamo turpmāko tirgus attīstību ir ļoti skopa.
Citi nesnauž
BITE Latvija izpilddirektors Freda Renčaka teiktais Db liecina, ka LMT, iespējams, tomēr nebūs vienīgais, kas Latvijā varēs izplatīt iPhone. Viņš norāda, ka šī gada sākumā Apple parakstīja līgumu ar Vodafone par iPhone izplatīšanu dažās Eiropas valstīs. «Pašlaik Bite turpina pārrunas ar savu partneri Vodafone, kas ļautu piedāvāt iPhoneBites klientiem par pievilcīgāko cenu, bet pagaidām ir agri runāt par konkrētiem termiņiem un nosacījumiem,» viņš uzsver. «Mēs arī turpinām sadarboties ar Vodafone, lai varētu vēl vairāk paplašināt BlackBerry (biznesa viedtelefons) e-pasta risinājumu un tālruņu klāstu Latvijā, kas spētu piedāvāt svaigu pieredzi mūsu klientiem,» satraukumu nepauž F. Renčaks. «iPhone pirks. Un klienti to pirks vienalga no kā - vai no LMT vai no Koļas uz ielas. Protams, ka iPhone tagad dos priekšrocības LMT konkurences cīņā,» uzsver J. Kaža. Vienlaikus gan tiek norādīts, ka izšķiroša varētu būt tarifu politika LMT, kura, ņemot vērā uzņēmuma klusēšanu, šobrīd attiecībā uz iPhone nav skaidra. Eksperti uzsver, ka svarīgi būs, ar kādiem pakalpojumiem un izcenojumiem tiks aplipināts iPhone, un vai pats telefons būs pieejams par pieņemamu cenu. Šobrīd visbiežāk sauktā cena, cik jaunais telefons varētu maksāt, ir 400 eiro, tomēr netiek izslēgta iespējas ka LMT varētu arī piemērot tam mazcenas mobilā telefona principu, piesaistot klientus pie LMT tīkla uz ilgāku laika periodu. «LMT būs jādara viss iespējamais, lai iPhone klienti vēlētos palikt arī pie LMT tīkla. Tur savukārt izšķirošs būs pakalpojumu klāsts un izcenojumi,» uzsver J. Kaža. Tiesa, LMT lielākie konkurenti Latvijas tirgū Tele 2 satraukumu par iPhone ienākšanu Latvijā caur sīvāko konkurentu LMT nepauž. «Tas ir tikai telefons. Cilvēki par to papriecāsies un viss. Svarīgākais tomēr ir tarifu politika un pakalpojumu kvalitāte,» uzsver Tele 2 izpilddirektors Petrs Kirdeika (Petras Kirdeika). Viņš arī neuzskata, ka Tele 2 šī produkta dēļ zaudes kādu klientu, jo tādas sajūsmas viļņi kā iPhone parasti ir strauji gaistoši.
Arī citur Eiropā
Aģentūra AFP komentē, ka TeliaSonera paziņojums nācis pāris nedēļu pēc Francijas operatora Orange paziņojuma par iPhone izplatīšanu vairākās Eiropas valstīs, ziņo Db.lv.
Nenoliedzami, šāds līgums paaugstina TeliaSonera vērtību kompānijas pārdošanas procesā, kurā interesi par kompānijas pirkšanu paudis arī Orange īpašnieks France Telecom, kā arī starp iespējamiem TeliaSonera pircējiem figurējuši Krievijas Alfa Group un Norvēģijas Telenor. Apple paredz iPhone jaunās 3G versijas palaišanu pēc mēneša, jo sākotnējais iPhone modelis nesasniedza tik strauju un plašu izplatību Eiropas tirgū, uz kādu ražotājs bija cerējis. Šogad Apple plānos ir pārdot 10 miljonus iPhone telefonu. Db jau rakstījis, ka līdz šim Latvijā populārie Apple mobilie telefoni iPhone Latvijā pieejami tikai nelegāli, patērētāji tos pērk, kaut gan tie ir uzlauzti un bez garantijas. Pašlaik ASV IT kompānija Apple tikai dažās Eiropas valstīs ir atļāvusi pārdot savu populāro mobilo telefonu iPhone, kas visā pasaulē ir vairāk nekā 8 miljoni eksemplāru.