Mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība Mežsaimnieks strauji vairo biedru skaitu un arī apsaimniekojamo meža platību daudzumu, šogad plāno sākt strādāt arī Latgalē, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Latvijā meža īpašnieku veidotu mežsaimniecības pakalpojumu sniedzēju kooperatīvu vēsture ir tikai sešus gadus ilga, tomēr šīs jomas pionieris – Latvijā pirmā mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība (MPKS) Mežsaimnieks – iepriekšējos gados uzņemto paātrinājumu cer uzturēt arī šogad. Proti, šogad tas iecerējis iestādīt aptuveni vienu miljonu stādu, nocirst un pārdot apaļkoksni 100 tūkst. m3, kā arī veikt jaunaudžu kopšanu 300 ha platībā, kas ir par aptuveni 40% vairāk, nekā tika iespēts 2017. gadā.
Lūkojas uz Latgali
«Pirmsākumos par kooperatīva biedriem kļuva mežu īpašnieki, kuru īpašumi bija Alsungas apkaimē, vēlāk pievienojās arī tie, kuriem meži bija kaimiņu novados, tad 2016. gadā tika sperti pirmie soļi Vidzemē un Zemgalē, bet šogad iecerēts sāk savu darbību arī Latgalē,» šā gada plānu atklāj MPKS Mežsaimnieks valdes priekšsēdētājs Grigorijs Rozentāls. Labākais «magnēts» ir labi paveikts darbs un kooperatīva biedra – meža īpašnieka – ieguvumi, kurus redzot, arī citi meža īpašnieki vēlas iegūt tieši to pašu. «Interesi par iesaistīšanos kooperatīvā jau iepriekšējos gados izrādījuši cilvēki, kuriem mežs atrodas Latgalē, taču līdz šim nespējām viņiem piedāvāt savus pakalpojumus, taču šogad, atverot savu biroju šajā reģionā, sāksim šo situāciju mainīt,» norāda G. Rozentāls.
Pašlaik kooperatīvam ir divi «sēdekļi» – viens Alsungā, bet otrs ir Valmierā, savukārt trešais varētu būt Rēzeknē. «Nevar noliegt, ka interese par kooperatīva darbu ir ne tikai no tiem, kuriem meži ir īpašumā, bet paši dzīvo un strādā pilsētās, bet arī no tiem, kuri paši nodarbojas ar lauksaimniecību, kamēr mežsaimniecībai pietrūkst laika, kā arī zināšanu un informācijas,» uz jautājumu par kooperatīva potenciālajiem biedriem atbild G. Rozentāls. Pašlaik visvairāk jaunpienācēju vidū ir to, kuri līdzās savam mežam nedzīvo. Šobrīd kooperatīvā ir 252 biedri (apsaimnieko 6400 ha), bet līdz šā gada nogalei to skaits varētu būt jau ap 350. «Kooperatīva pamatā ir meža īpašnieka uzticība, kas ļauj izpildīt viņa vēlmi attiecībā uz īpašuma apsaimniekošanu – kvalitatīvu mežizstrādes (arī mežsaimniecības) darbu izpildi un iegūtās koksnes realizāciju par augstākām cenām nekā tad, ja to darītu pats,» skaidro G. Rozentāls.
Visu rakstu Lēciens turpinās lasiet 14. maija laikrakstā Dienas Bizness.