Aizvadītas Jauno uzņēmēju dienas 2021, kurās noskaidroti Latvijas labākie skolēnu mācību uzņēmumi (SMU) un uzņēmējdarbības izglītības pedagogi valstī.
Tiesības pārstāvēt valsti Eiropas labāko mācību uzņēmumu konkursā šovasar izcīnījis SMU “Re-Grain”, kuru produkts ir ēdami vienreizlietojamie trauki. Uzņēmumu izveidojušas trīs skolnieces Agnese Aizpuriete, Anete Bukovska un Paula Stradiņa no Madonas Valsts ģimnāzijas.
Savukārt titulu “Gada uzņēmējdarbības skolotājs” šogad ieguva Nauris Kupcovs no Daugavpils 3. vidusskolas.
Pasākumu organizē Latvijas lielākā izglītības organizācija Junior Achievement Latvia (JA Latvia) un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) sadarbībā ar Swedbank.
Konkursā godpilno 2. vietu ieguva mācību uzņēmums “Spoonable” no Valmieras tehnikuma, kas izgudrojuši daudzfukcionālu ēšanas instrumentu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet pirmo trijnieku starp vidusskolu vecuma jauniešiem noslēdz skolēni no Rīgas Valsts 2.ģimnāzijas ar produktu – mobilās ierīces levitējošu bezvadu lādētāju.
Savukārt pamatskolu grupā 1. vieta šogad skolēniem no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas. Uzņēmums “Leduspuķe” piedāvā saviem pircējiem suvenīrus un rotas no epoksīda sveķiem. Otrajā vietā SMU “Paulas_2” no Madonas Valsts ģimnāzijas, kuru produkts ir vegāniski sausie našķi. Bet 3. vietā SMU “Koka gars” no Saldus novada pašvaldības Druvas vidusskolas, kas piedāvā pie atslēgām piekaramus krūzīšu paliktņus.
Kā iepriekš ziņots, neraugoties uz faktu, ka mācību gads lielākoties tika aizvadīts mācoties attālināti, skolēni aktīvi ir strādājuši pie savām biznesa idejām, un šogad skolēnu mācību uzņēmumu programmā tika reģistrēti vairāk kā 900 SMU, bet finālā no tiem izvirzīti 10 pamatskolu un 20 vidusskolu labākie SMU.
“Skolēnu idejas un uzņēmējspējas gadu no gada kļūst arvien jaudīgākas. Šogad starp finālistiem trīs reizes ir pieaudzis to uzņēmumu skaits, kas savu biznesa ideju saistījuši ar inovācijām. Šeit liels nopelns ir pedagogiem un arī mūsu partneriem no jaunuzņēmumu vides, kas konsultē un jaunos uzņēmējus veiksmīgi vada cauri šim procesam. Ieguvēji no šīs sadarbības ir gan skolēni, kas iegūst dzīvei ļoti derīgu pieredzi un prasmes, un arī Latvijas uzņēmējdarbības vide,” vērtē “Junior Achievement Latvia” vadītājs Jānis Krievāns.
“Spēja izdzīvot un mainīties, domāt, un atrast jaunas uzņēmējdarbības formas, mācīties un meklēt, ieviest digitālus, tehnoloģiski ietilpīgus risinājumus un inovācijas ir ikviena uzņēmēja izaicinājumi sarežģītā laikā. Tādēļ LIAA augstu vērtē skolotāju un mentoru ieguldījumu un ir īpaši gandarīta par visiem jaunajiem uzņēmējiem, kuri rada spēku un motivāciju nepadoties un ir iekļuvuši Latvijas labāko mācību uzņēmumu finālā”, piebilst Sarmīte Karlsone, LIAA Inovāciju atbalsta nodaļas vadītāja.
Konkursa gaitā vidusskolu grupā labākie tika noteikti trīs kārtās: gada pārskata vērtēšana, četru minūšu prezentācija latviešu valodā žūrijas komisijai un skatītājiem, un individuālas paneļintervijas ar žūrijas komisiju latviešu un angļu valodā. Savukārt pamatskolu skolēniem sava uzņēmuma un produkta izcilību žūrijas komisijai bija jāapliecina ar uzņēmuma gada pārskatu un mutisku prezentāciju, kā arī atbildot uz žūrijas jautājumiem.
SMU vērtēšanu veica pieredzējusi uzņēmēju, profesionāļu un akadēmisko spēku komanda, kurā tika pārstāvēta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, Swedbank, LR Patentu valde, RTU Rīgas Biznesa skola, LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte, Biznesa augstskola Turība, Banku augstskola, Vidzemes augstskola, Dienas mediji, Latvijā radīts, VAS Elektroniskie sakari, Prudentia, advokātu birojs Triniti un Printful.Pasākums tiek īstenots LIAA projekta “Inovāciju motivācijas programma” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība, sadarbībā ar ilggadējo partneri Swedbank.
#2/3
Konkursā godpilno 2. vietu ieguva mācību uzņēmums “Spoonable” no Valmieras tehnikuma, kas izgudrojuši daudzfukcionālu ēšanas instrumentu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.