Rīgā uzsākta sejas vairogu ražošana. Pie "stūres" nesen dibinātajai Latvijas fabrikai "Shields Factory" ir Artūrs Žipris no "Mechanika Engineering", kas nodarbojas ar ražošanas līniju automatizāciju un robotizāciju, un Mārtiņš Laizāns, nekustamo īpašumu sfēras pārstāvis.
Uzņēmuma vadītāji neslēpj, ka jaunā ražotne nav radusies, sapņojot par skaistu dzīvi. Būtu strādājuši tāpat kā agrāk, bet "ieradās" Covid-19.
"Ja pāris vārdos, tad mans pamatuzņēmums "Mechanika Engineering" nodarbojas ar ražošanas procesu konstruktīvo projektēšanu, robotizāciju un automatizāciju," stāsta A. Žipris. "Saskāros ar to, ka šobrīd manā sfērā darba nav, vairums ražotņu un konveijera līniju ir apstājušās. Mana uzņēmuma pakalpojumi šobrīd nav vajadzīgi."
Turklāt "Mechanika Engineering" nav iesācējs biznesā. Uzņēmuma "kontā" ir arī sabiedrībā zināmāki projekti: no pirmās Latvijas glābējsilītes izstrādes līdz bobsleja kamanu konstruēšanai bobsleja komandām. Tomēr koronavīruss licis pārskatīt savus priekšstatus par dzīvi.
"Situācija, kas izveidojusies Latvijā un pasaulē, noveda ne tikai pie tā, ka mans uzņēmums pazaudēja teju vai visus klientus dažu dienu laikā, bet arī draudēja ar risku pazaudēt visus vērtīgos darbiniekus, kuri ir pierādījuši savu lojalitāti," saka M. Laizāns. "Īpaši nepaļaujoties uz palīdzību no malas, mobilizējot kolēģus, sāku meklēt jaunus partnerus, lai uzsāktu aktuālas, cilvēka veselībai nepieciešamas produkcijas ražošanu. Mēs uzsākām aizsarglīdzekļu ražošanu un jau esam sākuši piegādāt mūsu produkciju desmit tūkstošu kilometru attālumā no Rīgas," viņš stāsta
Labi apzinoties, ka sacensties sanitāro aizsarglīdzekļu masveida ražošanā ar Ķīnu, kas pamazām atgūstas no pandēmijas, ir praktiski neiespējami, "Shields Factory" liek uzsvaru uz produkcijas kvalitāti. Un pievieno tehnoloģisko kompetenci.
"Pirms ieviest ražošanā sejas vairogu līniju, mēs izanalizējām mūsu tirgū pieejamās. Ko lai saka, šīs produkcijas ražotāji ātri noreaģēja uz konjunktūru, bet mēs no savas puses pacentāmies izdarīt tā, lai mūsu ekipējums būtu ērtāks un kvalitatīvāks," uzskata A. Žipris.
Atšķirību šķietami vienādām maskām esot daudz. Pirmais un svarīgākais kritērijs ir lietošanas ērtums. "Stereotips - "ja kas, darbā var arī paciest" no drošības viedokļa ir kaitīgs. Jūsu pirmā kustība, kad esat uzlikuši neērtu galvassegu? Jūs sākat to piekoriģēt. Sēžot lielveikala kasē, cik reižu jūs to izdarīsiet vienas maiņas laikā? Varētu padomāt, ka tā ir nebūtiska detaļa, taču no drošības viedokļa un pašreizējos apstākļos rada nopietnu problēmu. Diskomfortu galvenokārt iespējams izskaidrot ar to, ka vairumam masku nav kvalitatīva blīvētāja, kas saskaras ar galvu. Rezultātā izveidojas brīvkustība, pastāvīga galvas kasīšana, līdz pat alerģijai. Un ja nu darbinieks, kuram jālieto šī maska, valkā brilles? Kā ņemt vērā komfortablu attālumu? No kā gatavot aizsargekrānu – no plastmasas vai stikla? Kā uz šo materiālu iedarbojas dezinfekcijas līdzekļi?" stāsta uzņēmēji.
"Mēs lieliski apzinājāmies, ka uzkonstruēt un izgatavot aizsargekrānu – ērtu un kvalitatīvu aizsarglīdzekli – tā ir tikai puse no darāmā. Tikpat svarīgs aspekts ir tas, ka speciālista ekipējums nedrīkst atbiedēt potenciālo klientu, bet gluži otrādi. Skaistumkopšanas saloni, aptiekas, zobārstniecības kabineti droši vien būs pirmie, kas tam piekritīs," skaidro A. Žipris.
Lai atrisinātu estētikas jautājumu, sejas vairogā parādījās vēl viens elements – metāliska josla, uz kuras iespējams efektīgi izvietot pasūtītāja uzņēmuma zīmolu, devīzi, jebkuru vēlamu dekora elementu. Un tādējādi pārvērst nepieciešamu aizsarglīdzekli programmas naglā.
"Un tagad par tām pašām maskām, tikai no citas puses. Katru no tām veido 8 elementi, kas tiek gatavoti no dažāda materiāla, ko vajag kaut kur nopirkt, sadabūt, tāpēc ka valstī ar to ir problēmas. Materiālu vajag apstrādāt, apgriezt, salīmēt, sakarīgi salikt kopā un sakombinēt. Centīsimies nostiprināt ražošanu un paplašināt piedāvājamās produkcijas sortimentu, tuvākajās dienās piedāvāsim tirgū jaunus automatizēto dezinfekcijas aparātu prototipus," teic M. Laizāns.