Finanses

Latvijas Banka un FKTK: Bitcoin nav ne valūta, ne maksāšanas līdzeklis

Žanete Hāka,23.07.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Virtuālā valūta Bitcoin nav ne valūta, ne maksāšanas līdzeklis, līdz ar to Latvijas Banka neatbalsta tā popularizēšanu kā maksāšanas līdzekli iedzīvotāju vidū, stāsta centrālās bankas maksājumu un finanšu tirgus analītiķis Latvijas Bankā Deniss Fiļipovs.

Viņš skaidro, ka, pērkot vai mainot Bitcoin, patērētāji var saskarties ar būtiskiem riskiem.

Bitcoin nav oficiāla valūta, kuru kā likumīgu maksāšanas līdzekli emitē un garantē pēc nominālvērtības valstu centrālās bankas. Līdz ar to Bitcoin turētājam nav garantiju, ka viņa īpašumā esošos bitcoin varēs apmainīt pret reālu naudu, un tas padara par neiespējamu bitcoin lietot kā vērtības mēru (kas ir viena no naudas funkcijām), uzsver D. Fiļipovs.

Vēl viens būtisks aspekts - uz Bitcoin turētājiem neattiecas patērētāju tiesību aizsardzība, ko nodrošina valsts likumi attiecībā uz likumīgu maksāšanas līdzekļu izmantošanu. Bitcoin emisiju un izmantošanu pašlaik neregulē un neuzrauga, tādējādi Bitcoin gadījumā netiek garantēta apmaiņa pret naudu, kā arī bitcoin turētājam nav, pie kā vērsties, ja ir notikušas krāpnieciskās darbības, kuru dēļ bitcoin tiek zaudēts. Bitcoin juridiski nav piesaistīts nevienas valsts oficiālai valūtai, tāpēc Bitcoin nav likumīga maksāšanas līdzekļa statusa nevienā no Eiropas Savienības jurisdikcijām, uzsver LB eksperts.

Arī Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pārstāvji skaidro, ka Bitcoin sauc par virtuālo valūtu, tomēr jāatceras, ka tā nav valūta tiešā nozīmē un pēc tā būtības drīzāk ir uztverams kā prece jeb produkts, kuru var izmantot kā maiņas līdzekli, ja puses par to vienojas, tādējādi šis instruments nav pielīdzināms legālam maksāšanas līdzeklim. Eiropas Savienībā patlaban nav izstrādāti noteikumi, kas regulē tā dēvēto virtuālo valūtu darbību, tādēļ uz to nav attiecināmi FKTK kompetencē esoši normatīvie akti (piemēram, Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likums, Finanšu instrumentu tirgus likums). Tāpēc komercdarbība, kas ir saistīta ar Bitcoin uzpirkšanu un izplatīšanu, netiek licencēta vai reģistrēta FKTK kā finanšu un kapitāla tirgus dalībnieki.

Līdz ar to Finanšu un kapitāla tirgus komisija neiesaka Bitcoin izmantošanu, jo tas nav drošs maksāšanas līdzeklis, šajā gadījumā patērētāju tiesības nekādi netiek aizsargātas un Bitcoin lietotājiem visi riski un iespējamie zaudējumi jāuzņemas pašiem. Tāpēc pirms pieņemt lēmumu par kāda finanšu pakalpojuma izmantošanu, aicinām izprast tā būtību un izvērtēt visus riskus, norāda FKTK.

Arī Eiropas Banku iestāde (EBA) vairakkārt publicējusi brīdinājumus par riskiem, kas saistīti ar virtuālās valūtas izmantošanu, veicot darījumus. 2013. gada decembrī EBA uzsvēra, ka Bitcoin lietotāju kā patērētāju tiesības netiek aizsargātas, jo nav izstrādāti īpaši noteikumi darījumiem, kuri veikti, izmantojot virtuālo valūtu kā maksāšanas līdzekli, tādējādi pastāv risks zaudēt naudu. Turklāt, kā norāda EBA, nav nekādu garantiju, ka valūtas vērtība nākotnē nemainīsies.

Savukārt jūlija sākumā EBA aicināja Eiropas bankas un citus maksājumu pakalpojumu sniedzējus neveikt darījumus ar virtuālajām valūtām, līdz nav izstrādāti noteikumi, kā izvairīties no pārkāpumiem šajā tirgū. Tāpat EBA uzsvēra, ka ir identificēti vairāk nekā 70 risku, kas saistīti ar virtuālās valūtas tirdzniecību, norāda FKTK.

D. Fiļipovs skaidro - pēc būtības Bitcoin ir produkts, kuru pērk par oficiālu valūtu. To var izmantot kā maiņas līdzekli, iegādājoties citas preces vai pakalpojumus, ja abas puses par to vienojas un ir gatavas uzņemties visus ar bitcoin izmantošanu saistītos riskus.

Ar Bitcoin ir saistīti vairāki riski - risks zaudēt naudu bitcoin maiņas procesā, jo maiņas platformu darbība netiek regulēta, Bitcoin vērtība var strauji mainīties vai pat zust, jo tā nav piesaistīta nevienas valsts oficiālai valūtai; patērētājus, kas izmanto Bitcoin, lai norēķinātos par precēm un pakalpojumiem, neaizsargā ES tiesību aktos paredzētās tiesības atgūt līdzekļus, kas norakstīti neautorizētu darījumu rezultātā; no digitāla maka nozagtus Bitcoin praktiski nav iespējams atgūt.

Db.lv jau rakstīja, ka aviokompānija airBaltic, pēc pašas vārdiem, kļuvusi par pasaulē pirmo lidsabiedrību, kas pieņem Bitcoin, pasažieriem norēķinoties par aviobiļetēm uz 60 galamērķiem Eiropā, Tuvajos Austrumos, Krievijā un NVS valstīs.

airBaltic pieņem Bitcoin norēķiniem par biļetēm savā mājas lapā airbaltic.com. Tajā biļešu cenas ir norādītas eiro valūtā. Norēķinoties par lidojumu, airBaltic klientu Bitcoin tiek konvertēti uz eiro pēc tā brīža valūtas kursa. Lai norēķināšanos ar Bitcoin padarītu iespējamu, airBaltic uzsākusi sadarbību ar Bitpay –maksājumu apstrādātāju, kas konvertē Bitcoin valūtu uz eiro. Klientiem ir iespēja norēķināties ar Bitcoin, pērkot lētākās klases jeb airBaltic Basic class biļetes.

Bitcoin ir norēķinu sistēma, kas radusies 2009.gadā. Maksājumi tiek reģistrēti publiskā reģistrā, kurā Bitcoin ir norēķinu vienība. Bitcoin norēķiniem akceptējuši arī tādi uzņēmumi kā WordPress.com, Overstock.com, Expedia, Dell un citi. Tiesa gan, Bitcoin reputācija gada sākumā tika pamatīgi iedragāta, kad hakeri nozaga daļu virtuālās naudas no tās lielākās biržas Mt.Gox un pēc tam tā bankrotēja.

Komentāri

Pievienot komentāru