Vēja turbīnu apkopes un diagnostikas robotu ražošanas un servisa pakalpojumu sniedzējs Aerones grupa izstrādā tehnoloģiju, lai varētu apkalpot vēja stacijas ne tikai sauszemē, bet arī tās, kuras izvietotas jūrā, tādējādi būtiski palielinot savu konkurētspēju un vienlaikus kāpinot savus ienākumus.
Vējš ir viens no energoresursiem, kam tiek prognozēts straujš pieaugums, un, tā kā vēja turbīnu izvietošana sauszemē ir ierobežota, tad tās arvien vairāk tiks izvietotas jūrās, tāpēc arī Aerones ir saņēmusi grantu, kura rezultātā tiks izstrādāta tehnoloģija, lai kompānija savus turbīnu servisa pakalpojumus varētu sniegt vēja turbīnām, kuras izvietotas jūrās,” stāsta SIA Aerones Engineering valdes loceklis un līdzīpašnieks Jānis Putrāms.
Viņš norāda, ka vēju turbīnu, kuras izvietotas jūrā, apkalpošanai ir nepieciešami ne tikai atbilstoši peldlīdzekļi – peldošas platformas –, bet ir arī daudz augstākas drošības prasības darbu (pakalpojumu) veikšanai. “Apmēram sešas reizes dārgāk nekā sauszemē esošajām vēja turbīnām,” tā uz jautājumu par ekonomiskā ieguvuma apmēru atbild J. Putrāms. Viņš norāda, ka, sekmīgi īstenojot šo ieceri, būtiski tiktu paplašināts potenciālo uzņēmuma pakalpojuma saņēmēju loks.
Uzņēmuma produkts ir patentēta datorizēta vinču sistēma, kas kontrolē augstas precizitātes robotizētas rokas. Līdz šim tehniskās inspekcijas un apkopes tiek veiktas manuāli – darbs tiek veikts, cilvēkiem nolaižoties pa virvēm no vēja turbīnām. Uzņēmuma roboti nodrošina pakalpojumu bez jebkāda drošības riska cilvēkiem, kā arī plašākā laikapstākļu diapazonā.
Kursa maiņa
Robotu, kuri vērsti uz dažādu pakalpojumu sniegšanu vēja turbīnām, ražošanai SIA Aerones aktīvi pievērsās 2020. gadā, jo līdz tam nodarbojās ar bezpilota lidaparātu ar lielu kravnesību izstrādi un ražošanu. “Darbības fokusa maiņai viens no būtiskākajiem iemesliem bija ES ierobežojumi un prasības šādu aparātu izmantošanai ES,” tā J. Putrāms. Viņš norāda, ka dažādu – diagnostikas, apkopes un remonta – robotu prototipus un tiem nepieciešamos IKT risinājumus izstrādājuši Latvijas inženieri un IT speciālisti, kuri strādā uzņēmumā.
“Robotiem ir priekšrocības salīdzinājumā ar cilvēkiem, jo tie nenogurst, tiem nav auksti, nav karsti, tie var strādāt lielāka (līdz 15 m sekundē) vēja ātruma apstākļos nekā cilvēki (līdz 9 m sekundē). Pašlaik joprojām lielāko daļu darbu vēja turbīnu servisa apkalpošanā veic cilvēki, taču arvien vairāk iesaistās roboti,” situāciju ar robotu izmantošanu skaidro J. Putrāms. Vienlaikus, izmantojot Aerones robotus, vēja turbīnu tehnisko kontroli, kā arī servisa apkopi var paveikt pat vairākas reizes ātrāk un vismaz par apmēram 40% rentablāk nekā ar cilvēkiem – augstkāpējiem, strādājot manuāli.
Visu rakstu lasiet 21.jūnija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!