"Lidostas parkā" Mārupes novadā atklāts Ķīnas gēnu pētniecības uzņēmuma "BGI Group" meitasuzņēmuma "MGI Latvia" gēnu sekvencēšanas centrs, kura izveidē investēti 15 miljoni eiro.
Centrs nodarbinās vismaz 80 biomedicīnas speciālistus un tur paredzēts ražot gēnu sekvencēšanas iekārtas tālākam eksportam uz Eiropas Savienības valstīm, Āfriku un Tuvajiem Austrumiem.
Pašlaik teju visi eksperti un zinātnieki, kas strādās jaundibinātajā centrā, ir no Latvijas, taču, iespējams, ka bioinformātikas nozarē tiks piesaistīti arī ārvalstu speciālisti, kas palīdzēs sākotnējā pašmāju zinātnieku apmācībā. Tāpat ārvalstu speciālisti tiks piesaistīti, uzsākot iekārtu ražošanu, informē "MGI Latvia" vadītājs Andis Šlaitas.
Viena gēnu sekvencēšanas iekārtā maksā 400 tūkstošus eiro. Šobrīd jaunizveidotajā centrā tādas ir desmit, kuru noslodze būs atkarīga no paraugu skaita. Izmantojot tās, gadā būs iespējama 10 tūkstošu gēnu paraugu sekvencēšana. "Ja paraugu skaits būs lielāks, mums būs iespēja pašiem izgatavot jaunas iekārtas," paskaidro A.Šlaitas.
Gēnu sekvencēšanas centra atklāšana ir projekta attīstības pirmā kārta. "Gēnu sekvencēšanu varam uzsākt jau tagad. Nākamais solis, ko spersim, un kam ražotne jau ir gatava, ir sekvencēšanas reaģentu ražošanas uzsākšana. Tieši lielākā daļa no visa centra tiks veltīta reaģentu ražošanai," atklāj A.Šlaitas.
Centra attīstības trešajā kārtā paredzēts attīstīt iekārtu ražošanu, ko paredzēts izveidot pašlaik vēl brīvajā centra zonā. "Mums šeit vēl ir vieta, kur attīstīties. Iespējams, kāds no mūsu grupas māsas uzņēmumiem izrādīs interesi turpināt attīstību šeit," pieļauj "MGI Latvia" vadītājs.
Kopējā "MGI Latvia" centra platība "Lidostas parkā" ir vairāk nekā 7000m2. Iekārtu ražošanu paredzēts uzsākt jau 2020.gadā, pēc nepieciešamās aparatūras uzstādīšanas, kā arī pēc pirmās saražotās testa partijas pārbaudes.
Lai gan gēnu sekvencēšanas reaģentus jau ražo Ķīnā, to pārvietošana uz Eiropu nav tik izdevīga, kā būs to ražošanas uzsākšana Eiropā. Reaģentu loģistikas jautājumi ir ļoti svarīgi, un ražotnes atrašanās lidostas tuvumā ir bijis viens no iemesliem, kādēļ centra izveidei Rīgā lemts par labu "Lidostas parkam".
Kā iemeslu Eiropas valstu vidū izvēlēties tieši Latviju, varot minēt gan mazo birokrātiju, gan labu investīciju vidi, ir pārliecināts A.Šlaitas.
"MGI" prezidents Dankans Jū uzrunā atklāšanas pasākumā atzina, ka arī pats sākotnēji meklējis atbildes uz jautājumu, kādēļ centru veidot tieši Latvijā. Taču veiksmīgas sadarbības un raita centra izveides procesa gaitā arī viņš ir pārliecinājies, ka šāda izvēle ļaus nodrošināt pieejamus risinājumus eiropiešiem.
"Šodien jau apspriedām divus miljoniem vērtus projektus, kurus drīzumā varēsim attīstīt jaundibinātajā centrā. Šodien mēs tikai radām jaunu platformu, lai turpinātu darbu un visu, kopīgiem spēkiem, padarītu iespējamu," atklāšanā uzsvēra Dankans Jū.
Viens no pirmajiem projektiem, kas tiks uzsākts gēnu sekvencēšanas centrā, ir "Cilvēka mikrobiomu projekts", paskaidro "BGI Group" pārstāve Kristi Heima. Tajā tiks iesaistīti apmēram 10 zinātnieki no Eiropas un Ķīnas, lai kopā strādātu pie jaunas gēnu datu bankas izveides, kas turpmāk palīdzēs izmeklēt slimību rašanās cēloņus.
"BGI Group" vairākās pasaules valstīs nodarbina ap 7000 darbinieku, taču ārpus Ķīnas vienīgā tās ražotne Eiropas Savienībā būs tieši Latvijā. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) ar "BGI" strādā kopš 2017. gada un šis ir viens no LIAA pēdējo gadu lielākajiem investīciju projektiem. Tā rezultātā Latviju ir izvēlējusies pasaules mēroga augsto tehnoloģiju kompānija, lai ražotu un eksportētu produktus ar augstu pievienoto vērtību.
Atklāšanas pasākumā piedalījās ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro, "MGI" prezidents Dankans Jū, Ķīnas vēstnieks Latvijā Lians Dzjaņcjuaņu, kā arī Karolinska Universitātes Zviedrijā profesors Larss Engstrangs. Projektu īstenošanā "BGI Group" dibinātājs Wang Jian ir sadarbojies ar Bila un Melindas Geitsu fondu. Grupas uzņēmumu "BGI Genomics" kotē Šendzeņas akciju biržā, un tā vērtība sasniedz teju četrus miljardus eiro.