Mazumtirdzniecības veikalu IKI un Cento operators Latvijā SIA Palink ieķīlājis visus savus īpašumus par labu mātes kompānijai Lietuvā UAB Palink. Apvienotās daudznozaru arodbiedrība uzskata, ka šādā veidā bez nodrošinājuma tiek atstāti SIA Palink kreditori, tikmēr Palink šādu rīcību skaidro ar nodrošināšanos pret nelabvēļiem.
Saskaņā ar Uzņēmuma Reģistra datiem maija sākumā SIA Palink ieķīlāja visus savus nekustamos īpašumus par labu mātes kompānijai Lietuvā UAB Palink. Kopējā ķīlas summa ir 26,074 miljoni latu. Apvienotās daudznozaru arodbiedrības pārstāvis Jānis Kuzins saistībā ar šo faktu paudis neizpratni, kāpēc manta ieķīlāta ar nosacījumu, ka ķīlas devējam ir tiesības uz visu mantu, pārņemot to bez izsoles.
Apvienotās daudznozaru arodbiedrības pārstāvis Jānis Kuzins gan pauž bažas, ka, ieķīlājot visus īpašumus mātes kompānijai, SIA Palink uzņēmuma kreditorus atstāj bez nodrošinājuma. «Faktiski SIA Palink var pasludināt pats sev maksātnespēju, bet visi īpašumi bez izsoles nonāks mātes kompānijā – respektīvi, nav nekādu draudu, ka maksātnespējas procesā tos varētu izpārdot par labu citiem kreditoriem,» arodbiedrības paziņojumā norāda J. Kuzins.
SIA Palink rīkotājdirektore Dace Zundure Db.lv paskaidroja, ka šāds solis sperts pēc tam, kad šā gada marta sākumā AT Senāts atcēla Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesas spriedumu, ar kuru SIA Palink tika atzīts par maksātnespējīgu, ar mērķi nākotnē nodrošināties pret šādiem gadījumiem, kad, pēc SIA Palink teiktā, nepamatoti tiek uzsākts uzņēmuma maksātnespējas process.
«UAB Palink kā vienīgais SIA Palink akcionārs un lielākais kreditors (vairāk nekā 80%) nākamajā gadā plāno Latvijas tirgū veikt vērienīgas investīcijas. 2012.gadā vien gatavojamies savu veikalu darbībā Latvijā ieguldīt 3 miljonus latu, un turpmāko piecu gadu laikā UAB Palink plāno Latvijā un Lietuvā investēt kopumā 122 miljonus latu. Tas, ka uzņēmuma lielākais kreditors izmanto likumā paredzētās iespējas, lai nodrošinātu savu ieguldījumu drošību, ir pavisam ierasta un normāla biznesa prakse,» norāda Marsels Harasti (Marsel Harazsti), UAB Palink ģenerāldirektors.
Jau ziņots, ka SIA Palink ir saņēmis vairākkārtējus draudus no iepriekšējā maksātnespējas procesa ierosinātāja, Krievijas pilsoņa Sergeja Guščina, kurš arī atkārtoti centies panākt maksātnespējas procesa ierosināšanu. «Mūsu uzņēmums turpina saņemt atkārtotus draudus par jauna maksātnespējas procesa ierosināšanu no iepriekšējā maksātnespējas procesa iniciatora. Tā kā pēc likuma Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesai būs vēlreiz jāvērtē mūsu uzņēmuma maksātspēja, nelabvēļi šo situāciju cenšas ļaunprātīgi izmantot, meklējot dažādus veidus, kā mums kaitēt un manipulēt likuma robežās. Diemžēl likums nekādā veidā neierobežo iespējas sniegt tiesā jaunus maksātnespējas pieteikumus par nepamatotiem un strīdīgiem prasījumiem. Taču mēs šim spiedienam nebūt negrasāmies pakļauties,» iepriekš sacīja D. Zundure.
DB jau rakstīja, ka šā gada marta sākumā Augstākās tiesas Senāts atcēla Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesas spriedumu, ar kuru SIA Palink tika atzīts par maksātnespējīgu. Tas nozīmē, ka Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesai būs vēlreiz jāvērtē, vai SIA Palink ir maksātspējīga.
Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesa Palink maksātnespējas lietu ierosināja pēc privātpersonas Sergeja Guščina pieteikuma. Viņš cesijas ceļā ieguvis no starp Landekss un Palink 2008.gada 18.septembrī noslēgtā ģenerālbūvuzņēmēja līguma izrietošu prasījumu pret Palink par it kā veikto būvdarbu apmaksu.
Pērn Palink strādājis ar 105,6 miljonu eiro (73,92 miljonu latu) apgrozījumu salīdzinājumā ar 104,8 miljonu eiro (73,36 miljonu latu) apgrozījumu 2010.gadā.