Valdības noteiktie dabasgāzes cenas griesti koģenerācijas stacijām paaugstinājuši tām maksātnespējas risku, uzņēmēji taisnību meklē Satversmes tiesā, neveiksmes gadījumā sola vērsties arī Eiropas cilvēktiesību tiesā Strasbūrā, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
«Citu iespēju, kā aizstāvēt savas tiesības, nav,» situāciju skaidro Latvijas Koģenerācijas elektrostaciju asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Timma. Viņš norāda, ka Satversmes tiesā lūguši rosināt lietu un atcelt Ministru kabineta (MK) noteikumu punktu, kurš nosaka dabasgāzes tirdzniecības cenas griestus (277,46 eiro/1000 m3) elektroenerģijas tarifa aprēķināšanas formulā koģenerācijas stacijām ar jaudu līdz 4 MW. «Šā gada 22. aprīlī valdība izdarīja izmaiņas attiecīgajos noteikumos, pat nekonsultējoties ar nozari, kurai dabasgāzes cenas pieaugums tikai par 7,11 eiro/1000 m3 liek strādāt ar 200 000 eiro lieliem zaudējumiem mēnesī,» skaidro J. Timma. Viņš savu sacīto pamato ar to, ka, pieaugot dabasgāzes cenai, palielinās arī koģenerācijas stacijas tēriņi, savukārt ieņēmumi par elektroenerģijas pārdošanu paliek tādi paši, kā bijuši pie maksimālajiem dabasgāzes cenas griestiem. «Ir radīts netaisnīgs mehānisms – gadījumā, ja elektroenerģijas pašizmaksa ražotājiem kļūst augsta dārgas dabasgāzes dēļ, elektroenerģijas ražotājiem jācieš zaudējumi, jo elektroenerģija tiek iepirkta par pazeminātu cenu. Savukārt gadījumā, ja elektroenerģijas pašizmaksa kļūst zemāka, elektroenerģija tiek iepirkta par zemāku cenu. Nav paredzēts nekāds kompensācijas mehānisms, kā rezultātā periodā, kad ir relatīvi zemāka dabasgāzes cena, uzņēmumi varētu kompensēt tos zaudējumus, kas ir radušies, kad dabasgāzes cena ir bijusi virs noteiktās robežas,» stāstīja J. Timma. Vairāki aptaujātie uzņēmēji atzina, ka satraukums par dabasgāzes cenu kāpumu pieaudzis līdz ar notikumu eskalāciju Austrumukrainā. «Kurš var pateikt, kādus lēmumus pieņems Krievija saistībā ar gāzes cenām? Kādus lēmumus pieņems Eiropas Savienībā attiecībā uz to – pirkt vai nepirkt gāzi no Krievijas?» tā ar pretjautājumiem uz jautājumu, kur tad ir tas risks, ka noteikumos paredzētie dabasgāzes cenu griesti varētu tikt pārspēti, atbild J. Timma.
Zaudējumi miljonos
«Pēdējos trijos mēnešos dabasgāzes cena jau ir palielinājusies par 14 eiro par katriem 1000 m3 un šobrīd tirdzniecības cena ir 291,69 eiro/1000 m3. Ja dabasgāzes tirdzniecības cena sasniegs 330 eiro/1000 m3, tad tiek sasniegts līmenis, kad naudas plūsma ir negatīva un uzņēmumam rodas pārāk būtiski zaudējumi,» tā uz jautājumu par iespējamām sekām atbild SIA Olainfarm enerģija valdes loceklis Juris Ģērmanis. Viņam piebalso arī citi, norādīdami, ka, apturot tās darbību, tiek zaudēta jebkāda iespēja atmaksāt stacijas izveidei aizņemtos bankas līdzekļus vai atgūt pašu ieguldītās investīcijas. Minētajam piekrīt arī J. Timma, kurš norāda, ka dzīvotspējīgākie šādā situācijā būtu tie, kuri nav parādā bankām, kas ir ļoti reti šajā industrijā. «1 MW jaudas elektrostacija stundā vidēji patērē 260 m3 dabasgāzes, pie gāzes griestu cenas 277,46 eiro/1000 m3 (konkrētajam uzņēmumam piemērojamais diferencētais tarifs šajā līmenī tad ir 350,17 eiro/1000 m3) un vidējām nozares iekārtas uzturēšanas izmaksām stundā rodas 110 eiro lieli tēriņi, bet ieņēmumi saskaņā ar noteikumos minēto formulu ir aptuveni 135 eiro, tātad peļņa pirms kredīta atmaksas, procentu atmaksas, nodokļu maksājumiem un citiem izdevumiem ir 25 eiro stundā. Ja gāzes cena par 10% pārsniegs 2012.gada nogales cenas līmeni, uzņēmuma bruto peļņa faktiski ir negatīva. Tie uzņēmumi, kam aizņemtais kapitāls ir pilnībā atmaksāts, būs spējīgi apturēt darbību un atjaunot to, kad gāzes cena būs zemāka vai Satversmes tiesa būs atcēlusi šos grozījumus, savukārt tiem uzņēmumiem, kam ir kredītsaistības, ir paredzama neizbēgama maksātnespēja,» ekonomiskos aprēķinus izskaidro J. Timma. Viņš norāda, ka pie minimālā gāzes cenas pieauguma (tikai par 7,11 eiro/1000 m3) 1 MW elektrostacijai jau mēnesī jāstrādā aptuveni ar 1300 eiro lieliem zaudējumiem, kas nozīmē, ka visa nozare kopumā ik mēnesi strādās ar 0,2 milj. eiro zaudējumiem – gadā tie būs jau 2,4 milj. eiro. Četru mēnešu laikā pēc grozījumu pieņemšanas kopējie zaudējumi ir sasnieguši 1 milj. eiro. «Situācijā, kad dabasgāzes cenas pieaugs līdz 2012. gada nogales cenu līmenim (327,26 eiro/1000 m3) nozare ik mēnesi strādās aptuveni ar 1,4 milj. eiro zaudējumiem un gadā zaudējumu apmērs sasniegs 17 milj. eiro,» prognozē J. Timma.
Nāves ēnā
Vairāki aptaujātie koģenerācijas staciju īpašnieki uzskata, ka valsts būtībā viņus ir nostādījusi zem Damokla zobena un ar ekonomiskām svirām cenšas panākt to slēgšanu. «Sākumā elektroenerģijas iepirkuma termiņu saīsināja līdz 10 gadiem, pēc tam ieviesa subsidētās elektroenerģijas nodokli no visiem ienākumiem par tās pārdošanu, bet pavasarī noteica dabasgāzes cenu griestus,» pēdējā laika agresīvo politiku no valsts puses skaidro J. Ģērmanis. Viņš un arī citi uzskata, ka valsts politika ir vērsta tieši uz mazo (līdz 4 MW) koģenerācijas staciju maksātnespēju un slēgšanu, kuras par kurināmo izmanto dabasgāzi. «Neraugoties uz to, ka tieši Latvenergo dabasgāzes koģenerācijas stacijas rada vislielāko slogu uz obligāto iepirkuma komponenti, 22.aprīlī veiktie grozījumi uz Latvenergo neattiecas,» dubultstandarta pieeju akcentē J. Timma. Pēc viņa sacītā, valdība (par enerģētikas politiku atbildīgā Ekonomikas ministrija) pirms attiecīgo grozījumu veikšanas Ministru kabineta noteikumos nemaz neesot sniegusi informāciju nozares uzņēmumiem par paredzētajām izmaiņām tarifu aprēķināšanas formulā.
Visu rakstu Koģenerācijas stacijas vēršas Satversmes tiesā lasiet piektdienas, 7. novembra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!