Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprinājusi SIA Windau koģenerācijas stacijā saražotās siltumenerģijas tarifus, informē SPRK.
Komersants siltumenerģijas ražošanā izmanto dabasgāzi, līdz ar to saražotās siltumenerģijas tarifs ir noteikts tabulas veidā dabasgāzes tirdzniecības cenu diapazonam no 128,06 līdz 498,01 EUR/tūkst.nm3. Apstiprinātais tarifs nav siltumenerģijas gala tarifs iedzīvotājiem – tas ir tarifs, par kuru SIA Bauskas siltums no šī gada 1. oktobra varēs iepirkt siltumenerģiju no SIA Windau. Tarifā nav ietverts pievienotās vērtības nodoklis.
Pie esošās dabasgāzes tirdzniecības cenas 284,57 EUR/tūkst.nm3, apstiprinātais siltumenerģijas tarifs ir 29,53 EUR/MWh bez pievienotās vērtības nodokļa.Mainoties dabasgāzes tirdzniecības cenai, mainīsies arī koģenerācijas stacijā saražotās siltumenerģijas tarifs atbilstoši Regulatora apstiprinātajiem tarifiem, kas noteikti tabulas veidā. Salīdzinot ar līdz šim piemēroto tarifu, jaunais siltumenerģijas tarifs pie esošās dabasgāzes cenas ir par 12,81 EUR/MWh lielāks, tomēr tas aizvien ir mazāk nekā izmaksātu siltumenerģijas ražošana katlumājā bez vienlaicīgas elektroenerģijas ražošanas.
Saražoto siltumenerģiju komersants pārdod SIA Bauskas siltums, kas Bauskas pilsētā nodrošina centralizēto siltumapgādi. SIA Windau pārdotais siltumenerģijas apjoms pēdējos trīs gados veido vidēji 67% no kopējā SIA Bauskas siltums tīklos nodotā siltumenerģijas apjoma. Šogad SIA Windau plāno saražot un nodot SIA Bauskas siltums siltumenerģiju 24 tūkst. MWh apmērā. 2013.gadā SIA Windau ieņēmumi no pārdotās siltumenerģijas veidoja 395 tūkstošus eiro.
Koģenerācijas stacijā saražotā elektroenerģija tiek pārdota obligātā iepirkuma ietvaros par valsts noteiktu atbalsta tarifu atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumiem par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā. 2013.gadā SIA Windau ieņēmumi no pārdotās elektroenerģijas veidoja 2,8 miljonus eiro. Ieņēmumi no elektroenerģijas sedz lielāko daļu no SIA Windau koģenerācijas stacijas izmaksām, samazinot uz siltumenerģijas ražošanu attiecinātās izmaksas. Ņemot vērā izmaiņas normatīvajos aktos, ieņēmumi no elektroenerģijas 2014.gadā samazināsies, kas palielina uz siltumenerģijas ražošanu attiecināmo izmaksu daļu un izraisa siltumenerģijas tarifa pieaugumu.
Izmaiņas normatīvajos aktos ietver gan nodokļu izmaiņas, gan grozījumus noteikumos Nr.221. No šī gada janvāra tika ieviests subsidētās elektroenerģijas nodoklis. Ietekmi atstāj arī dabas resursu nodokļa likmes kāpums. Minēto nodokļu iespaids veido apmēram pusi no siltumenerģijas tarifa kāpuma.
Kā jau ziņots iepriekš, valdība ir noteikusi atbalsta termiņu elektroenerģijas ražošanai koģenerācijas procesā, kā arī ieviesusi obligātā iepirkuma elektroenerģijas cenas maksimālo robežu, ja dabasgāzes tirdzniecības cena ir augstāka par 277,46 EUR/tūkst.nm3. Līdz ar to pie dabasgāzes tirdzniecības cenas virs 277,46 EUR/tūkst.nm3 uz siltumenerģijas ražošanu attiecināmās izmaksas pieaug straujāk. SIA Windau elektroenerģijas obligātā iepirkuma piemērošanas termiņš beidzas 2017. gada jūlijā. Saīsināts koģenerācijas stacijas darbības termiņš pamato veikto ieguldījumu atgūšanu īsākā laikā, kas palielina uz saražoto siltumenerģiju attiecināmās izmaksas.
SIA Windau ir iesniegusi pamatojošos dokumentus un skaidrojumus par tās darbību ietekmējošiem faktoriem un tarifu veidojošām izmaksām atbilstoši tarifu aprēķināšanas metodikai. Tarifā apstiprinātā komersanta kopkapitāla rentabilitāte plānota 10,17%. Saskaņā ar likumu par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem tarifs ir nosakāms tādā apmērā, lai lietotāju izdarītie tarifu maksājumi segtu ekonomiski pamatotas sabiedrisko pakalpojumu izmaksas un nodrošinātu sabiedrisko pakalpojumu rentabilitāti. Ja mainās tarifus ietekmējošie faktori, regulators var ierosināt tarifu pārskatīšanu.