Patlaban abpusējās Latvijas un Ķīnas tirdzniecības ar lauksaimniecības precēm apjomi ir nelieli, taču Ķīna ir ļoti ieinteresēta tos palielināt, un īpaši liela interese ir par Latvijā audzētām mellenēm, augļiem, kā arī par Latvijā ražotajiem dzērieniem, zivīm, liellopu un putnu gaļu, olām un piena produktiem.
Tā šodien preses konferencē pēc tikšanās ar zemkopības ministri Laimdotu Straujumu sacīja Ķīnas lauksaimniecības viceministrs Niu Duns.
«Patlaban sākam darbu pie procedūrām, kā pēc iespējas efektīvāk noorganizēt savstarpējo lauksaimniecības produktu eksportu un importu, jo Ķīnas iedzīvotāju skaits ir ļoti liels un Ķīna pati nevar pilnībā nodrošināt iekšējo pieprasījumu pēc dažiem lauksaimniecības produktiem, tāpēc ir nepieciešams to imports,» uzsvēra Niu Duns.
Straujuma sacīja, ka patlaban Latvijas lauksaimniecības preču eksports uz Ķīnu ir 6,62 miljoni eiro (4,63 miljoni latu) gadā un 97% no eksporta ir mellenes, bet lauksaimniecības produkcijas imports no Ķīnas ir 8,78 miljoni eiro (6,15 miljoni latu) gadā un to pārsvarā veido augļu un dārzeņu konservi, zivis, augļi un rieksti.
Kaut arī Latvijas tirdzniecības bilance ar Ķīnu pēdējos trīs gados ir bijusi negatīva, tomēr tai ir tendence pastāvīgi uzlaboties. Ja 2009.gadā Latvijas-Ķīnas tirdzniecības bilance uzlabojās, pateicoties Ķīnas importa vērtības samazinājumam, tad 2010.gadā un 2011.gadā tas bija pateicoties Latvijas eksporta vērtības pieaugumam, biznesa portālu Nozare.lv informēja Zemkopības ministrijā.
«Ar viceministru izrunājām līdzšinējo veiksmīgo sadarbību un nolēmām veidot darba grupu ministriju līmenī, kas strādās pie abas puses interesējošiem jautājumiem - lauksaimniecības tehnoloģijām, abpusējās tirdzniecības un neskaidro jautājumu atrisināšanas starp abu valstu konkurences un fitosanitārajiem dienestiem,» skaidroja Straujuma.
Viņa piebilda, ka saņēmusi ielūgumu darba vizītē apmeklēt Ķīnas lauksaimniecības ministriju. Vizītes laiks tiks precizēts, un, visticamāk, tā notiks tad, kad abpusējā darba grupa būs sagatavojusi konkrētus jautājumus, kuri ir jāpārrunā ministru līmenī.
«Ķīnas bērniem ļoti garšo Latvijas mellenes, un Ķīnā ir 400 miljoni bērnu vecumā līdz 18 gadiem. Ja mellenes maksā astoņus ASV dolārus (aptuveni četrus latus) kilogramā, tad daudzi Ķīnas vecāki šo kārumu saviem bērniem nopirks, tātad tirgus potenciāls ir milzīgs, un Latvija viena nespēs saražot tos apjomus, kas Ķīnā varētu būt pieprasīti,» norādīja Niu Duns.
Viņš piebilda, ka īpaša interese šajā vizītē ir par zivsaimniecības produkciju, Ķīnā ir labas atsauksmes par Latvijā audzētiem augļiem, kvalitatīvo alu un citiem dzērieniem.
«Tāpat vēlamies vairāk uzzināt par liellopu un putnu audzētāju produkciju - gaļu, olām, piena produktiem. Savukārt no Ķīnas puses vēlamies paplašināt augļu un dārzeņu, dzērienu - galvenokārt sulu - un lauksaimniecības dzīvnieku produkcijas eksportu,» sacīja Niu Duns.
Viņš uzaicināja Latviju piedalīties Ķīnas Starptautiskajā lauksaimniecības preču izstādē šā gada septembrī, jo Ķīna ir gatava no Latvijas importēt kvalitatīvus un drošus pārtikas produktus. Ķīnas lauksaimniecības viceministrs aicināja Latviju sniegt atbalstu pieredzes apmaiņā lauksaimniecības zinātnisko pētījumu nozarē.
Ķīnas lauksaimniecības viceministrs piebilda, ka Ķīnas valdība atbalsta un virza brīvā tirgus principus starpvalstu ekonomiskajās attiecībās un ir pret jebkāda veida protekcionismu.
«Ķīnai ir ievērojama pieredze tirdzniecībā ar daudz mazākām un ģeogrāfiski tālākām valstīm, tāpēc ne attālums, ne produkcijas izmaksas neietekmēs sadarbības apjomus. Šajā situācijā svarīgākais ir tirgus - ja Ķīnā kādu preci uzskatīs par kvalitatīvu, tad cena nav svarīga,» piebilda Niu Duns.
«Latvija ir ieinteresēta attīstīt un dažādot lauksaimniecības, zivsaimniecības un mežrūpniecības produkcijas tirdzniecību ar Ķīnu. Pagaidām Latvijas lauksaimniecības produkcijas eksports uz Ķīnu ir vāji attīstīts un ārējās tirdzniecības bilance ir negatīva. Tomēr uzskatām, ka tirdzniecības attīstībai starp abām valstīm ir izaugsmes iespējas,» iepriekš norādīja Straujuma.
Viens no efektīvākajiem veidiem, kā attīstīt un uzlabot tirdzniecības plūsmas starp abām valstīm, ir aktuālās informācijas apmaiņa starp Eiropas Savienības un Ķīnas atbildīgajām iestādēm par valstu prasībām un noteikumiem tirdzniecības jomā, kā arī taisnīgas un paredzamas likumdošanas piemērošana tirdzniecības jomā, kas atbilstu Pasaules Tirdzniecības organizācijas mērķiem.
Plānots, ka Ķīnas delegācija šodien apmeklēs akciju sabiedrību Rīgas piena kombināts, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu Bior, zivju audzētavu Tome un zemnieku saimniecību Meždruvas Garkalnes novadā.