Šonedēļ Db.lv piedāvā ielūkoties viena no Latvijas minerālūdens – Mangaļu – sagatavošanas un fasēšanas procesā.
Mangaļu minerālūdens zīmols ieviests 1994. gadā, savukārt tā ražošanas līnija tika atjaunota 2006. gadā. Pašlaik līnija ir automatizēta un visā minerālūdens ražošanas procesā tiek nodarbināti seši cilvēki. Ūdens urbums atrodas turpat Cido grupas teritorijā, Ostas ielā 4.
Ģeologi apgalvo, ka Mangaļu 3 minerālūdens varētu būt 20 tūkstošus gadus vecs. «Mangaļi 3 ūdens gūtnes apgabalā Vidusdevona Pērnavas ūdens horizontā ūdens vecums varētu būt lielāks par 20 tūkstošiem gadu. Jāņem vērā, ka šī modeļa ūdens vecuma aprēķins ir jāinterpretē kā ūdens uzturēšanās ilgums iežos, nemainoties ārējiem apstākļiem, kur ūdens vecuma aprēķins ir balstīts uz pazemes ūdeņu plūsmas aprēķinu mūsdienu situācija,» Db.lv, pamatojoties uz ģeoloģu teikto, pauda uzņēmuma pārstāvji.
Lai arī ūdens tiek ražots visu gadu, tā noieta laiks ir vasaras mēneši, kad tiek pārdoti 50% no visa gada apjoma. No visa Cido grupā saražotā apjoma Mangaļu minerālūdens veido 25%.
Mangaļu minerālūdens tiek eksportēts vien nelielā apjomā. Uzņēmuma attīstības vadītāja Inese Rone skaidroja, ka labā prakse ūdens patēriņā ir nevest to pārāk tālu. «Iedomājaties, cik daudz resursu tiek izmantots, lai ūdeni vestu tālu... Tādēļ mēs nekoncentrējamies uz lielu eksportu,» stāsta uzņēmuma attīstības vadītāja. Viņa skaidro, ka tiek eksportēti aptuveni 5 – 7% no visa saražotā Mangaļu apjoma, turklāt eksports notiek uz tuvākajām kaimiņvalstīm, kā arī uz Īriju un Lielbritāniju, kur, kā zināms, pašlaik uz dzīvi apmetušies arī Latvijas iedzīvotāji.
SIA Cido Grupa pērn nopelnīja 2,4 miljonus eiro. Grupas apgrozījums pērn, salīdzinot ar 2012. gadu, ir audzis par 13% līdz 55,8 miljoniem eiro. 2013. gadā sulu, nektāru un sulu dzērienu kategorijā Cido zīmola tirgus daļa palielinājusies par 8%. Uzņēmuma vadība iepriekš skaidroja, ka to galvenokārt nodrošināja jaunu produktu ieviešana un zīmola komunikācijas atsvaidzināšana. Aizvadītajā gadā savas pozīcijas tirgū nostiprinājuši arī alus zīmoli Lāčplēsis un Līvu, aizņemot attiecīgi 10,2% un 11,4% no kopējā Latvijas alus tirgus.
Uzņēmums reģistrēts 1994. gadā un patlaban 99,97% tā daļu pieder dāņu Royal Unibrew AS.
#1/50
Šonedēļ Db.lv viesojās Cido grupa ražotnē, lai skatītos, kā tiek iegūts un fasēts minerālūdens Mangaļi. Piedāvājam to aplūkot arī Jums šajā fotogalerijā!
#2/50
Cido grupai ir trīs ūdens urbumi. Pamaturbums ir 213 metru dziļumā, tur tiek iegūts tradicionālais minerālūdens Mangaļi. Attēlā redzama viena no trim ēkām, kuras iekšienē atrodas urbums. Tas atrodas Cido grupa teritorijā Ostas ielā 4.
#3/50
Attēlā - urbuma vieta un caurules, pa kurām minerālūdens nonāk ražotnē.
#4/50
213 metru dziļumā minerālūdens īpašības nemainās visu cauru gadu. Tādēļ neatkarīgi no laikapstākļiem vai gadalaika no urbuma tiek iegūts ūdens ar nemainīgu minerālu sastāvu. Ģeologi ir aprēķinājuši, ka ūdens vecums Mangaļu urbumos ir aptuveni 20 tūkstoši gadu. No urbuma iegūst vidēji 12 tonnas minerālūdens stundā.
#5/50
Pa caurulēm ūdens nonāk ūdens sagatavošanas iecirknī. Dabīgais minerālūdens faktiski netiek apstrādāts, Db.lv stāstīja uzņēmuma attīstības vadītāja Inese Rone. Vienīgā apstrādes funkcija ir minerālūdens filtrēšana cauri kvarca smiltīm, lai atbrīvotos no ūdens iesūknēšanas procesā iegūtiem piemaisījumiem.
#6/50
Ūdens sagatavošanas cehs, kur ūdens tiek izfiltrēts cauri kvarca smiltīm. Attēlā - konteineri, kuros notiek ūdens filtrēšana.
#7/50
Ūdens sagatavošanas cehā. Lai sāktu ražot dabīgo minerālūdeni, uzņēmumam jāiziet sertifikācijas process, kas var ilgt līdz gadam. Tā ietvaros tiek veiktas dažādas analīzes un sniegts secinājums par ūdens īpašībām. Arī Mangaļu minerālūdenim ir sava «pase». Latvijā vairāk ir dzeramā ūdens ražotāju, bet dabīgo minerālūdeni iegūst retāk. Ūdens faktiski lielos apjomos netiek uzglabāts – fasēšana notiek ļoti drīz pēc tā ieguves no urbuma.
#8/50
Garšas īpašības dažādos Mangaļu urbumos ir atšķirīgas, piemēram, Mangaļi Nr.3, kas ir ar izteiktāku minerālu garšu, tiek iegūts no 410 metrus dziļas pazemes atradnes. Šis minerālūdens tiek iegūts no tās pašas atradnes, no kuras agrāk tika iegūts ūdens Mīlgrāvis, stāsta uzņēmuma attīstības vadītāja Inese Rone.
#9/50
Šādi izskatās plastmasas pudeles, kas vēlāk augstas temperatūras un spiediena apstākļos tiek «izpūstas» vajadzīgajā apmērā.
#10/50
Šā gada aprīļa beigās Mangaļu minerālūdeni sāka fasēt jaunā iepakojumā, kas ir par 20% vieglāks nekā iepriekšējais. «Mazāk plastmasas izmantojam ražošanā, mazāk arī pārvadājam un mazāk plastmasas arī nonāks atkritumos,» stāsta Cido grupas attīstības vadītāja Inese Rone. Aprēķināts, ka gada laikā atkritumos nonāks par 75 tonnām plastmasas mazāk. Investīcijas - 250 tūkstoši eiro.
#11/50
Plastmasas sagataves dodas ceļā uz pudeļu pūšanas iekārtu. Plastmasa tiek ražota tuvākajās kaimiņvalstīs.
#13/50
Pudeļu izpūšanas iekārta. Fasēšanas līnija ir automatizēta, un minerālūdens ražošanas procesā strādā seši cilvēki.
#14/50
Kad pudeles gatavas, tās ceļo tālāk pa fasēšanas līniju.
#15/50
Sezonā – gada karstajā laikā - ražošana var notikt pat visu diennakti.
#16/50
Pašlaik Mangaļu fasēšanas līnijas ražošanas ātrums ir 11 tūkstoši pudeles stundā. Proti, šādā laika posmā tiek gan izpūsti, gan piepildīti 11 tūkst. pudeļu.
#17/50
No kopējā Cido grupā saražotā produktu apjoma Mangaļi aizņem aptuveni 25%. Tiesa gan, ražošanas apjomi vistiešāk ietekmē laikapstākļi – karstākās vasarās patērētāji ūdeni dzer vairāk. Aptuveni puse no Mangaļu minerālūdens gada laikā saražotā apjoma tiek pārdota vasaras mēnešos. Ražošana notiek visu gadu. Attēlā redzama pudeļu fasēšanas līnija.
#18/50
Pudeļu pildīšana ar ūdeni. Pirms pudeļu aizskrūvēšanas tām minerālūdenim tiek pievienots oglekļa dioksīds.
#21/50
Ūdens ir resurss, ar kuru Latvijas iedzīvotājiem vajadzētu lepoties, jo pasaulē ir valstis, kurās saldūdens ieguves vietu ir maz, norāda I. Rone.
#22/50
Aptuveni 5 – 7% no visa saražotā Mangaļu apjoma tiek pārdota ārvalstīs, turklāt eksports notiek uz tuvākajām kaimiņvalstīm, kā arī uz Īriju un Lielbritāniju, kur, kā zināms, pašlaik uz dzīvi apmetušies arī Latvijas iedzīvotāji.
#24/50
Mangaļi fasēšanas līnija. Pudelēm vēl ir jāuzlīmē etiķete.
#27/50
Kopumā Cido grupa piedāvā 15 dažādas Mangaļu sortimenta vienības.
#28/50
Mangaļu zīmols ieviests 1994. gadā. Attēlā redzams viens no pēdējiem Mangaļu fasēšanas posmiem - etiķetes līmēšana.
#31/50
Tālāk nu jau gatavs produkts pa līniju virzās tā līnijas posma virzienā, kur pudeles tiks sadalītas pa sešām un aptītas ar caurspīdīgu plēvi. Tas būs nepieciešams, lai vēlāk vieglāk varētu izveidot uz veikaliem transportējamas paletes.
#32/50
Automatizētajā līnijā darbinieki skatās, vai tā darbojas kā nākas.
#34/50
Dabīgā minerālūdens būtiskas sastāvdaļas ir kalcijs, magnijs, nātrijs, kā arī dažādi sāļi, kas piešķir minerālūdenim raksturīgo garšu. Turpretī ūdens, kas marķēts nevis kā minerālūdens, bet gan dzeramais ūdens ir bez šīm dabīgajām piedevām. Dzeramā ūdens ieguvē pieļaujama ir arī ķīmiska apstrāde, lai ūdeni attīrītu vai arī bagātinātu. Attēlā - pudeļu sadalīšana grupās pa sešām, lai tās varētu aptīt ar caurspīdīgo plēvi un padot pakošanai paletēs.
#35/50
Mangaļu klāstā ir arī minerālūdens ar dažādām garšām, un tādā gadījumā ūdenim tiek pievienotai Vācijas uzņēmumā iegādāti dabīgie aromatizētāji.
#37/50
Pudeles tiek aptītas ar caurspīdīgu plēvi, kas satur pudeļu «grupas» kopā.
#40/50
No augšējiem stāviem Mangaļu pudeles tiek nogādātas uz noliktavas stāvu.
#41/50
Ar speciālas iekārtas palīdzību pudeles tiek aptītas ar caurspīdīgu plēvi.
#43/50
To, kāds minerālūdens nonāk pudelēs, pārbauda Cido grupas laboratorijā. Tāpat reizi gadā vai dažkārt – arī biežāk – ūdens kvalitāti novērtē Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests.
#44/50
Piemēram, ar šo iekārtu tiek noteikts oglekļa dioksīda un spiediena apmērs pudelē. Noskaidrots, ka spiediens ir vairāk nekā 2,5 bāri.
#45/50
Iekārta uzņēmuma laboratorijā. Dabīgā minerālūdens būtiskas sastāvdaļas ir kalcijs, magnijs, nātrijs, kā arī dažādi sāļi, kas piešķir minerālūdenim raksturīgo garšu. Turpretī ūdens, kas marķēts nevis kā minerālūdens, bet gan dzeramais ūdens ir bez šīm dabīgajām piedevām. Dzeramā ūdens ieguvē pieļaujama ir arī ķīmiska apstrāde, lai ūdeni attīrītu vai arī bagātinātu.
#48/50
Kad minerālūdens safasēts un partija pārbaudīta, tas gatavs uzsākt ceļu uz tirdzniecības vietām.