Šoreiz portāls db.lv ciemojās AS Putnu fabrika Ķekava, lai aplūkotu vistas gaļas produktu izgatavošanas procesus šajā kompānijā.
Kopumā uzņēmumā patlaban aug vidēji 1,2 miljoni vistu dažādos vecumos, stāsta AS Putnu fabrika Ķekava Mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Bikse.
Ražošanas teritorija ir liela – kopā 102 hektāri – tajā atrodas gan inkubators, gan dējējvistu, gan gaļas vistu kūtis, gan ražošanas cehi un noliktavas. AS Putnu fabrika Ķekava ir pilna cikla ražošanas uzņēmums, kas mūsdienās Eiropā ir sastopams reti, jo audzējot jaudu putnus piegādā vairāki audzētāji no tuvākās apkārtnes.
Putnu fabrika Ķekava pēdējo gadu laikā ražošanā un putnu audzēšanā veikusi būtiskas investīcijas, un patlaban primāri ir palielināt kautuves jaudu, kā arī renovēt putnu kūtis. Salīdzinoši – Lietuvā kopumā var izaudzēt putnu gaļu 112% apjomā no vietējā pieprasījuma – lai paliktu pašiem un vēl paliktu pāri, savukārt Latvijā no pieprasījuma iespējams izaudzēt aptuveni 60%, taču produktus arī eksportējam, stāsta I. Bikse. Latvijā tiek realizēti 72% Putnu fabrika Ķekava saražotās vistas gaļas, savukārt 28% uzņēmums eksportē. Galvenais uzņēmuma eksporta tirgus ir Zviedrija, kur lielākais pieprasījums ir pēc vistas filejām.
Galerijā augstāk ieskaties vistas gaļas produktu ražošanas procesos!
#1/36
Šajā kūtī atrodas dējējvistas. Tajā visu laiku tiek uzturēta vienmērīga temperatūra – 21 grāds. Vistas baro noteiktā laikā – katru rītu plkst.7. Kopumā vistas guļ septiņas stundas.
#2/36
Vistas, kas dēj olas, dzīvo līdz 60 dzīves nedēļām, stāsta Putnu fabrika Ķekava Putnkopības departamenta vadītāja Lilita Bojāre.
#3/36
Pakaiši, kas tiek bērti kūtī, tiek žāvēti - tās ir skuju koku zāģa skaidas. Tas ir svarīgi, jo skuju koki satur ēteriskās eļļas, kam ir dabīgas antibakteriālas īpašības.
#4/36
Temperatūras mērītājs vistu kūtij. Ik gadu tiek pievērsta aizvien lielāka uzmanība vistu labturībai – vismaz reizi gadā uzņēmumu atsevišķi auditē katrs klients, ik dienu – uzaugošās institūcijas, kas pārbauda, kādos apstākļos vistas tiek audzētas. Tāpat būtiska uzmanība tiek pievērsta stingrai biodrošības un sanitārajai kontrolei.
#5/36
Šajā kūtī atrodas aptuveni 8000 vistu, bet gaiļus tur atsevišķi. Gaļas cāļu kūtī tie netiek dalīti. Vistām ir arī laktiņas, kur uzlekt, un pa vidu ejai atrodas svari, kur ik dienas tiek noteikts vistu vidējais svars.
#6/36
Dējējvistu un broileru barības sastāvs atšķiras. Barības struktūrai ir būtiska nozīme – mazajiem cāļiem dod smalcinātu barību, kā jau mazuļiem, lielākiem – vairāk miltainus graudus, vēl lielākiem – drupatu veidā, bet broileriem – granulas. Gan pa veidiem, gan pa vecumiem barības struktūras atšķiras. 60% no barības veido graudi, 15% - kukurūza, 10% - soja, kā arī minerālvielas, eļļas un citas nepieciešamās vielas. Vistām barību iegādājas Latvijā – uzņēmumos Rīgas kombinētā lopbarības rūpnīca, Dobeles dzirnavnieks un Lielzeltiņi kombinētajā lopbarības rūpnīcā.
#7/36
Olas, ko savāc, pārvieto uz priekšsildīšanu, kur tās tiek turētas līdz vakaram.
#8/36
Tad tās nonāk inkubācijas skapī. Vienā skapī atrodas 57,6 tūkstoši olu. Vienā reizē tiek piepildīts uzreiz viens skapis. Ik pa divām stundām olas tiek apgrozītas, lai visas puses sildītos vienmērīgi, tāpat kā ligzdā.
#9/36
Šajā skapī olas pavada 21 dienu, kas ir atbilstoši tam kā cālis nobriest olā jebkādos apstākļos.
#11/36
Kad cāļi izšķīlušies, no kastes izlasa čaumalas un saskaita cāļus.
#12/36
Cāļus ar speciālu automašīnu atved uz kūti. Kūts grīdā ieklāj skaidas, un gan pirms, gan pēc skaidu ieklāšanas veic dezinfekciju.
#14/36
Putnkopībā barības un ūdens traukiem tiek izmantotas spilgtas krāsas – dzeltena un sarkana, kas nepieciešams, lai vistas viegli orientētos un atrastu barību.
#15/36
Mazo cālēnu kūtī temperatūra ir 33 grādi. Pirmajās dienās temperatūrai telpā jābūt augstai, jo cālim attīstās termoregulācija. Pēc tam katru dienu temperatūra lēnām tiek pazemināta. Pēc desmit dienām cāļiem pūciņas sāk nomainīt spalvas.
#16/36
Gaļas cāļi tiek audzēti 37-38 dienas. To vidējais svars 2,5 kg, kas rezultējas svaigā ap 1,6-1,7 kilogrami. Putnu fabrika Ķekava audzē selekcionēto gaļas putnu šķirni Ross 308, kas ir ātraudzīga un putns nobriest samērā ātri, kas nozīmē, ka kaušanas brīdī putns ir jauns un tā gaļa ir maiga garšā un struktūrā. Tāpēc arī iegādājoties, uz etiķetes lasāms - cāļa gaļa. Tās vistas, kas aug ārā piemājas lauku saimniecībās, parasti ir brūnā krāsā, aug lēnāk, tāpēc to gaļa būs sīkstāka un garšā intensīvāka. Audzēšanai piemājas saimniecībās pārsvarā izvēlas citu selekcijas šķirni. Tas arī skaidro brīvā dabā audzētas vistas (free range) dārgākās izmaksas, jo tās var augt lēnāk un augšanas process nav īsti kontrolējams – tai var būt par karstu vai par aukstu, kas palēnina augšanu. Ķekavā vistu dzīves apstākļi tiek īpaši pielāgoti škirnei un tās vajadzībām, stāsta I. Bikse.
#18/36
Katru dienu ar speciālas programmas palīdzību datorā nosaka, cik daudz konkrētā produkcijas veida (piemēram, svaigas veselas vistas vai filejas) nepieciešams saražot. Rīgas veikalos produkcija nonāk jau nākamajā dienā pēc sadales, bet attālākos reģionos tas atkarīgs no konkrētā veikala, bet maksimāli ātri, jo svaigai putnu gaļai ir īss lietošanas termiņš.
#19/36
Kautuve un sadales cehs ir sertificēts ar ISO sertifikātu, kas nosaka iespējamo risku izsekojamību, apzināšanu un novēršanu. Svaigie cāļu liemeņi sākotnēji atrodas dzesēšanas tunelī, kur tās atdzesē, lai tos var apstrādāt tālāk - sadalot.
#20/36
Tad liemeņi virzās pa konveijeru, kur katrā posmā tiek atdalītas konkrētas daļas – piemēram, vienā sekcijā krūtiņas, citā – stilbiņi.
#22/36
Cehā tiek daudz izmantots roku darbs – kopā strādā aptuveni 150 darbinieki. Visi darbinieki pārvalda visus cehā nepieciešamos darbus.
#25/36
Uz iepakojuma tiek uzlīmētas etiķetes ar speciālu kodu. Tādējādi veikalā, izlasot etiķeti, ir ļoti viegli uzzināt, gan enerģētisko vērtību gan gaļas izcelsmi – ražotāju un valsti.
#26/36
Produkciju pārvieto uz noliktavu, kur notiek sadale un tālāk ved uz veikaliem. Produkcija, ko marinē, uz marinēšanas cehu tiek pārvietota lielās kastēs.
#28/36
Beigās notiek pārsvēršana, lai pārbaudītu ienākošos un izejošos apjomus.
#29/36
Marināžu cehā saņem svaigo gaļu, kas pēc tam tiek injektēta ar marinādi, stāsta kompānijas galvenais tehnologs Normunds Kārkliņš. Tomēr tas tiek darīts tikai tik daudz, cik tehnoloģiski nepieciešams, lai produkts būtu sulīgs un tam būtu pietiekami daudz garšvielu. Šajā iekārtā no dažādām atsevišķām sastāvdaļām, piemēram, melnais pipars, ķiploks, eļļa, tomātu pasta, veido marinādi.
#30/36
Iekārta, kur marinē vistas gaļas produktus. Tajā ievieto, piemēram, stilbiņus vai spārniņus un pievieno marinādi. Marinēšanas laiks katrai porcijai ilgst 30 minūtes. Vienlaicīgi tiek marinēti 500-600 kilogrami vistas gaļas.
#31/36
Darbinieces tālāk saņem samarinēto produkciju un notiek fasēšana.
#32/36
Dienā cehā tiek samarinētas vairākas tonnas vistas gaļas produktu.
#33/36
Kopumā Putnu fabrikā Ķekava tiek izgatavoti aptuveni 25 dažādi marināžu veidi. Visvairāk pirktie produkti ir pusspārni Gardie un stilbi Pikantā marinādē, pēdējos gados pircēji iecienījuši arī Austrumu garšas, savukārt daļai tuvākas vietējo garšvielu salikumi. Uzņēmums regulāri izstrādā jaunus marināžu veidus, vienlaikus saglabājot arī klasiskās marinādes. Pircēji bieži vien prasa jaunas garšas, taču lielākais pieprasījums joprojām ir pēc klasiskajām marinādēm, stāsta I. Bikse. Katru gadu uzņēmums izstrādā vairākus jaunus produktus, vadoties no patērētāju mainīgajām vēlmēm, garšu tendencēm un palielinot izvēles iespējas iedzīvotājiem.
#34/36
Mēs izmantojam tikai Latvijā atzītu ražotāju garšvielas un detalizēti izvērtējam, kādas garšvielas iegādāties, saka N. Kārkliņš. Uzņēmums patlaban arī pievērš uzmanību e-vielu samazināšanai. Tehnoloģijas garšvielu zinātnē patlaban strauji attīstās, veidojot garšvielas no pēc iespējas dabīgākām izejvielām, stāsta I. Bikse.
#35/36
Kad gaļa ir samarinēta, to fasē ar iekārtas palīdzību, kas automātiski aizlīmē iepakojumu ar plēvi un izsūc gaisu un iepūš gāzi – tā saucamo aizsargatmosfēru, lai produkts nebojātos, norāda N. Kārkliņš.