Lai arī mazam uzņēmējam mūsdienās nemaz nav tik viegli izdzīvot, lizumniete Inita Jukse jau 18 gadus strādā savā nelielajā kafejnīcā-veikalā un piedāvā klientiem gan paēst, gan arī iegādāties līdzņemšanai gaļas ēdienus, salātus, kūkas, cepumus un citus kārumus, vēsta reģionālais laikraksts Dzirkstele.
I.Jukse pavārmākslu apguvusi no savas mammas Intas, kura kādreiz Lizuma bārā bija galvenā saimniece. «Tā apguvu pašus pamatus un tiku iedresēta pie kāzu un bēru galdiem. Tagad tas viss, protams, ļoti noder,» stāsta Inita. Juku laikos bijusi iespēja privatizēt patērētāju biedrības ēdnīcas ēku, kopā ar vēl vienu citu ģimeni to arī izdarījuši. «Pirmo gadu strādājām kopā, bet tad nolēmām darboties katrs atsevišķi. Kaimiņos ir kafejnīca, bet mums šeit vairāk ir kā veikals. Mēs orientējamies uz to, ka saimniecēm atvieglojam mājas soli uz jubilejām, pasākumiem, arī ikdienā. Pie mums var iegādāties dažādus kulinārijas un arī konditorejas izstrādājumus, kā arī pusfabrikātus, ko mājās atliek pašam vien pagatavot. Bet paēst var arī pie mums uz vietas, mums ir diezgan plaša ēdienkarte.» Inita atklāj, ka daudzi jautājot, kā Lizumā var blakus pastāvēt divas kafejnīcas, bet atbilde ir pavisam vienkārša – katrai kafejnīcai, katram uzņēmumam tomēr ir atrasta mazliet citādāka niša, kas ļauj pastāvēt un strādāt līdzās abiem.
«Produkciju gatavojam katru dienu. Turklāt šeit gatavojam tieši tāpat, kā to darām mājās. Mēs neliekam izstrādājumiem klāt neko tādu, ko pašas neēstu,» saka Inita. Iegādāties produkciju šurp brauc tirzmalieši, druvēnieši, lejasciemieši un sinolieši, protams, arī vietējie lizumnieši.
Nāk, protams, dažādas pārbaudes, mainās prasības. Inita atzīst, ka reizēm pārņem arī dusmas un šķiet, ka tiek prasīts neiespējamais, bet pēc tam apzinās, ka, izpildot prasības, pašiem ir daudz ērtāk strādāt. Viņa arī piekrīt, ka ēdināšana noteikti ir tā joma, kur visam tiešām jābūt kārtībā.