Eirozonas krīze rada risku Eiropai saskarties ar Pirmajam pasaules karam līdzīgu situāciju, pavēstījis bijušais Eirozonas valstu finanšu ministru grupas (Eirogrupas) vadītājs, Luksemburgas premjerministrs Žans Klods Junkers.
Sarunā ar Vācijas laikrakstu Der Spiegel Ž. K. Junkers norādīja, ka eirozonas vienotā valūta ir paredzēta, lai «kaltu mieru», tomēr patlaban pārāk daudzas Eiropas Savienības (ES) valstis atgriežoties pie reģionāla un nacionāla domāšanas veida.
Bijušais Eirogrupas vadītājs skaidroja, ka Vācijā ir jūtamas rētas, kuras cirtušas valsts ekonomiskās saites ar Grieķiju, savukārt Atēnās Angele Merkele tiekot attēlota nacistu uniformā. «Noskaņojums, kuru mēs uzskatījām par atstātu pagātnē, pēkšņi ir uzpeldējis,» sacīja Ž. K. Junkers.
Viņš atzina, ka pārspīlējot, tomēr ikviens, kurš tic tam, ka miera un kara jautājums Eiropā ir neatgriezeniski atrisināts, pieļauj milzīgu kļūdu. «Dēmoni nav patriekti. Tie ir tikai aizmiguši un to savulaik demonstrēja karš Bosnijā un Kosovā. Es esmu pārsteigs par to, cik ļoti līdzīgi apstākļi patlaban ir izveidojušies tam, kāda situācija valdīja Eiropā pirms simts gadiem [Pirmā pasaules kara priekšvakarā],» sacīja bijušais Eirogrupas vadītājs.
Ž. K. Junkers norādīja, ka arī pirms simts gadiem cilvēki līdzīgi ticējuši tam, ka Eiropā vairs nekad nebūs kara. «Kontinenta stiprākās valstis bija savstarpēji tik cieši saistītas, ka plaši izplatīts bija uzskats, ka tās vairs nespēj atļauties karot,» sacīja Luksemburgas premjers.
Bijušais Eirogrupas vadītājs arī pauda uzskatu, ka vienīgais veids, kādā Eiropa spētu nodrošināt savu ietekmi pasaulē, ir cieša integrācija starp kontinenta valstīm. «Gadsimta vidū Eiropā dzīvos tikai 7% no pasaules iedzīvotājiem savukārt, jau patlaban aptuveni 80% no zemeslodes ekonomiskās izaugsmes veido valstis, kas atrodas ārpus Eiropas. Vienota Eiropa ir vienīgā iespēja, kādā mēs spēsim nodrošināt to, ka pasaule mūs turpina ievērot,» sacīja Ž. K. Junkers.
Luksemburgas premjers arī norādīja, ka Eiropas valstis ir uzsākušas vairāku tālejošu reformu īstenošanu – Grieķijai izdevies noturēties eirozonā, radīti monetārās savienības glābšanas mehānismi, kā arī izveidota Eiropas banku savienība. Neskatoties uz to, Ž. K. Junkers pauda satraukumu par to, ka patlaban finanšu tirgos novērojams tikai īslaicīgs miers. Tāpēc būtu nepareizi tirgiem dot signālus, ka Eiropas valstis varētu pārskatīt savas pieņemtās reformas.