Finanšu tirgos kopš pandēmijas dziļākās bezcerības vērojams straujš cenu kāpums. Kopš vasaras atnākšanas gan šis kāpums ir rimis un izskatās, ka cenas atkal ir jauna virziena meklējumos.
Omu bojā kaut vai tas, ka pār ASV draud velties otrais pandēmijas vilnis. Finanšu tirgu tendenču vērotāji klāsta - tā kā turpmāko ekonomikas attīstības scenāriju diapazons ir plašs, straujas cenu svārstības augšup un lejup, visticamāk, turpināsies arī šā gada otrajā pusē.
"2020. gads it visos aspektos ir izaicinošs laiks ieguldījumu veikšanai. Ir pagājuši vien seši mēneši, bet mēs jau esam piedzīvojuši vienu no vēsturiski visstraujākajiem un dramatiskākajiem tirgus kritumiem, kuru nomainīja netipiski straujš aktīvu cenu pieaugums.
Kustības, kas parasti aizņem vismaz dažus gadus, 2020. gadā norisinājās vien dažu mēnešu laikā. Tirgus situācijai kļūstot aizvien svārstīgākai, pietiek pat ar pāris dienām, lai šķietami izdevīgs ieguldījums izrādītos kļūmīgs un otrādi," notiekošo raksturo "Luminor" Ieguldījumu pārvaldes vadītājs Atis Krūmiņš.
Kā pa tumsu
Viņš izceļ, ka visu 2020. gadā vēl vairāk sarežģījot tas, ka investoriem lielā mērā jātaustās gluži kā pa tumsu. Esot ļoti daudz nezināmu riska faktoru, kas var pavērst situāciju vienā vai otrā virzienā. Attiecīgi - šie faktori radot jautājumus, uz kuriem pašlaik nav iespējams pārliecinoši atbildēt.
"Piemēram, neviens nezina, kā tālāk attīstīsies situācija ar Covid-19 atsevišķās valstīs vai pasaulē kopumā. Tāpat - vai nāksies noteikt jaunus ierobežojumus ar postošām ekonomiskajām sekām vai arī - ļaunākais jau ir aiz muguras? Cik ātri uzņēmumi spēs pilnībā atgūties no šīs krīzes un vai bankrotējušo uzņēmumu vietā uzradīsies jauni tirgus spēlētāji? Un pats galvenais – vai mūs sagaida pārmērīga piedāvājuma un sarukuša kopējā pieprasījuma izraisīta deflācija vai arī centrālajām bankām tomēr izdosies nodrošināt pietiekami daudz likviditātes, lai stimulētu inflāciju visā pasaulē? Šis ir būtisks jautājums, jo katrs no šiem scenārijiem prasa pilnīgi atšķirīgu pieeju ieguldījumu portfeļa veidošanai," skaidro "Luminor" speciālists.
Viņš arī norāda, ka pēdējā laikā varam novērot situāciju, kad ekonomistu un analītiķu prognozes salīdzinoši biežāk ir krietni "garām" izziņotajiem datiem. Patiesībā gan viņiem nevarot pārmest, jo pasaulē pēc koronavīrusa vairs nedarbojoties tās sakarības, uz kurām varēja paļauties "normālākos" ekonomiskajos apstākļos. Līdz ar to - prognožu izstrāde esot nopietni apgrūtināta.
Nogaidīt līdz skaidrībai
"Līdz šim tirgus, kuru stimulē likviditātes injekcijas no centrālajām bankām un būtisks privāto investoru pieplūdums, kā atbildi uz visiem šiem nepatīkamajiem jautājumiem piedāvā visoptimistiskāko nākotnes skatījumu. Nevēlamies spēlēt minēšanas spēli, bet gan balstīt savus lēmumus uz faktiem vai sliktākajā gadījumā - vismaz uz prognozēm ar augstu ticamības pakāpi par tā vai cita scenārija īstenošanos.
Taču tas, ko mēs šobrīd novērojam, liecina, ka nākotne, iespējams, nemaz nebūs tik rožaina, kādu to turpina zīmēt tirgus. Jo neskaidrāki ir apstākļi, jo vairāk emociju ietekmē tirgū svārstīsies cenas un jo haotiskāka kļūs to dinamika. Kopš 2018. gada sākuma, kad pasaules ekonomikas attīstības temps sāka palēnināties, cenu svārstību ātrums kopumā ir tikai pieaudzis, un svārstību amplitūda aizvien paplašinās.
Šādas "šūpoles" finanšu sistēmu padara nestabilāku un vieglāk ievainojamu. Tāpēc nevar izslēgt, ka nākamajos mēnešos cenu svārstības kļūs krasākas par nesen novērotajām. Mūsuprāt, šādos apstākļos visoptimālākais risinājums ir nogaidīt līdz rodas lielāka skaidrība pat, ja beigās izrādīsies, ka dažas iespējas palaistas garām un daļa potenciālās peļņas tā arī nav iegūta. Jāatgādina, ka 2019. gads bija izcils gads, kad pieaugums atsevišķos akciju tirgos pārsniedza 40 % un cenas kāpa gandrīz vai katru dienu. Bet 2020. gada martā aptuveni mēneša laikā zaudējumi izdzēsa ne tikai šo pieaugumu, bet pat vairāk," piesardzīgs ir A. Krūmiņš.
Jau tagad iepauzē
Eksperts arī vērš uzmanību uz to, ka augšupeja, ko vairums finanšu aktīvu uzrādījuši kopš marta beigām, jau jūnija sākumā palēninājās. Turklāt kopš tā laika vairums vadošo pasaules akciju indeksu ir palikuši visai ierobežotā diapazonā. Divi galvenie iemesli, kuru iespaidā kāpums akciju tirgū vismaz pagaidām ir apstājies, esot straujš jaunu Covid-19 gadījumu pieaugums ASV un Federālo rezervju sistēmas (FRS) lēmums apturēt pasākumus papildu likviditātes nodrošināšanai.
Proti, masu pasākumi, masku nelietošana vai citi mazāk zināmi iemesli noveduši pie tā, ka lielākajos ASV dienvidu štatos, piemēram, Teksasā, Floridā un Kalifornijā, strauji pieaudzis jaunu saslimšanas gadījumu skaits, kas var liecināt par otrā koronavīrusa viļņa sākšanos ASV. Tās ir ļoti satraucošas ziņas arī finanšu tirgiem, jo īpaši, ja šajos štatos atkal nāksies ieviest pārvietošanās ierobežojumus.
Taču gluži tāpat kā šā gada februārī, kad, neskatoties uz daudzajām pazīmēm par Covid-19 epidēmijas iespējamo izplatīšanos no Ķīnas visā pasaulē, akciju tirgos viens pēc otra krita vēsturiskie kāpuma rekordi, arī šodien akciju tirgus dalībnieki pagaidām uzskata, ka tā ir īslaicīga un atrisināma problēma. Viņu optimismu veicinot divi faktori – jaunu nāves gadījumu skaits būtiski nepieaug un situācija Ņujorkā – štatā ar vislielāko saslimšanu skaitu pirmā slimības viļņa laikā – šobrīd ir stabila, bez būtiska saslimšanu lēciena.
Uzmanība arī peļņai
"Līdz ar finanšu sistēmas stabilizāciju, investoru optimisma atjaunošanos un akciju cenu pieaugumu arī ASV FRS vairs tik dāsni neizdāļā līdzekļus no fondiem ārkārtas gadījumiem un necenšas ietekmēt tirgus darbību. Centrālo banku nodrošinātā likviditāte bija galvenais faktors, kas sekmēja akciju cenu pieaugumu pavasarī. Tāpēc nav pārsteigums, ka bez jaunu naudas līdzekļu pieplūduma pieprasījums pēc riska aktīviem jūnijā nebija tik liels kā iepriekš," piebilst A. Krūmiņš un izceļ, ka papildus pozitīvām vai negatīvām ziņām par Covid-19 izplatību, centrālo banku stimuliem un makroekonomiskajiem rādītājiem, ļoti svarīgs faktors jūlijā būšot arī uzņēmumu peļņa.
Proti, uzņēmumi beidzot publicēs savus 2020. gada otrā ceturkšņa finanšu rezultātus, kas ļaus precīzāk noteikt ierobežojumu negatīvo ietekmi uz to ieņēmumiem un peļņu, un arī šo rādītāju uzlabošanos pēc ierobežojumu atcelšanas. Iespējams, tiks sniegtas arī norādes par plāniem šā gada otrajai pusei.
"Portfeļos mēs izmantojām tirgus svārstības jūnija otrajā pusē, lai nedaudz samazinātu brīvo naudas līdzekļu apjomu un palielinātu ieguldījumus gan akcijās, gan obligācijās. Šī rīcība būtiski nepaaugstināja portfeļu kopējo riska līmeni, jo daļēji veicām rotāciju no sektoriem, kurus vairāk ietekmē ekonomikas cikls, uz stabilākiem ieguldījumiem, piemēram, veselības aprūpe, Šveice, ASV akcijas ar mazāku svārstīgumu un "kvalitatīvi" uzņēmumi ar stabilākām bilancēm.
Iegādājoties obligācijas, mēs devām priekšroku valsts obligācijām, jo tā varētu būt, iespējams, vienīgā aktīvu kategorija ar cenas pieauguma potenciālu būtiskas tirgus korekcijas gadījumā. Tas tā var būt, arī pateicoties centrālo banku iepirkumiem," atklāj "Luminor" Ieguldījumu pārvaldes vadītājs.