Šogad daudzu pasaulē plašāk izmantoto izejvielu cena ir atkāpusies no savas pagājušā gada virsotnes. Biržas cenu izmaiņu cipari sevišķi neiepriecinoši šoreiz izskatās šokolādes mīļotājiem. Tas tādēļ, ka kakao cena preču biržā kopš šā gada sākuma ir palēkusies jau par trešo daļu līdz augstākajam līmenim vismaz četros gadu desmitos. Turklāt ticams izskatās vēl tālāks šīs šokolādes ražošanā izmantotās pārtikas izejvielas cenas pieaugums.
Pieprasījums pēc šokolādes paliek spēcīgs. Savukārt kakao piedāvājums klibo, ko pastiprina sliktu laika apstākļu prognozes, lai iegūtu labu šīs izejvielas ražu Rietumāfrikā.
Aptuveni par ceturto daļu kopš gada sākuma palielinājusies vēl cukura cena. Arī cukurs ir ierasta šokolādes produktu sastāvdaļa. Tādēļ kopumā var mēģināt prognozēt, ka izveidojies labs pamats tam, lai vismaz šokolādes un daudzu citu saldumu cena saglabātos augsta.
Raža slikta, pieprasījums liels
Rietumāfrikas reģiona audzētāji ir atbildīgi par 70% no visa pasaules kakao pupiņu piedāvājuma. Pasaulē lielākā kakao pupiņu ieguvēja ir Kotdivuāra, aiz kuras šajā ziņā seko Gana. Vairāki izejvielu eksperti agrāk vērsuši uzmanību uz to, ka šajās valstīs ir novecojušas kakao pupiņu koku plantācijas, kas neesot pietiekamos apjomos atjaunotas. Tādējādi arī radušās grūtības laicīgi un pietiekamos apjomos kāpināt šīs izejvielas piedāvājumu.
Tāpat nupat ASV meteorologi nākuši klājā ar atzinumu, ka šogad materializējies tā saucamais El Nino meteoroloģiskais fenomens, par ko tiek saukta straujāka Klusā okeāna virsmas temperatūras sasilšana. Tam savukārt var būt milzīga ietekme uz nokrišņiem dažādās pasaules malās, vienkāršojot – sausums vienā pasaules malā un pārmērīgas lietusgāzes otrā.
Jau rakstīts, ka bažas ir, ka šis pasaules ekonomikai varētu būt pats dārgākais El Nino cikls, kopš meteorologi vispār tam sākuši sekot līdzi. Bloomberg Economics modelējis, ka iepriekšējie El Nino būtiski ietekmējuši globālo inflāciju. Proti, enerģijas cenām tas palīdzējis pievienot 3,9 procentpunktus un naftas cenai - 3,5 procentpunktus.
Savukārt šokolādes piedāvājuma puse paliek spēcīga, kur tās mīlētāju pūļi ir parādījušies gan Ķīnā, gan Indijā. Proti, ja agrāk šajās valstīs šokolāde tika uzskatīta par kādu grūti pieejamu greznību, tad tagad tas tā vairs nebūt nav. Notiekošais kārtējo reizi rāda, ka ēšanas paradumu globalizācijai ir sava cena – sevišķi attiecībā uz pārtikas izejvielām, kas lielā apmērā var tikt izaudzētas vien atsevišķos mūsu planētas reģionos. Kakao malšana, kas tiek uzskatīta par šokolādes pieprasījuma barometru, pagājušajā gadā gan Āzijā, gan Eiropā sasniedza rekordu, liecina The Walls Street Journal (WSJ) apkopotā informācija.
Visu rakstu lasiet 11.jūlija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!
Abonē arī digitāli!