Zviedrijas mēbeļu ražotājs IKEA pagājušā gadsimta 70-jos un 80-jos gados izmantojis Austrumvācijas politisko ieslodzīto darbaspēku, lai ražotu dīvānus, atsaucoties uz Vācijas medijiem, vēsta The Local.
Bijušā Austrumvācijas drošības dienesta Stasi arhīvā atrastie dokumenti liecina, ka Zviedrijas mēbeļu ražotājs esot aktīvi sadarbojies ar Austrumvācijas varasiestādēm. Tā, piemēram, IKEA populārais Klippan dīvāns tika izgatavots ražotnē, kas atradās pie cietuma Valdheimā. IKEA Austrumvācijā bija izvietojusi 65 ražotnes, kurās tika izgatavotas mēbeļu daļas.
Politisko ieslodzīto darbaspēka izmantošana mēbeļu ražošanai cietumā esot bijusi ierasta parādībā, Vācijas raidsabiedrībai WDR stāstījis Valdheimas cietuma bijušais vadītājs.
Savukārt bijušais ieslodzītais – Oto Klārs, kurš tika arestēts pēc viņa nesekmīgā bēgšanas mēģinājuma uz Rietumvāciju – norādīja, ka ražotnē, kas atradusies pie Naumburgas cietuma esot bijuši «nožēlojami» darba apstākļi.
Db.lv jau vēstīja, ka atklātībā parādījušies fakti, ka IKEA dibinātājs Ingvars Kamprads aktīvi darbojies Zviedrijas nacistu kustībā, kurai palīdzējis piesaistīt jaunus biedrus.
Grāmata vēsta, ka I. Kamprads esot saglabājis kontaktus ar nacistu kustības līderi Pēru Engdālu vēl ilgi pēc tam, kad beidzās Otrais Pasaules karš un tika sagrauts Ādolfa Hitlera režīms.