Lietuvas valsts enerģētikas grupas "Ignitis grupe" atjaunojamās enerģijas uzņēmums "Ignitis Renewables" Latvijā līdz 2030.gadam plāno īstenot atjaunojamās enerģijas projektus ar 1,8 gigavatu (GW) jaudu, intervijā aģentūrai LETA sacīja "Ignitis Renewables" vadītāja Latvijā Baiba Lāce.
Viņa norādīja, ka projekti Latvijā šobrīd ir dažādās attīstības stadijās - ir tādi, kur ir sākta būvniecība, kā arī ir projekti, par kuriem vēl notiek sākotnējā izpēte un tiek vērtēts attīstības potenciāls.
Kopējais investīciju portfelis, kas līdz 2030.gadam ir atvēlēts Latvijā atjaunojamās enerģijas projektu attīstībai, ir apmēram 700 miljoni eiro.
"Kopējais investīciju portfelis ir orientējošs lielums, jo, mainoties parku aprisēm, attiecīgi var mainīties arī investīciju portfelis," piebilda Lāce.
Viņa minēja, ka būvdarbi ir sākti Stelpes saules enerģijas parka izveidošanā Bauskas novadā. Šis parks sastāvēs no diviem atsevišķiem objektiem, kuri atrodas Bauskas novada Stelpes un Bārbeles pagastā, un kopējā jauda ir plānota 145 megavati (MW). Būvdarbu pabeigšana plānota 2025.gada rudenī.
Būvdarbi ir sākti arī Vārmes saules enerģijas parka izveidošanai, kas atrodas Kuldīgas novada Vārmes pagastā. Kopējā ražošanas jauda paredzēta 93,5 MW, un elektrības ražošanu plānots sākt nākamā gada otrajā pusē.
Saules enerģijas ražošanas parka iecere tiek izskatīta Tukuma novadā. Būvniecības potenciālais sākums plānots šā gada nogalē vai nākamā gada sākumā.
Lāce sacīja, ka "Ignitis Renewables" stratēģijas pamatā ir hibrīdparku attīstīšana, kur būs apvienoti saules un vēja parki, bet tiek izskatīta arī enerģiju uzkrājošo tehnoloģiju pievienošana. Tādēļ topošo saules parku tuvumā tiek vērtētas iespējas būvēt un attīstīt vēja enerģijas parkus un pašlaik notiek ietekmes uz vidi izvērtēšanas process.
"Šobrīd precīzs izbūvējamo vēja elektrostaciju skaits un novietojums vēl nav zināms, jo tas tiks vērtēts ietekmes uz vidi novērtējuma procesā. Skatīsimies atbilstoši ietekmes uz vidi novērtējuma rezultātiem labākos elektrostaciju modeļus, izvietojumu un attiecīgi kopējo parka jaudu," teica "Ignitis Renewables" vadītāja Latvijā.
Divas vēja enerģijas projektu ieceres šobrīd tiek skatītas Saldus novadā, kur ietekmes uz vidi novērtējuma process ir jau pabeigts. Darbi pie vēja parku būvniecības potenciāli varētu sākties nākamajā gadā. Abu parku kopējā ražošanas jauda ir plānota līdz 270 MW, stāstīja Lāce.
Savukārt Latgales reģionā "Ignitis Renewables" attīsta trīs vēja parku ieceres - Krāslavas, Balvu un Ludzas novadā. Visiem projektiem ir sākts ietekmes uz vidi novērtējuma process un notikušas sākotnējās apspriešanas, taču visi šie parki atrodas Aizsardzības ministrijas iezīmētajā sarkanajā zonā. Tajā ministrija ir noteikusi aizliegumu attīstīt vēja parkus līdz 2027.gadam, jo tas būtiski var traucēt valsts aizsardzības uzdevumu veikšanu.
Jautāta, kāda būs tālākā rīcība ar šiem projektiem, Lāce sacīja, ka ietekmes uz vidi novērtējumus ir plānots pabeigt. "Mēs plānojam virzīties tālāk, lai mūsu projekti tajā brīdī, kad ir atrasti tehnoloģiskie risinājumi, būtu stadijā, kad ir darāmi pēdējie darāmie darbi, lai projekts realizētos," sacīja "Ignitis Renewables" vadītāja Latvijā.
Savukārt jautāta, vai uzņēmums ir gatavs arī tam, ka ietekmes uz vidi novērtējuma, kura sastāvdaļa ir arī sabiedriskā apspriešana ar vietējiem iedzīvotājiem, rezultātā kādas no iecerēm var tikt arī nobremzētas, Lāce atbildēja: "Atjaunīgo energoresursu projektos vienmēr ir jābūt atvērtiem visa veida izaicinājumiem. Mēs pieļaujam iespēju, ka kaut kādos brīžos risinājumi nebūs tūlītēji, projekta attīstīšana var aizkavēties, ieviešanas ilgums var būt garāks, varbūt nepieciešamība mainīt projektos kādas būtiskas lietas un meklēt risinājumus. To mēs viennozīmīgi pieļaujam".