Investoriem, kuri novērtē regulāru un biežu naudas plūsmu, kā arī pārredzamu dividenžu politiku, AS DelfinGroup ir ļoti uzticams dividenžu akciju kandidāts, secina viens no Igaunijas atpazīstamākajiem investīciju blogeriem Mertens Kress (Märten Kress).
M. Kress savā blogā norāda1, ka Baltijas biržās ir salīdzinoši maz uzņēmumu, kas maksā dividendes biežāk nekā reizi gadā, un Latvijas uzņēmums DelfinGroup ir viens no tiem. Iepriekšējos gados uzņēmums dividenžu izmaksu ir organizējis tā, lai akcionāri varētu baudīt dividendes četras līdz sešas reizes gadā. Tas veidojas tāpēc, ka DelfinGroup vienā vai vairākās daļās izmaksā gada dividendes un reizi ceturksnī veic ārkārtas dividenžu izmaksu.
Pastiprinātu interesi par DelfinGroup izraisa tas, ka no 2023. gada 22. maija līdz 2. jūnijam notiek DelfinGroup akciju publiskais akcionāru piedāvājums un tā laikā uzņēmuma akcijas tiek piedāvātas ar 10 % atlaidi.
Izvērtējot DelfinGroup akciju publiskā akcionāru piedāvājuma nosacījumus, kā arī uzņēmuma biznesu un finanses, M. Kress secina, ka tas ir uzskatāms par “saprātīgu piedāvājumu, jo riski un atdeves potenciāls šķiet samērā labi līdzsvaroti”.
DelfinGroup akcionāru publiskā piedāvājuma prospekts tika iesniegts 2023. gada 17. maijā. Iepriekšējo 12 mēnešu laikā uzņēmums ir izmaksājis dividendes 0,121 eiro par akciju, no kurām 0,0552 eiro ir ikgadējā dividenžu izmaksa un 0,0658 eiro ceturkšņa dividenžu maksājumu kopsumma. Pamatojoties uz publiskā piedāvājuma cenu 1,35 eiro par akciju, dividenžu ienesīgums ir 9,0 %.
“No dividenžu investora viedokļa skaidra dividenžu politika un biežie dividenžu maksājumi šķiet diezgan pievilcīgi. Tomēr jāņem vērā, ka dividenžu izmaksa nekādā gadījumā netiek garantēta. Dividenžu politikā ir skaidri noteikts, ka dividenžu izmaksas ir atkarīgas no uzņēmuma finanšu rādītājiem,” savā analīzē pauž M. Kress.
DelfinGroup biznesa modeli M. Kress raksturo kā finanšu starpniecību ar vienkāršu biznesa loģiku: aizņemtajam finansējumam jāsedz gan iespējamie kredīta zaudējumi un aizņemto līdzekļu izmaksas, gan arī uzņēmuma darbības izdevumi. DelfinGroup dažādu patēriņa kredītu izsniegšanai izmanto gan savu kapitālu, gan obligāciju emisijas ceļā iegūto finansējumu un no kolektīvā finansējuma platformām (piemēram, Mintos) piesaistītos aizdevumus. Daļa līdzekļu tiek novirzīti arī lietotu priekšmetu iegādei, kas pēc tam tiek pārdoti tālāk, izmantojot tiešsaistes platformu vai lombardu tīklu.
Izvērtējot DelfinGroup biznesa modeli, M. Kress investoriem iesaka sekot līdzi trim šī uzņēmuma biznesa rādītājiem: kredītportfeļa pieaugumam, kredītportfeļa kredītkvalitātei (cik liels ir kavēto kredītu īpatsvars) un peļņas maržas izmaiņām.
Šā gada pirmā ceturkšņa beigās uzņēmuma kredītportfelis sasniedza 73,5 miljonus eiro. Pirms gada kredītportfeļa apjoms bija 48 miljoni eiro. Tātad gada laikā tas palielinājies par iespaidīgiem 53 %. Uzņēmums arī paziņojis par ambīcijām līdz 2025. gada beigām palielināt kredītportfeli līdz 100 miljoniem eiro. “Šobrīd izskatās, ka uzņēmums pretim šim mērķim virzās ar paātrinātu izaugsmes ātrumu,” atzīst M. Kress. Pie tam viņš secina, ka arī uzņēmuma kredītportfeļa kvalitāte laika gaitā ir uzlabojusies.
Mertens Kress ir bijis ilggadējs pensiju fondu līdzekļu pārvaldnieks, investīciju blogeris un virtuālā virtuālo investīciju kluba Miljoniklubi dibinātājs. Viņa investīciju blogs www.dividendinvestor.ee ir senākais Igaunijā un ir atzīts par informatīvāko investīciju blogu Igaunijā. M. Kress ir arī viens no MagInvest dibinātājiem, kas ir pirmais grāmatvedības uzņēmums Igaunijā, kurš koncentrējas uz investīciju uzskaiti. M. Kress ir arī ilggadējs Igaunijas biznesa laikraksta Äripäev apmācību partneris un regulāri vada vebinārus par investīciju tēmām.