Gladiola ir kā puķu karaliene, bet tajā pašā laikā ļoti plastiska kultūra, kas labi aug dažāda sastāva augsnēs, piedod audzētājiem dažādas mēslošanas kļūdas, spēj izturēt gan pārmērīgu sausumu, gan paaugstinātu augsnes mitrumu. Gladiolas jau gandrīz 40 gadus ir novadnieka, 12.Saeimas deputāta Gunāra Kūtra mīļākie ziedi – viņa kolekcijā ir 308 šķirņu gladiolas, vēsta reģionālais laikraksts Alūksnes Ziņas.
«Atminos, ka Rīgā pirms tiem daudzajiem gadiem apmeklēju gladiolu izstādi un sirsnīgi parunājos ar selekcionāru Aldoni Vēriņu. Tas laikam bija klikšķis, ka man arī vajag gladiolas! Tolaik nebija tādu iespēju kā šodien – sev vēlamās gladiolu šķirnes varēja nolūkot tikai šādās izstādēs vai A.Vēriņa, vēlāk arī citu selekcionāru izdotajos gadskārtējos katalogos,» atminas G.Kūtris.
Tā pamazām veidojās kolekcija, gadā iepērkot 10 līdz 20 jaunas šķirnes. Šobrīd G.Kūtrim ir 308 šķirņu gladiolas, Latvijā audzē aptuveni 1000 šķirnes. Lielākā daļa kolekcijas aug un zied G.Kūtra vecāku Valijas un Vilmoņa māju Drīzuļi pagalmā Liepnas centrā, aptuveni 30 šķirnes – G.Kūtra mājās Babītes novadā. «Liepnā vecākiem pamazām samazinās apstrādājamā zemes platība – jaunāks jau neviens nekļūst, tādēļ man ir jāapzinās savas iespējas un viņu varēšana, jo ikdienā viņi laista un ravē manas gladiolas, es tās stādu un novācu,» saka G.Kūtris.
Stādot viņš rūpīgi izliek atzīmes, lai nesajuktu šķirnes. Īpašu uzmanību velta arī gladiolu vairsīpoliņu novākšanai un stādīšanai. «Mazos vairsīpoliņus šķiroju pa šķirnēm, katru savā kastītē, jo tiem ir ciets apvalks un tos var uzglabāt ilgāk nekā gadu. Pavasaros, stādot vairsīpoliņus, cieto apvalku ir vēlams pārplēst, pretējā gadījumā paiet ilgs laiks līdz ziedēšanai. Kad jūtu, ka kāda no šķirnēm var pazust, ieberu kastītē vairsīpoliņus priekšdienām. Dārzā atsevišķā dobē esmu sasējis tikai vairsīpoliņus – ja tos iestāda agri pavasarī un pārkniebj cieto apvalku, tie pat pirmajā gadā var raisīt ziedu, ja ne – otrajā noteikti» saka G.Kūtris.
Gladiolas sīpolam kļūstot vecākam, tas sāk izvirst, sīpolam augšā veidojas jaunais sīpols un vecais aizņem arvien vairāk vietas. «Ja šķirne izvirst, tad arī jaunais sīpols var nedot kvalitatīvu ziedu – šāds sīpols jāaizstāj ar jaunu. Pieļauju, ka nākamgad man daudzām šķirnēm būs jāsēj vairsīpoliņi,» viņš saka. Latvijas klimatiskajiem apstākļiem liels risks ir no ārvalstīm atvestie gladiolu sīpoli, jo ļoti bieži neieaug.
G.Kūtris atklāj, ka gladiolu audzēšanā neiegulda lielus finanšu līdzekļus. «Ja nopērc vienu lielo šķirnes sīpolu, ir risks, ka tas var neizaugt, tādēļ es no katalogiem sūtu mazākus sīpolus, kas parasti paciņā ir vismaz divi. Bieži esmu sūtījis vairsīpoliņus šķirnēm, kas patīk, bet kur nevar iegūt lielos sīpolus - vairsīpoliņi paciņā ir apmēram desmit. Sākumā man patika tīro krāsu gladiolas, kam ir vienkrāsaini ziedi, vēlāk – visas pārējās».
Plašāk lasiet 4.spetembra laikrakstā Alūksnes Ziņas.