Kā liecina autora apkopotie pašvaldību noteikumi par bērna piedzimšanas pabalsta lielumu, tad Gulbenes novadā šogad tie būs 700 eiro, bet no valsts budžeta izmaksātais bērna piedzimšanas pabalsts ir tikai 421,17 eiro. Savukārt Valkas novadā pabalsts ir vien 75 eiro pirmajā gadā.
Dienas Biznesa 12. decembra numurā tika analizēti dzimstības veicināšanas finanšu instrumenti aplūkojot, cik liela nozīme ir maternitātes, paternitātes, bērna kopšanas, vecāku pabalstu un bērna piedzimšanas pabalstiem.
Atgādināsim, ka valsts noteiktais bērna piedzimšanas pabalstu nav mainīts pēdējos 14 gadus. Pat vairāk. Parex politisko orģiju krīzes laikā (2009.g.), nauda Parex klientu glābšanai tika atrasta ievērojami samazinot valsts noteikto bērna piedzimšanas pabalstu. Tā laika valdībai (ministru uzvārdi nav valsts noslēpums) Parex klientu labklājība bija daudz, daudz svarīgāka par Latvijas nākotni un dzimstību Latvijā. Salīdzinot ar 2006. gadu, pat pašlaik, bērna piedzimšanas pabalsts ir tikai 71% līmeni no pabalsta vidējā apjoma, kādas tas bija 2006. gadā. 2006. gadā bērna piedzimšanas pabalsts bija 4,6 minimālo mēnešalgu lielumā. Joprojām bērna piedzimšanas pabalsts ir 421,17 eiro, bet minimālā mēnešalga no 2024. gada pirmā janvāra jau ir 700 eiro. Šogad bērna piedzimšanas pabalsts ir ievērojami mazāks par minimālo mēnešalgu.
Iespējams, ka politiskā līmenī radās aizdomas, ka šāda politika varētu drusku kaitēt to partiju reputācija, kuras ieilgstoši uzdevās par nacionālām, it kā latviešu tautas interešu paudējām utt. Izeja tika atrasta pārliekot atbildību par bērna piedzimšanas pabalstiem no Saeimas un valdības puses uz pašvaldībām. Līdz ar to pašvaldībām ir uzdots (bez jebkādas finansiāla atbalsta no valsts budžeta puses) noteikt vienreizēju pabalstu ģimenei sakarā ar bērna piedzimšanu.
No valsts puses nekas nav reglamentēts, vienam no vecākiem (dažreiz tikai jaundzimušajam bērnam) ir jābūt deklarētam attiecīgajā pašvaldībā. Katrā pašvaldībā ir jābūt pabalstam un noteikumiem kā to saņemts. Cik pabalsts būs liels, kā un kam to izmaksā, to nosaka katra pašvaldība. Pašvaldību pabalsts ģimenei sakarā ar bērna piedzimšanu ir ļoti atšķirīgs dažādās pašvaldībās. Vispirms, pašvaldības var brīvi noteikt, cik ilgs laiks ir jānodzīvo (jābūt deklarētiem) vecākiem attiecīgajā pašvaldībā, lai pretendētu uz pabalstu.
Augšdaugavas, Ādažu, Balvu, Bauskas, Dienvidkurzemes, Dobeles, Jēkabpils, Krāslavas, Ķekavas, Liepāja Limbažu, Līvānu, Madonas, Olaines, Rēzeknes, Siguldas, Smiltenes un Tukuma novados kā arī Ventspilī, Daugavpilī un Rīgā nav noteikts minimālais deklarēšanās ilgums. Pietiek ar to, ka bērns vai viens no vecākiem bērna piedzimšanas laikā ir deklarējies attiecīgajā pašvaldībā. Jūrmalā un Talsu novadā noteikts pabalsts (bet mazāks) tiks piešķirts arī tad, ja viens vai abi vecāki pašvaldībā bija deklarējušies īsāku laiku par noteikto. Savukārt 19 pašvaldībās (Aizkraukles, Alūksnes, Ludzas, Salaspils, Gulbenes, Kuldīgas, Ogres, Ropažu, Saulkrastu, Valkas, Valmieras, Cēsu, Jelgavas, Mārupes, Preiļu, Saldus, Varakļānu un Ventspils novados, kā arī Rēzeknē), ja abi vecāki būs deklarējušies attiecīgajā pašvaldībā, bet īsāku laiku par prasīto, tad pabalsta lielums būs apaļa nulle.
Visu rakstu lasiet žurnāla Dienas Bizness 2.janvāra numurā!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.
Meklē arī lielākajās preses tirdzniecības vietās!