Lietuva nesekos Latvijas piemēram, kad pirms dažiem gadiem, sabrūkot bankai Parex, Latvijai vajadzēja lūgt palīdzību Starptautiskajam Valūtas fondam. Tā sacījusi Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.
«Nešaubos, ka Lietuva ir spējīga pati tikt galā. Šī banka Lietuvas banku sistēmā aizņem vien desmito daļu. Gan valdībai, gan Lietuvas Bankai ir pietiekami līdzekļu, lai sniegtu garantijas visiem Lietuvas noguldītājiem - ne tikai Snoras [noguldītājiem] - par esošo apdrošināšanas summu 350 tūkstošiem litu (71,4 tūkstoši latu),» skaidroja Grībauskaite.
Viņa arī paudusi atbalstu valdības rīcībai, lemjot par piektās pēc aktīvu apmēra lielākās komercbankas Lietuvā Snoras nacionalizēšanu. Bankas nacionalizācija «palīdzēja apturēt nekaunīgu uzbrukumu Lietuvas banku sistēmai un tās iedzīvotāju interesēm», tā viņa.
Grībauskaite uzsvērusi, ka Snoras rīcība, atmazgājot lielas naudas summas, bijis apzināts uzbrukums Lietuvas banku sistēmai.
«Es pilnībā atbalstu Lietuvas Banku un valdību Snoras akciju pārņemšanā valsts īpašumā,» viņa ceturtdien atzina žurnālistiem pēc tikšanās ar premjerministru Andri Kubiļu, finanšu ministri Ingrīdu Šimonīti un Lietuvas Bankas vadītāju Vitu Vasiļausku. Sanāksmē amatpersonas apsprieda situāciju saistībā ar banku Snoras.
Lietuvas prezidente uzsvēra, ka bankas nacionalizēšana veikta operatīvi, Lietuvas Bankas un valdības lēmumi bijusi nepieciešami un pieņemti savlaicīgi.
«Tas ir pats lētākais veids, kā valsts var aizsargāt visu Lietuvas banku sistēmu un Lietuvas iedzīvotāju īpašumu,» norādīja Grībauskaite
«Es aicinu arī Seimu pēc iespējas ātrāk pieņemt visu likumu paketi, kas nepieciešamas valdībai, lai pilnībā nodrošinātu banku sistēmas stabilitāti un cilvēku interešu ievērošanu. Esmu gatava to parakstīt nekavējoties,» teica Lietuvas prezidente. Seims šos likumus izskata ceturtdien.
Lai gan Grībauskaite uzsvēra, ka Lietuva ir gatava garantēt Lietuvas noguldītājiem, ka ieguldījumi Snoras netiks zaudēti, Lietuvas prezidente pauda personīgo viedokli, ka Snoras rīcība, atmazgājot lielas naudas summas, bija apzināts uzbrukums valsts banku sistēmai.
«Fakti, kas liecina par to, ka šīs nedēļas sākumā divu dienu laikā ievērojami palielinājās naudas aizplūšana no Lietuvas, pierāda, ka uzbrukums bija apzināts,» secināja Grībauskaite.
Viņa arī apgalvoja, ka Snoras nacionalizācija neietekmēs negatīvi Lietuvas novērtējumu starptautiskajos tirgos un valsts iespējas aizņemties.
«Tam būs pat ļoti pozitīva ietekme, tieši tādēļ, ka tā nav sistēmas problēma. Tā ir vienas bankas noziedzīga darbība,» teica Lietuvas prezidente.
Lietuvas centrālā banka trešdien nolēma līdz pirmdienai apturēt Snoras darbību un atcelt valdi, bet valdība pēc centrālās bankas ieteikuma nolēma pārņemt Snoras akcijas.
Lietuvas centrālas bankas valde arī nolēma iecelt bankas pagaidu administratoru un piemērot pagaidu pasākumus bankas īpašuma aizsardzībai. Šāda lēmuma mērķis ir nodrošināt Snoras klientu un sabiedrības efektīvu aizsardzību un nostiprināt Lietuvas banku sistēmas stabilitāti. Pasākumi tiek veikti, ņemot vērā Snoras finanšu stāvokli, pēdējā laika tendences un centrālās bankas veiktās finanšu pārbaudes rezultātus. Pieņemot šo lēmumu, ņemtas vērā arī izmaiņas, kas notikušas pēdējo dienu laikā, skaidro Lietuvas centrālā banka.
Centrālā banka konstatējusi, ka Snoras aktīvi varētu būt mazāki nekā bankas saistības, bet prokuratūra sākusi pirmstiesas izmeklēšanu saistībā ar Lietuvas Bankas sniegto informāciju.
Pērnā gada beigās 68,1% Snoras akciju īpašnieks bija Krievijas uzņēmējs Vladimirs Antonovs, bet 25,31% Snoras akciju piederēja bankas līdzšinējam valdes priekšsēdētājam Raimondam Baranauskam.
Snoras akcijas kotē Viļņas biržas Oficiālajā sarakstā.
Snoras grupā ietipst arī finanšu pakalpojumu kompāniju grupa Finasta, līzinga kompānija Snoro lizingas, mediju kompānija Snoro media un kompānija Snoro Investment Management, kurai ir meitasuzņēmums Igaunijā Real Estate Investment Management.
Snoras arī pieder nedaudz vairāk nekā 60% Latvijas Krājbankas akciju.
Lēmums par darbības apturēšanu attiecas tikai uz banku Snoras, bet ne tās meitasuzņēmumiem.