2012. gada martā darbu sāks 15 milj. eiro vērtā SIA Grannul Invest koģenerācijas stacija, kas, patērējot koksnes atlikumus ražos elektrību.
Tā varētu būt otrā šāda veida koģenerācijas stacija, kuru īsteno kāds Latvijā strādājošs kokapstrādes uzņēmums, kas koģenerācijas procesā iegūto siltumu izmantos industriāli – savu izstrādājumu ražošanai. Līdzīga tipa koģenerācijas stacijas projekts, tikai izmantojot citas tehnoloģijas, top netālu strādājošajā kokapstrādes SIA Vudlande, savukārt vēl daži kokrūpnieki domā, bet daži – spēruši pirmos soļus analogu projektu īstenošanā.
SIA Graanul Invest šo koģenerācijas procesā iegūto siltumu paredzējis izmantot kokskaidu granulu ražošanai nepieciešamās koksnes žāvēšanai. «Būvniecības darbi norit pusgadu un visu ieceru paveikšanai vajadzēs vēl aptuveni četrus mēnešus,» koģenerācijas stacijas izveides darba grafiku rāda SIA Graanul Invest izpilddirektors Mairis Reiziņš. Viņš uzsver, ka koģenerācijas staciju plānots iedarbināt jau nākamā gada martā.
«Kokapstrāde ir joma, kurā rodas dažādas koksnes atliekas, arī no mežizstrādes tirgū arvien vairāk ienāk zaru un pat celmu šķelda, kas būtībā ir izmantojama enerģētikā gan kā izejviela granulu ražošanai, gan arī galaprodukta – elektroenerģijas un siltuma – ražošanai,» skaidro M. Reiziņš. Viņš uzsver, ka granulu ražošana ir cieši saistīta gan ar enerģētiku, gan ar meža nozari. «No granulām ārzemēs ražo gan siltumu, gan elektrību un arī Grannul Invest eksporta tirgos – Somijā, Zviedrijā, Dānijā un nedaudz arī Vācijā – būtībā darbojas kā energoresursu piegādātājs,» skaidro M. Reiziņš.
Viņš atzīst, ka ārzemēs kokrūpnieki, arī granulu ražotāji nodarbojas ar elektrības ražošanu koģenerācijas stacijās, kas izmanto koksnes atliekas. «Ir daudz nezināmo par nākotni, tāpēc koģenerācijas stacijā ieguldītos līdzekļus iecerēts atpelnīt aptuveni 10 gadu laikā, taču atkarībā no situācijas šis termiņš var arī mainīties,» tā uz jautājumu par ieguldītā atpelnīšanas laiku atbild M. Reiziņš.