Volstrītā viņi to sauc par 9/15, kas ir finanšu versija 9/11 (11.septembris, kas vēsturē iegājis ar teroristu uzbrukumiem ASV).
Pagājušā gada 15.septembris bija diena, kad sabruka leģendārā ceturtā lielākā ASV investīciju banka Lehman Brothers, šokējot globālo finanšu sistēmu. Joprojām tiek diskutēts par to, kādēļ tika pieļauta Lehman Brothers bojāeja - ASV atbildīgās iestādes atteicās to glābt. Lehman Brothers nodarbināja aptuveni 25 tūkstošus cilvēku visā pasaulē.
«ASV bankas Lehman Brothers bankrots, krītošā naftas cena un globālās ekonomikas lejupslīde padara situāciju krietni haotisku un katra jauna diena var nest vai nu necerēti veiksmīgu kāpumu vai arī dramatisku akciju cenu kritumu. Līdz ar to investori visā pasaulē šobrīd ar drebošām rokām tuvojas saviem datoru ekrāniem. Arī Latvijā, » pagājušā gada 15.septembrī situāciju raksturoja LHV analītiķe Zane Tiltanova.
Kā norāda Bloomberg, Lehman Brothers «iegāza» pārāk lielā aizņemšanās un pārāk lielās investīcijas nekustamajā īpašumā. Tai bija 613 miljardus ASV dolāru liels parāds un tik daudz darījumu ar tik daudziem uzņēmumiem, ka bankrots izraisīja ķēdes reakciju, kuru valsts un citi Volstrītas uzņēmumi nebija paredzējuši. Varētu teikt, ka Lehman Brothers «iesaldēja» visas pasaules finanšu infrastruktūru.
Pēc Lehman Brothers sabrukuma sākās runas par to, kurš būs nākamais – kura no kādreiz varenajām finanšu institūcijām sekos Lehman Brothers kapā. Kandidātu bija daudz - Citigroup, Washington Mutual, Wachovia, RBS, Lloyds, HBOS un citi. Tam sekoja ziņas par apdrošinātāja American International Group Inc (AIG) grūtībām. Ja sabruktu arī AIG, vēl vairāk lielo Volstrītas firmu un banku, tostarp Goldman Sachs un Morgan Stanley, būtu apdraudētas.
Dažus vājos Lehman Brothers «upurus aprija» spēcīgākie konkurenti, bet lielāko daļu, arī AIG, glāba valdības. Piemēram, AIG ASV Valsts kase piešķīra 85 miljardus ASV dolāru lielu aizdevumu. Vienu no ASV lielākajām krājbankām Washington Mutual pārņēma JPMorgan Chase, Wachovia tagad ir daļa no Wells Fargo. Lehman Brothers pazuda, bet konkurentus Bear Stearns un Merrill Lynch pārņēma JPMorgan un Bank of America.
Viena no galvenajām mācībām pēc giganta Lehman Brothers sabrukuma - ir kļūdaini uzskatīt, ka institūcijas ir drošas tikai tāpēc, ka tās ir lielas. Piemēram, Nobela ekonomikas prēmijas laureāts Džozefs Stiglits (Joseph Stiglitz) gadu pēc Lehman Brothers sabrukuma norāda - ASV un daudzās citās valstīs bankas ir kļuvušas vēl lielākas. «Problēmas ir apjomīgākas nekā tās bija 2007.gadā pirms krīzes,» viņš novērtējis. Dž. Stiglita viedoklis sakrīt ar kādreizējā ASV Federālo rezervju vadītāja Pola Volkera (Paul Volcker) uzskatiem - viņš ieteicis prezidenta Baraka Obama administrācijai samazināt banku izmērus, kā arī ar Izraēlas bankas vadītāja Stenlija Fišera (Stanley Fischer) uzskatiem, kurš pagājušajā mēnesī ierosināja, ka valdības varētu vēlēties novērst finanšu institūciju pārmērīgu augšanu.
Lai gan ASV prezidents Baraks Obama vēlas nosaukt dažas bankas, piemēram, Bank of America un Ņujorkā bāzēto Citigroup, kā «sistēmiski svarīgas» un attiecināt uz tām stingrāku uzraudzību, viņa plāns tomēr nevarēs piespiest bankām sarauties vai vienkāršot to struktūru, norāda Bloomberg.
Vēl viena mācība pēc Lehman Brothers sabrukuma bija atalgojuma sistēmas pārskatīšana finanšu institūcijās, proti, Lehman un citās institūcijās baņķieriem bonusi tika maksāti, pamatojoties uz īstermiņa rezultātiem, kas ir lieliska augsne vieglprātīgam riskam.
Noslēgumā, jāpiebilst, ka ASV investīciju bankas sabrukums izrādījies pietiekami interesants, lai no tā iedvesmotos arī filmu veidotāji – BBC uzņēma filmu The Last Days of Lehman Brothers (Lehman Brothers pēdējās dienas), kurā atspoguļoti centieni glābt banku no bankrota.
Neesi abonents? Piesakies uz 2 nedēļu testa abonementu šeit!