"Alfa-Bank Ukraine" akcionāri Mihails Fridmans un Pjotrs Avens pagājušās nedēļas nogalē pauduši gatavību kapitalizēt banku par miljardu ASV dolāru, tomēr, ja valdība vai Centrālā banka lems par nepieciešamību nodot kontroli bankā valstij vai citam akcionāram, viņi ir gatavi ziedot savas akcijas Ukrainas valstij.
Tā teikts bankas līdzīpašnieka Mihaila Fridmana vēstulē Ukrainas Centrālās bankas vadītājam Andrijam Pišnijam, vēsta Ukrainas mediji.
"Mūsuprāt, privātās investīcijas ir labākais variants... Tajā pašā laikā, ja valdība vai Nacionālā banka sliecas uz lēmumu, ka "Alfa-Bank Ukraine" būtu jākontrolē valstij vai citam akcionāram, mēs esam gatavi nodot bankas akcijas bez maksas," teikts paziņojumā.
Fridmans šāda aicinājuma nepieciešamību skaidro ar "saskaņotu mediju uzbrukumu" bankai un skaļiem paziņojumiem publiskajā telpā par tās nākotni, radot bažas klientiem.
Pēc viņa teiktā, oktobrī Briselē paredzētas bankas pārstāvju tikšanās ar ES regulatoru par iespēju praktiski īstenot papildu kapitalizāciju vienu miljarda AS dolāru apmērā uz sankciju iesaldēto līdzekļu rēķina. "Uzskatām, ka šajā situācijā tā ir absolūti pareiza, lojāla, atbildīga rīcība attiecībā pret banku, klientiem, valsti, ņemot vērā Ukrainas infrastruktūras atjaunošanai nepieciešamās investīcijas. Visa banku sistēma neizbēgami saskarsies ar nepieciešamību papildu kapitalizācijai. Jautājums, uz kā rēķina tas tiks darīts - privāto investoru vai valsts," sacīja Fridmans.
Viņaprāt, šāda papildu kapitalizācija būs labs un drosmīgs piemērs citiem investoriem. "Vēlos atzīmēt, ka mēs nekad neesam identificējuši ieguldījumus bankas kapitālā ar personīgo sankciju atcelšanu. Mums ir ļoti žēl, ka informācija Ukrainā tika sagrozīta," paudis Fridmans.
Vienlaikus viņš sacīja, ka akcionāri respektēs valsts varas lēmumu nodot kontroli pār banku valstij vai citam akcionāram un lēmumu tiesā nepārsūdzēs. "Mēs darīsim visu iespējamo, lai klientiem pārejas periods būtu nemanāms," uzsvēra Frīdmens, atgādinot, ka vairāk nekā 20 Ukrainas "Alfa-Bank" darbības gadu laikā tās akcionāri ir ieguldījuši bankā vairāk nekā miljardu dolāru, neizmaksājot dividendes.
Savukārt Avens šādu soli skaidro ar nepieciešamību mazināt turbulences Ukrainas finanšu sistēmā. "Ziņas par iespējamo bankas nacionalizāciju izraisīja uztraukumu klientu un partneru vidū. Pašreizējā situācijā mums šķiet atbilstoši īstenot papildu kapitalizāciju, piesaistot personīgos līdzekļus, lai izvairītos no turbulences Ukrainas finanšu sistēmā un samazinātu spiedienu uz valsts budžetu, kurā jau ir iekļauti piesaistītie līdzekļi. Mēs esam piedāvājuši Ukrainas Nacionālajai bankai, Eiropas Komisijai un Eiropas Padomei savu variantu un ceram, ka lēmums tiks pieņemts par labu papildus kapitalizācijai ar mūsu personīgajiem līdzekļiem, un slogs uz Eiropas valstīm, kuras jau tagad sniedz Ukrainai maksimālu atbalstu, tiks samazināts," pauž Avens.