Atpūtas vietai «Rakši» šis ir eksperimenta gads, kad tās saimnieki Elija Krauze un Kristaps Blaus cenšas nopelnīt, viesiem piedāvājot tikai zooloģisko dārzu un ar to saistītos pakalpojumus. «Rakšos» viesu nami izīrēšanai vairs netiek piedāvāti, jo tajos izvietotas «Rakšu» struktūrvienības – suvenīru veikals un kafejnīca, kā arī aktīvi tiek strādāts, lai attīstītu kamieļu, lamu un alpaku kūtsmēslu granulu ražošanu.
«Rakšiem» šogad apritēja vienpadsmitais darbības gads. Atpūtas vietas biznesa stāsts šo gadu laikā ir mainījies un pilnveidojies. Tās pimsākumi meklējami laikā, kad uz mantota, sešus hektārus plaša zemesgabala tika uzbūvēts pirmais viesu nams un, lai atšķirtos no citiem viesu namiem, tika ierīkots arī brīvdabas zooloģiskais dārzs ar dažām lamām un alpakām, pirmo kamieli un gvanako pāri.
Sākotnēji zooloģiskais dārzs tika veidots kā pievienotā vērtība viesu namam. Ļoti īsā laikā tika uzbūvēti vēl divi viesu nami, nodrošinot iespēju zem jumta izguldīt 150 cilvēkus, un tika piedāvātas aktīvās atpūtas iespējas. Pēc šādā veidā nostrādātiem vairākiem gadiem «Rakši» mērķtiecīgi būtiski palielināja dzīvnieku skaitu, vienlaikus saglabājot viesu namu biznesu. Tomēr uzsvars jau tika likts uz kamieļu parku. Savukārt, šogad biznesa modelis mainīts pilnībā, atsakoties no viesu namiem un visu uzmanību veltot zooloģiskajam dārzam – ir iegādāti jauni dzīvnieki – Poitou ēzeļi no Francijas, Valē melnkakla kazas no Austrijas, un papildināts pakalpojumu klāsts.
«Rakšos» tagad ir 12 gan divkupru, gan vienkupru kamieļi, gandrīz 90 lamas un alpakas, kā arī aitas, kazas, ēzeļi un truši, ko cilvēki var aplūkot brīvā dabā. Dzīvnieku uzturēšana gan nav lēta. Vairāk nekā 100 dzīvnieku barošana un veterināro pakalpojumu apmaksa mēnesī svārstās no 1500 līdz 2000 eiro.
Pirmās alpakas «Rakšos» tika ievestas 2008.gadā no Dienvidamerikas. Alpakas ir ļoti sabiedriskas, ziņkārīgas un draudzīgas ne tikai savā starpā, bet tās ir draudzīgas arī pret cilvēku.
Pirmās lamas «Rakšos» tika ievestas 2006.gada septembrī no Vācijas. Lamas ir draudzīgas un pacietīgas, bet mēdz būt arī ļoti spītīgas. «Netālu no mums dzīvo bijušais latviešu bobslejists un treneris Jānis Ķipurs. Pirms vairākiem gadiem, kad «Rakšu» teritorija vēl nebija iežogota un izveidoti stabili vārti, laiku pa laikam kāds no «Rakšu» dzīvniekiem devās vizītē uz Jāņa dārzu, lai pamielotos ar zirnīšiem vai citiem dārza labumiem. Labi, ka tas ir mainījies un Jānis vairs netiek traucēts,» atceras E. Krauze.
Pirmie divkupru kamieļi «Rakšos» tika ievesti 2008. gada martā. Pēc sausuma perioda kamielis 10 minūtēs var izdzert 115 litrus ūdens. Kamieļu dzīves ilgums ir 45 gadi. Kamielis sver no 450 līdz 650 kilogramiem. Savukārt, pirmais vienkupra kamielis tika atvests tikai 2013.gada jūlijā.
Kamieļu cenas ir dažādas. Vislētākais kamielis - gadu vecs dzīvnieks no Nīderlandes - «Rakšu» saimniekiem izmaksājis 2,5 tūkstošus eiro. Taču patiesi labs kamielis maksā no četriem līdz pieciem tūkstošiem eiro.
Kamieļu parkā «Rakši» darbojas kafejnīca «Camel Cafe», kurā pieejamas divu veidu kamieļu piena pankūkas, kuras tiek pasniegtas ar ievārījumu un sezonas augļiem, ogām vai pildītas ar sieru.
«Pirms daudziem gadiem mums piezvanīja sieviete, kuras bērnam bija cukura diabēts, un jautāja par kamieļa pienu. Līdz ar šo zvanu mēs sākām lasīt par kamieļa pienu un tā vērtīgajām īpašībām. Šobrīd ir divas valstis, kuras ražo kamieļa piena pulveri – Nīderlande un Dubaija. Kad pirmo reizi devāmies uz Dubaiju, uz lielāko kamieļu fermu pasaulē, bija satraukums, jo biznesa tikšanās bija nolikta trīs stundu garumā. Es domāju, ko mēs tik ilgi tur runāsim, bet beigu beigās tikšanās ilga pat sešas stundas. Mūs aizveda pie kamieļiem un uz kamieļa piena ražotni. Pārsteigums bija, ka tur netiek ražots tikai parasts kamieļa piena pulveris, bet, pateicoties modernām tehnoloģijām, tas tiek papildināts ar dateļu šokolādi un citām garšām, kas šķita bezgala interesanti,» atceras E. Krauze.
Kā amizantu gadījumu E. Krauze min to, ka, ielidojot Latvijā no Dubaijas, lidostā viņi satikuši grupu Prāta Vētra, kuri ir viņu paziņas. Viņi grupai uzdāvinājuši kamieļa pienu, bet pēc brīža lidostas apsardze dāvinātājus paaicinājusi uz pārrunām. «Sākumā nesapratām, kas notiek. Mēs nezinājām, ka nevaram Latvijā ievest kamieļa pienu no trešajām valstīm. Tagad jau ir pagājuši septiņi gadi, un tas ir legāli, bet toreiz mums jautri ar to gāja,» saka E. Krauze.
«Rakši» šobrīd izstrādā Latvijā jaunu produktu - kamieļu, lamu un alpaku kūtsmēslu granulas, kas tiks izmantots kā pamatmēslojums un papildmēslojums dārzeņkopībā, augļkopībā un puķkopībā. Jau divu sezona garumā pie vairākiem neatkarīgiem ekspertiem tiek veikti produkta testi, pārbaidot to uz puķēm, dārzeņiem, krūmiem, zālājiem. «Rakšu» saimnieki cer, ka nākamajā vasarā viņi jau varēs sākt granulu ražošanu.
SIA «Rakši» biznesa fakti:
Uzņēmuma juridiskā adrese: Cēsu novads, Cēsis, Festivāla iela 14
Uzņēmuma īpašnieks: Kristaps Blaus (100%)
Apgrozījums: 30 198 eiro (2017. gadā)
Zaudējumi: 44 313 eiro (2017. gadā)
Strādājošo skaits: 2 (2017. gadā)
Nozare: Kamieļu un kamieļu dzimtas dzīvnieku audzēšana
(Avots: Lursoft)
E. Krauze, komentējot darbinieku skaitu uzņēmumā uzsver, ka «Rakši» izmanto ārpakalpojumus.