Lietuvas Seims ceturtdien nolēmis, ka Baltkrievijas valstij piederošā Druskininku sanatorija "Belorus", kuras līdzekļus pagājušā gada nogalē Lietuvas banka "Swedbank" iesaldēja saistībā ar Minskas režīmam noteiktajām Eiropas Savienības (ES) sankcijām, vairs nesaņems Covid-19 dīkstāves subsīdijas, bet vienlaikus atļāvis izmaksāt vienreizējus pabalstus darbiniekiem, kuri aizies no no darba šai dziednīcā.
Saskaņā ar Seima lēmumu ES sankcijām pakļauti Lietuvas uzņēmumi nevarēs pretendēt nedz uz dīkstāves subsīdijām, nedz cita veida atbalstu, kas būtu paredzēts, piemēram, jaunu darba vietu radīšanai.
Sanatorijas "Belorus" gadījums ir pirmā reize, kad starptautiskas sankcijas noteiktas kādam Lietuvā strādājošam uzņēmumam. Lielākā daļa no gandrīz 400 "Belorus" darbiniekiem ir Lietuvas pilsoņi.
Uz vienreizēju pabalstu varēs pretendēt sanatorijas darbinieki, kas darbā pieņemti līdz pagājušā gada nogalei un no darba aizies šogad neatkarīgi no tā, vai viņi to darīs pēc darba devēja iniciatīvas, pēc pašu vēlēšanās vai arī saskaņā ar pušu vienošanos. Pabalsti tiks izmaksāti 20 dienu laikā pēc aiziešanas no darba, bet būs jāatmaksā gadījumā, ja "Belorus" ar attiecīgo darbinieku triju mēnešu laikā noslēgtu jaunu darba līgumu.
Pabalsts tiks izmaksāts 77,58% apmērā no darbinieka divu vidējo darba algu lieluma, bet nevarēs pārsniegt 2890 eiro. Darbiniekiem, kuri sanatorijā nostrādājuši mazāk par gadu, pabalsts līdzināsies viņu vidējo ieņēmumu apmēram, arī nepārsniedzot minēto robežu.
Kā ziņots, šonedēļ "Belorus" darbinieki rīkoja simbolisku protesta akciju, uzsverot, ka viņiem "vajadzīgi nevis pabalsti, bet darbs". Vēl pirms tam "Belorus" vadība un darbinieki nosūtīja valdībai vēstuli, kurā uzsvēra, ka nodarbinātības situācija kūrvietā jau tā ir satraucoša - lielākā daļa darba vietu saistītas ar tūrismu, un decembrī bezdarba līmenis Druskininku pašvaldībā sasniedzis 17,7%.
18.decembrī Lietuvas banka "Swedbank", pamatojoties uz ES noteiktajām sankcijām, iesaldēja "Belorus" kontus, kā pamatojumu norādot sankcijas, ko ES noteikusi Baltkrievijai.
Pašas sanatorijas sankciju sarakstā nav, bet 17.decembrī tajā iekļauta Baltkrievijas Republikas Prezidenta Lietu pārvaldes Galvenā saimnieciskā pārvalde (GHU), kas saskaņā ar Lietuvas Reģistru centra datiem ir vienīgā sanatorijas akcionāre. Sanatorija darbojas kā valsts iestāde. Lielākā daļa "Belorus" klientu ir no Baltkrievijas, galvenokārt tie ir bērni.
ES ekonomiskās sankcijas vērstas pret Baltkrievijas fiziskajām un juridiskajām personām, kas atbalsta Baltkrievijas autoritāro līderi Aleksandru Lukašenko vai saistītas ar pēcvēlēšanu protestu apspiešanu.